Dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie zostanie odwołany? "Jeśli przegramy, to będzie kardynalna klęska. To znaczy, że nie ma wolności"

18.02.2022 | Dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie zostanie odwołany? "Jeśli przegramy, to będzie kardynalna klęska. To znaczy, że nie ma wolności"
18.02.2022 | Dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie zostanie odwołany? "Jeśli przegramy, to będzie kardynalna klęska. To znaczy, że nie ma wolności"
Renata Kijowska | Fakty TVN
18.02.2022 | Dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie zostanie odwołany? "Jeśli przegramy, to będzie kardynalna klęska. To znaczy, że nie ma wolności"Renata Kijowska | Fakty TVN

Zarząd województwa małopolskiego chce odwołać Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Procedura została rozpoczęta. Decyzja ta spotkała się z protestem ze strony pracowników i aktorów teatru. Zdaniem dyrektora to decyzja polityczna i ma związek z kontrowersjami wokół spektaklu "Dziady".

Zarząd województwa małopolskiego zamierza odwołać dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztofa Głuchowskiego. W ramach solidarności z dyrektorem w czwartek w gmachu teatru odbył się protest pracowników i aktorów.

- Zerwali się ludzie od stołów, ze swoich łóżek i przyszli tutaj. Obojętnie, co się stanie, Krzyśku, jesteś wielkim dyrektorem i takim będziesz - powiedział aktor Andrzej Grabowski.

Samorządowcy informują, że Krzysztof Głuchowski miał naruszyć przepisy przetargowe i nie dbać o dobre imię teatru.

Dyrektor tłumaczy, że na początku ubiegłego roku miał rutynową kontrolę. Jedynym uchybieniem mogła być zmiana umowy z firmą sprzątającą, by w czasie lockdownu teatr nie ponosił strat. Trudno z tego robić zarzut. Zespół, widzowie i dyrektor nie mają wątpliwości, że chodzi o spektakl "Dziady". Krzysztof Głuchowski dostrzega podobieństwa obecnej afery wokół "Dziadów" do wydarzeń Marca '68.

Sprawa wokół "Dziadów" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego zaczęła się od wpisu małopolskiej kuratorki oświaty Barbary Nowak, która odradzała wysyłanie uczniów na spektakl. Ona sama go nie widziała, a i tak poparł ją minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Aktorzy murem za dyrektorem

Dyrektora teatru w trakcie kontraktu, bez powodu, odwołać nie można. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mógłby procedurę zatrzymać, jednak nie wiadomo, czy zdecyduje się na taki krok.

- Jeśli przegramy, to będzie kardynalna klęska. To znaczy, że nie ma wolności, bo wszyscy się będziemy cenzurować, w obawie, będziemy żyć strachem - podkreślił Krzysztof Głuchowski.

Dlatego nikt ani koncertu Marii Peszek, ani spektakli "Dziadów", ani żadnego innego nie odwołuje. Aktorzy pracują pełną parą tyle, tylko w napięciu.

- To, co się w tym momencie dzieje, to jest piekielnie bolesne i budzi to też naszą złość - mówi aktorka Dominika Bednarczyk.

- Odbija się w domach, na naszych rodzinach, którym nie możemy poświęcać czasu, bo głowy są zajęte czymś innym: czy dziś wieczorem zagramy, czy jutro jeszcze pójdziemy do pracy, czy zrobimy premierę - zwraca uwagę aktor Marcin Sianko.

Za dyrektorem Krzysztofem Głuchowski stoją wszyscy - każdy pracownik teatru. - Mam poczucie, że jestem w teatrze, który kwitnie, który rośnie w siłę - ocenia aktor Mateusz Janicki. - Ja się bardzo boję, bo wiem, że zniszczyć coś to nie jest problem - mówi aktorka Hanna Bieluszko.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Siedem złotych za jeden worek tego, co wykopią spod ziemi. Kopacze z biedaszybów robią, co mogą, żeby zarobić. W nielegalnie wykopanym tunelu własnymi rękami i kilofami wydobywają węgiel.

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Źródło:
Fakty TVN

Cynizm i draństwo zarzucił prezydent Andrzej Duda rządowi Donalda Tuska. Z kolei rząd zarzuca prezydentowi, że walnie przyczynił się do psucia państwa i za nic miał konstytucję. W niedzielę Andrzej Duda poparł kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, chociaż kilka miesięcy temu twierdził, że prezydent "nie jest od udzielania oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów".

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Z powodu blokady mieszkańcy Strefy Gazy "powoli umierają" - ostrzega ONZ. Izrael dostawy pomocy humanitarnej wstrzymał na początku marca. W efekcie magazyny, które zostały wypełnione podczas ostatniego zawieszenia broni, stoją puste, a piekarnie, które dostarczały chleb setkom tysięcy ludzi, zostały zamknięte. Polowe kuchnie musiały zmniejszyć wydawane porcje. Ceny produktów, które jeszcze są dostępne, gwałtownie wzrosły.

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS