"Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące"


W poniedziałek w Rumunii doszło do spotkania państw grupy B9 z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych i Sekretarza Generalnego NATO. Spotkanie miało charakter hybrydowy - prezydenci Polski i Rumunii spotkali się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy brali udział w spotkaniu w formule online.

Prezydent Joe Biden połączył się z Waszyngtonu z przywódcami dziewięciu państw wschodniej flanki NATO i zaznaczał, jak istotna jest ta część Europy. Jego słowa przekazali po rozmowach gospodarze szczytu - prezydenci Polski i Rumunii.

- (Joe Biden - przyp. red.) potwierdza zobowiązania NATO wobec naszych państw. Potwierdza amerykańską obecność w naszej części Europy - powiedział po spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

Pojawienie się Joe Bidena i sekretarza generalnego NATO - nawet tylko przez łącze wideo - to mocny znak nie tylko dla Rosji.

- Jakby pośrednio dają trochę taki sygnał państwom w Europie Zachodniej - Francji, zwłaszcza Niemcom - że mają tutaj partnera, takiego zbiorowego, ważnego - uważa gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szczyt przywódców grupy B9, w której skład wchodzą Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria, odbywa się po tym, jak w poprzednim miesiącu Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą olbrzymie siły wojskowe - największe od 2014 roku.

Po kilku tygodniach Rosjanie zaczęli się stamtąd wycofywać, ale - jak podał "New York Times" - około 80 tysięcy rosyjskich żołnierzy zostało na granicy.

- Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące i wzmagają klimat braku bezpieczeństwa - twierdzi Klaus Iohannis, prezydent Rumunii.

Nie dać się zdominować

W czerwcu ma się odbyć szczyt NATO w Brukseli. Zdaniem ekspertów Rosja może próbować podzielić państwa Zachodniej Europy. Stąd jej dużo bardziej zdecydowany ton i sugestia, że w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi może wydarzyć się niedługo coś ważnego.

- Zapowiedział to prezydent Putin mówiąc, że Zachód jeszcze pożałuje, ale także prezydent Biden podniósł rękawicę rzuconą przez Putina i nie zamierza się rakiem wycofywać - ocenia gen. Bogusław Pacek, były Rektor Akademii Obrony Narodowej.

Waszyngton wysłał jasny sygnał do Kijowa o wsparciu. Jednocześnie w czerwcu ma dojść gdzieś w Europie do spotkania na linii Biden-Putin.

- Porównuję to do sytuacji z kryzysu kubańskiego, kiedy Chruszczow, przywódca Związku Radzieckiego, testował, można by powiedzieć, młodego i mało doświadczonego prezydenta Johna Kennedy'ego - mówi Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA.

Wtedy John Kennedy nie dał się zdominować. Prezydent Biden liczy na rozmowę z Putinem w formacie jeden na jeden.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS