Fakty - oglądaj online

  • Foto: Ordo Iuris / Youtube | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
  • Afgańczycy ukryci w naczepie tureckiego tira zatrzymani w Polsce
  • Prognoza pogody na sobotę 20 lutego
Wyznanie programowe

Zbawienie celem edukacji w szkole? "To jest coś, co można nazwać politycznym rympałem"

Nowy pełnomocnik Ministerstwa Edukacji i Nauki, który ma sprawdzić podręczniki i podstawy programowe nauczania w szkołach, klucz do prawdziwej edukacji widzi w religii. Ostrzega przed nauczycielami, którzy wkładają dzieciom w głowy niebezpieczne treści. Nauczyciele i opozycja odpowiadają mu pytaniem: czy bezpieczny jest fundamentalizm?

Protest przed siedzibą MEN. Demonstrujący przykuli się do bramy

Zaczęło się od przykucia do bramy wjazdowej Ministerstwa Edukacji Narodowej kilku osób. Później...

Doktor Artur Górecki to historyk, teolog, publicysta i współpracownik kwartalnika "Christianitas". Podczas wykładu współorganizowanego przez Ordo Iuris mówił między innymi, że "kultura, która oderwana jest od religii, od Pana Boga próbuje usensownić życie człowieka, nie będzie w stanie tego zrobić".

- To jest narażanie człowieka na to, że nie osiągnie celu, dla którego został stworzony. Zbawienia. To nie są przelewki, to nie są żarty - alarmował Górecki.

Ocenił też, że "nauczyciele, którzy wkładają dzieciom do głów niebezpieczne treści, są o wiele większym zagrożeniem niż brak monitoringu w szkole".

Artur Górecki został właśnie pełnomocnikiem Ministerstwa Edukacji i Nauki do spraw podstaw programowych i podręczników. Przytoczone wypowiedzi - wbrew temu co mogłoby się wydawać - nie padły na wykładzie dotyczącym przyszłości Kościoła, a polskiej szkoły.

Zespół ekspertów, z którymi w środę spotkał się minister Czarnek, ma się przyjrzeć szkolnym podręcznikom. Na początek - język polski, historia i wiedza o społeczeństwie w dwóch pierwszych klasach liceum. "Wnioski zawarte w raporcie posłużą takiej zmianie przepisów i procedur, które mają wpłynąć na poprawę jakości podręczników" - tłumaczy Ministerstwo Edukacji i Nauk.

- Ja się spodziewam po tej grupie wszystkiego najgorszego - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji narodowej z Platformy Obywatelskiej.

"Tutaj już nie ma żadnej finezji"

Zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasistów. Ministerstwo podało szczegóły

W środę szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował o zmianach w egzaminach...

Opozycja od razu odpowiada, że to próba ideologizacji dzieci.

- Fundamentaliści katoliccy zapomnieli, że mieliśmy w Europie oświecenie i marzy im się sytuacja taka, jaka jest na przykład w krajach islamu, gdzie tego oświecenia nie było, w związku z tym nigdy nie nastąpił rozdział religii od państwa - uważa Joanna Kluzik-Rostkowska.

Przykładem mają być też słowa Radosława Brzózki, szefa gabinetu politycznego ministra edukacji i nowego pełnomocnika do spraw strategii edukacyjnej.

"Jesteśmy dziedzicami tradycji greckiej, antycznej, ale też tymi, którzy oświetleni światłem Ewangelii poszukują prawdy w sposób pozbawiony uprzedzeń i dbają o to, żeby prawda była dostępna w sposób powszechny, a nie była jakąś wiedzą tajemną" - stwierdził Brzózka.

- To jest coś, co można, przepraszam, nazwać takim politycznym rympałem. Tutaj już nie ma żadnej finezji, żadnej próby dyskusji z kimkolwiek, żadnej próby przekonywania nas co do racji, argumentowania i uzasadniania swoich racji - wylicza Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Kolejną zmianą, o jakiej myśli ministerstwo edukacji, jest pomysł na wprowadzenie matury z religii.

- Skoro podstawy programowe dzisiaj przygotowuje Kościół katolicki, to podobnie byłoby z egzaminem - tłumaczy Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Oznacza to, że państwowy egzamin układałby Kościół.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix