Dzieciom groziła amputacja nóg. Lekarze z Poznania zrekonstruowali kość

20.05.2018 | Dzieciom groziła amputacja nóg. Lekarze z Poznania zrekonstruowali kość
20.05.2018 | Dzieciom groziła amputacja nóg. Lekarze z Poznania zrekonstruowali kość
Marek Nowicki | Fakty TVN
20.05.2018 | Dzieciom groziła amputacja nóg. Lekarze z Poznania zrekonstruowali kośćMarek Nowicki | Fakty TVN

Groziła im amputacja nóg, ale zostały uratowane! Tak zmienia się medycyna. Dzieci, którym lekarze zrekonstruowali nogi, w poznańskim szpitalu spędziły długie lata leczenia i rehabilitacji. Teraz wróciły tam na piknik. By świętować, ale też dać nadzieję innym pacjentom.

Bianka Legutko spod Nowego Sącza to bardzo uzdolniona dziewczynka. Nie tylko gra na gitarze, ale też pływa, choć urodziła się z poważną wadą nóg. - Lubię pływać żabką, bo nogi się trudno układają, ale za to ręce mi już idą - tłumaczy.

Biance po urodzeniu groziła utrata nogi, bo do niedawna takich wad lekarze nie potrafili leczyć. Terapia była prosta: amputacja, a potem proteza.

- Ja byłam pewna, że Bianusia będzie miała amputowaną stopę, tylko nie wiedziałam, na jakim etapie - mówi Anna Legutko, mama Bianki.

Mai Sarneckiej spod Szczecina też groziła amputacja. - Każda matka cieszy się, jak zdrowe dziecko zaczyna chodzić, a jak takie chore, które ma skrót, i to dosyć spory?... I ono się przewraca, wstaje i idzie dalej, przewraca się, wstaje i idzie dalej? To jest szczęście ogromne! - cieszy się Renata Sarnecka, matka Mai.

Maja i Bianka chodzą, choć kuleją. Jest jednak szansa, że w przyszłości po wadach nie będzie śladu. To efekt rewolucji, jaka dokonała się na świecie w ortopedii w ciągu ostatniej dekady.

Gwałtowny rozwój medycyny

Oto kolejny przykład - z Izraela. Dani Jakobson w zeszłym roku w wyniku wypadku stracił aż siedem centymetrów kości nogi. Po wypadku nie ma śladu. Mężczyzna nie potrzebuje protezy, bo lekarze wyhodowali mu brakującą kość z tkanki tłuszczowej. To koniec ery metalowych blach.

- Po dwóch miesiącach otrzymujemy żywą, odbudowaną kość, która jest identyczna jak ta pacjenta - tłumaczy prof. Shai Meretzki, biotechnolog.

Co chwila pojawiają się nowe techniki, metody i materiały. Jaka jest skala zmian, widać było w Poznaniu na pikniku zorganizowanym przez Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi. Z całego kraju przyjechały tu dzieci z ocalonymi nogami.

Bianka wie, że będzie nie tylko dobrze chodzić, ale i dobrze wyglądać. Ma w związku z tym plany na wiele lat.

- Jak będę miała osiemnaście lat, to tata mi zrobi takiego kwiatka wielkiego, taki tatuaż - zdradza. - Bo długie są kwiatki i ukryją blizny - dodaje.

Do tego czasu na blizny pewnie też znajdzie się lekarstwo.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS