PiS na kolizyjnym kursie z Kościołem? "Gdyby mogli, to odwołaliby Franciszka"


Politycy PiS mogą milczeć nawet do końca długiego weekendu. Nastąpi jednak moment, kiedy prezydent, premier, ministrowie i prezes będą musieli odpowiedzieć na apel duchownych, by Polska przyjęła uchodźców, czego rząd w dalszym ciągu odmawia. Były marszałek Sejmu widzi, jak PiS wchodzi na kurs kolizyjny z Kościołem.

Łukasz Schreiber z PiS wsłuchał się w słowa biskupów i usłyszał słowa o potrzebie ochrony życia nienarodzonych dzieci. Ale nie o przyjmowaniu uchodźców. - Ja nie słyszałem wszystkich homilii biskupów, więc ciężko mi się ustosunkowywać - mówił.

Być może poseł PiS-u jest jednym z niewielu, którzy nie usłyszeli słów biskupów lub nie przeczytali dziesiątek relacji z czwartkowych uroczystości Bożego Ciała. Relacji z przynajmniej trzech homilii wpływowych biskupów, którzy wyraźnie stanęli w kontrze do rządowej opowieści o uchodźcach. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że politycy PiS-u po prostu nie chcą tego słyszeć.

- Wszystko, co czynimy jednemu z najmniejszych, czynimy Chrystusowi. On ma twarz często dzisiaj człowieka bezdomnego, uchodźcy, odrzuconego, człowieka potrzebującego pomocy - mówił w czwartek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Poseł PiS Stanisław Pięta nie twierdzi, że akurat tego głosu biskupów nie słyszał. - Wsłuchujemy się we wszystkie głosy, ale to rząd jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo Polaków - podkreśla. - Nie dajmy się zwariować. Prawdziwym uchodźcom trzeba pomagać, ale pomagać tam na miejscu - dodaje inny poseł PiS, Jacek Świat.

Wpis papieża

Politycy PiS-u wiedzą, że będą pod coraz silniejszą presją biskupów. Wie to rząd, który nieoficjalnymi kanałami był naciskany także przez nuncjusza apostolskiego, czyli ambasadora papieża, by w Polsce powstał tak zwany "korytarz humanitarny".

Nie jest przypadkiem, że dzień po tym, gdy wątek uchodźców wybrzmiał w homiliach ważnych biskupów, na oficjalnym, polskim profilu papieża Franciszka pojawił się taki mówiący o tym, że "nie wystarczą dobre intencje". "Miłość domaga się twórczej, konkretnej odpowiedzi. Nie wystarczą dobre intencje, inni to nie numery, ale bracia, których trzeba wesprzeć" - napisano na profilu papieża.

- Obecny obóz władzy, PiS, wszedł na kurs kolizyjny z Kościołem katolickim - stwierdził z kolei były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Spór z Kościołem?

Rząd wspominał w maju, że jest gotowy przyjąć na leczenie grupę uchodźców, którzy uciekają przed dramatem wojny. Ale już nie wspomina.

Powodem tego może być strach przed demonami, które rząd sam obudził, wiążąc każdy zamach terrorystyczny z uchodźcami i strasząc taką perspektywą swoich wyborców.

Wyraz tego, czym jest "suma wszystkich strachów" dała Krystyna Pawłowicz. Chwilę po tym, gdy premier wspomniała o korytarzu humanitarnym w Polsce, ona zaapelowała: "Pani premier, proszę w imieniu naszych wyborców, w imieniu Polaków: żadnych korytarzy humanitarnych".

Lekceważenie Komisji Europejskiej, która naciska na Polskę w sprawię przyjmowania uchodźców, może się wiązać z dotkliwymi karami, ale wpisuje się w spór, który rząd toczy z Brukselą.

Sporu z Kościołem politycy PiS jeszcze nie próbowali.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS