Dyrektorzy muzeów Auschwitz i POLIN na celowniku hejterów. "Niespotykana skala"

18.03 | Dyrektorzy muzeów Auschwitz i POLIN na celowniku hejterów. "Niespotykana skala"Fakty TVN

Polityka - nie tylko ta historyczna - ostro wkracza do miejsc historycznej pamięci. Na celowniku są teraz dyrektorzy muzeów Auschwitz i POLIN. Dyrektora tego pierwszego po wydarzeniach związanych z ustawą o IPN zalała fala hejtu, drugi naraził się wystawą z okazji rocznicy Marca' 68. Obaj pytają o swobodę historycznej debaty.

- Ja nie uważam, że my wchodzimy do polityki. To polityka wchodzi do nas - mówi Joanna Fikus, dyrektor Działu Wystaw Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- Staramy się ludziom tłumaczyć, że pewne rzeczy są niedopuszczalne, że pewnych zwrotów nie można używać i tak rozumiem przesłanie tej wystawy. To nie jest wystawa polityczna, tylko edukacyjna - dodaje.

Wystawa "Obcy w domu" z okazji rocznicy Marca'68 cofa nas o 50 lat do Polski, z której komunistyczna władza i antysemicki język propagandy wypchała z kraju blisko 13 tysięcy polskich Żydów. Na wystawie prezentowane są wspomnienia marcowych emigrantów, ale również współczesne anonimowe cytaty polityków i komentatorów oraz listy do ambasady Izraela. Oto fragmenty niektórych z nich: "Nasze Rodziny Was ratowały. Wam teraz hańba", "parch Żydowski to zawsze będzie parch", "nie właźcie do obcych państw", "nie przekłamujcie żydki historii".

- Mówimy o tym jak niebezpieczny i krzywdzący dla ludzi jest taki język pogardy, niechęci i nienawiści - tłumaczy Joanna Fikus.

"Niebezpieczny język"

Za to zestawienie historii i współczesności wokół Marca'68, wystawę "Obcy w domu" skrytykowało dwóch senatorów PiS-u - Artur Warzocha i Rafał Ślusarz. - Jakie kroki zamierza minister kultury i dziedzictwa narodowego podjąć w tej sprawie w celu zakończenia tej szkalującej Polskę debaty - pytał Artur Warzocha. Senatorowie apelowali o interwencję do ministra również w sprawie historycznych i publicystycznych dyskusji, które w temacie wydarzeń marcowych organizuje muzeum. - Muzeum POLIN stało się narzędziem politycznym, zatracając zupełnie znamiona instytucji mającej pełnić funkcje społeczne i prezentować obiektywny przekaz - argumentował Warzocha. Historycy bronią swojego prawa do debaty, analizy i wyciągania wniosków, które w tej trudnej dla Polaków historii powinny być ostrzeżeniem. - To właśnie połączenie podobieństw i różnic nam najwięcej mówi - podkreślał w "Faktach po Faktach" dyrektor muzeum POLIN Dariusz Stola.

Fala hejtu

- Wcale nie trzeba mieć monopartyjnej dyktatury komunistycznej, żeby mieć falę nienawiści antyżydowskiej w miejscu najbardziej demokratycznym, czyli w internecie - dodaje Stola. To fala, która od tygodni uderza też w dyrektora muzeum Auschwitz-Birkenau. W obronie Piotra Cywińskiego stanął jego brat. - W ciągu ostatnich 12 lat to jest na niespotykaną skale wygenerowany atak - zauważa Paweł Cywiński i dodaje, że "z nacjonalistycznych pobudek pojawia się bardzo wiele komentarzy nawołujących do zawładnięcia tą pamięcią z perspektywy Polski". - Mój brat temu nie tyle próbuje się przeciwstawić, ale próbuje dbać, pielęgnować tę pamięć ludzkości, pamięć wszystkich ofiar - tłumaczy Paweł Cywiński.

Także władze muzeum w byłym niemieckim obozie zagłady próbują walczyć z lawiną kłamstw, półprawd i manipulacji, które w sprawie muzeum pojawiają się publicznie, poprzez publikację rzeczowych informacji. W poniedziałek w Muzeum Żydów Polskich odbędzie się kolejna debata. Tym razem o mowie nienawiści i propagandzie w mediach.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS