Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"

16.07.2022 | Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"
16.07.2022 | Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
16.07.2022 | Drożyzna uderza w branżę turystyczną. "To, co się dzieje z cenami, przechodzi ludzkie pojęcie"Paweł Płuska | Fakty TVN

Pierwsze tygodnie wakacji psuje je drożyzna. Wielu Polaków skraca wyjazdy, szuka tańszych miejsc albo zostaje w domach. Tłok na plażach i w restauracjach jest mniejszy niż zwykle. Do Polski przyjeżdża też mniej gości z zagranicy.

Nie takich wakacji spodziewali się hotelarze i restauratorzy. Początek sezonu rozczarował - nie tylko z powodu pogody.

Zagranicznych turystów jest jak na lekarstwo, bo dla nich Polska jest za blisko Rosji i zaatakowanej przez Władimira Putina Ukrainy. Turysta krajowy ma znacznie mniej w portfelu, więc jeśli w ogóle gdzieś się wybiera, to na krótko, bo drożyzna.

- Jeżeli mamy inflację w granicach 15 procent to mniej więcej w takim samym stopniu, czyli też o 15 procent odczuliśmy spadek obłożenia - mówi Robert Werewski z hotelu "Zakopane" w Zakopanem.

- Jeśli chodzi o pobyty długoterminowe takie jak dwutygodniowe, to w tym roku zauważalne jest, że Polacy jednak skracają do pobytów 10-dniowych i 7-dniowych - dodaje Adam Latek z Polskiej Izby Hotelarzy.

Rezerwacje z wielomiesięcznym wyprzedzeniem to też historia. Turysta sprawdza, liczy i decyduje się w ostatnim momencie. Cena jest najważniejsza.

W czterogwiazdkowym hotelu nad Bałtykiem dziś za jedną noc dwie osoby dorosłe z dwójką dzieci zapłacą około 1400 złotych - w cenie śniadanie i obiadokolacja.

- Ten weekend zapełnił nam się przedwczoraj, więc goście rezerwują na ostatnią chwilę, może liczą na to, że będzie jakiś last (minute - przyp. red) - mówi Michał Frątczak z hotelu Tristan" w Kątach Rybackich.

"Lastów" brak to i turystów mniej - także w restauracjach. Jak mówi współwłaściciel restauracji w Gdańsku, o 30-40 procent wzrosły ceny mięsa, ryb czy oleju, więc i cena w karcie też musiała ulec zmianie.

- To, co się dzieje z cenami, to przechodzi ludzkie pojęcie i to jest największy czynnik tego, że ruchu jest dużo, dużo mniej - uważa Paweł Czerepacha z restauracji "Restauracja nad Potokiem" w Gdańsku.

Prezes PiS o inflacji

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątek usiłował tłumaczyć, skąd wzięła się inflacja. - W mniej więcej w jednej czwartej to jest COVID-19 i to są tarcze antycovidowe - mówił polityk.

Jednak, gdy tarcze wpływały na rynek i wielu ekonomistów ostrzegało przed skutkami, prezes Narodowego Banku Polskiego mówił, że "nie grozi nam inflacja, grozi nam zbyt niska inflacja".

Teraz prezes Glapiński, kiedy przypomni mu się o jego prognozach, mówi o ataku. - Cytowanie moich wypowiedzi z tamtego okresu jest nie tylko demagogiczne, jest jakby całkowicie wyrwanym z kontekstów złośliwym atakiem - dodaje.

W piątek prezes Kaczyński mówi też o "impulsie inflacyjnym". - 200 miliardów złotych dało państwo na te programy (rządowe - przyp. red.) no i oczywiście, jak takie sumy wpływają na rynek, tak jakby znikąd, z niczego, to oczywiście jest pewien impuls inflacyjny - przekonywał.

Impuls uderza w każdego z nas, a że turystyka i wypoczynek to nie są dobra pierwszej potrzeby - zaczynamy z nich rezygnować.

- Polaków zaczyna być nie nie stać na to by wypocząć, nas nie stać na to, żeby skorzystanie z wielu atrakcji. Już w tej chwili widzimy, że każdy klient ogląda tę złotówkę po kilka razy - podkreśla Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS