Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"

03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"
03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"Marek Nowicki | Fakty TVN

W całym kraju bezpłatnie, choć nie bez kolejki, bo chętnych tłumy. W placówkach onkologicznych dzień drzwi otwartych. By otwarcie mówić o tym, jak ważna jest profilaktyka, i po raz kolejny przypominać, że rak to nie wyrok, i że można z nim wygrać.

Bez kontrolowania swoich piersi i systematycznej mammografii raka piersi można przegapić. - Warto się badać, bo warto żyć - przekonuje kobieta, która brała udział w badaniu. - Trochę boli ta mammografia, ale da się wytrzymać - dodaje inna pacjentka.

Dlatego większość z dwudziestu pięciu ośrodków onkologicznych otwartych w sobotę dla pacjentów proponowała paniom właśnie mammografię.

Ośrodki zostały otwarte w sobotę, bo w niedzielę Światowy Dzień Walki z Rakiem. Walczy cały świat, bo rak na całym świecie, pomimo wojen, stał się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Zwalczamy go chemioterapią, radioterapią, immunoterapią oraz tradycyjnie: skalpelem.

- Jestem wzdłuż i wszerz pokrojona, ale nie tracę nadziei - mówi pacjentka Elżbieta Wójcik.

Tysiące ofiar raka

Nadzieja i po prostu dobre samopoczucie wspomagają skuteczne leczenie. Trzeba myśleć o własnym życiu i nie przejmować się statystykami. A te są przerażające: w Polsce każdego roku na choroby nowotworowe umiera 100 tysięcy osób i na razie nie będzie lepiej.

- Liczba chorujących na raka będzie wzrastać, więc ważne są działania na wszelkich możliwych polach - mówi Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Radomskiego Centrum Onkologii.

Rak, który jest mutacją naszych własnych komórek, może dotknąć w każdej chwili każdą część naszego ciała. Dlatego warto z niepokojącymi obserwacjami szybko zgłaszać się do lekarza i systematycznie badać nie tylko piersi, ale też krew, skórę i płuca.

W sobotę dobry przykład dał pan Paweł Łabęda. Ma 23 lata. Od siedmiu lat pali papierosy. - Definitywnie powinienem rzucić palenie, bo w przyszłości może to powodować wiele poważnych chorób, począwszy od raka, a skończywszy nawet na impotencji - przyznaje.

Nie wszyscy wiedzieli, że w sobotę placówki onkologiczne otworzyły drzwi, ale i tak nie wszyscy, którzy chcieli, mogli się na wybraną wizytę dostać.

"Białą Sobotę" zorganizowała Polska Unia Onkologii.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN