Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"

03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"
03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"Marek Nowicki | Fakty TVN

W całym kraju bezpłatnie, choć nie bez kolejki, bo chętnych tłumy. W placówkach onkologicznych dzień drzwi otwartych. By otwarcie mówić o tym, jak ważna jest profilaktyka, i po raz kolejny przypominać, że rak to nie wyrok, i że można z nim wygrać.

Bez kontrolowania swoich piersi i systematycznej mammografii raka piersi można przegapić. - Warto się badać, bo warto żyć - przekonuje kobieta, która brała udział w badaniu. - Trochę boli ta mammografia, ale da się wytrzymać - dodaje inna pacjentka.

Dlatego większość z dwudziestu pięciu ośrodków onkologicznych otwartych w sobotę dla pacjentów proponowała paniom właśnie mammografię.

Ośrodki zostały otwarte w sobotę, bo w niedzielę Światowy Dzień Walki z Rakiem. Walczy cały świat, bo rak na całym świecie, pomimo wojen, stał się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Zwalczamy go chemioterapią, radioterapią, immunoterapią oraz tradycyjnie: skalpelem.

- Jestem wzdłuż i wszerz pokrojona, ale nie tracę nadziei - mówi pacjentka Elżbieta Wójcik.

Tysiące ofiar raka

Nadzieja i po prostu dobre samopoczucie wspomagają skuteczne leczenie. Trzeba myśleć o własnym życiu i nie przejmować się statystykami. A te są przerażające: w Polsce każdego roku na choroby nowotworowe umiera 100 tysięcy osób i na razie nie będzie lepiej.

- Liczba chorujących na raka będzie wzrastać, więc ważne są działania na wszelkich możliwych polach - mówi Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Radomskiego Centrum Onkologii.

Rak, który jest mutacją naszych własnych komórek, może dotknąć w każdej chwili każdą część naszego ciała. Dlatego warto z niepokojącymi obserwacjami szybko zgłaszać się do lekarza i systematycznie badać nie tylko piersi, ale też krew, skórę i płuca.

W sobotę dobry przykład dał pan Paweł Łabęda. Ma 23 lata. Od siedmiu lat pali papierosy. - Definitywnie powinienem rzucić palenie, bo w przyszłości może to powodować wiele poważnych chorób, począwszy od raka, a skończywszy nawet na impotencji - przyznaje.

Nie wszyscy wiedzieli, że w sobotę placówki onkologiczne otworzyły drzwi, ale i tak nie wszyscy, którzy chcieli, mogli się na wybraną wizytę dostać.

"Białą Sobotę" zorganizowała Polska Unia Onkologii.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS