To może być wyjątkowe muzeum. Miasta walczą o ściągnięcie "Kondora"

14.01.2018 | To może być wyjątkowe muzeum. Miasta walczą o ściągnięcie "Kondora"
14.01.2018 | To może być wyjątkowe muzeum. Miasta walczą o ściągnięcie "Kondora"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
14.01.2018 | To może być wyjątkowe muzeum. Miasta walczą o ściągnięcie "Kondora"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Okręt jest jeden, a chętnych wielu - minister obrony zdecyduje więc, kto go dostanie. Wojskowy okręt podwodny "Kondor" nie musi iść na złom, ale może zostać przerobiony na muzeum. Jedyne takie w Polsce. Pierwsze zgłosiło się Drawsko Pomorskie, ale teraz kolejka chętnych jest długa.

Pożegnanie z bronią. Okręt podwodny "Kondor" po 63 latach zanurzeń i wynurzeń przechodzi na zasłużoną emeryturę. Jego ostatni dowódca, kmdr ppor. Marek Walder, ma nadzieję, że okręt nie przejdzie na żyletki. W jego ocenie "Kondor" mógłby przejść do cywila, mieć drugie życie. - Nie ma ani jednego okrętu podwodnego, który byłby postawiony w roli okrętu-muzeum - przekonuje.

Okręt podwodny jako atrakcja turystyczna? Starosta drawski chce, by "Kondor" trafił do jego powiatu. Drawsko Pomorskie to miejscowość na Pomorzu, ale nie nad morzem. Okręt-muzeum miałby jednak gdzie popływać.

- Nad morzem trudno nie znaleźć ryby, trudno nie znaleźć statku, ale tutaj, w śródlądziu, ciężko znaleźć taki okręt podwodny. To byłby jedyny w całej Europie - marzy Stanisław Kuczyński, starosta drawski.

Prawie jak w morzu

Dlaczego w powiecie drawskim? Bo to tu znajduje się słynne Jezioro Tajemnic. Jak głosi legenda, w czasie II wojny światowej zatonął w nim niemiecki okręt podwodny. - Mały "u-bocik", w którym ćwiczyła załoga 2-osobowa - wyjaśnia Wiesław Piotrowski, pasjonat historii powiatu drawskiego.

"Kondor", ustawiony na plaży, miałby do tej historii nawiązywać. Warunki miałby niemal morskie. - Jezioro ma tu głębię 90 metrów, to jest się gdzie zanurzyć - zauważa Zbigniew Marek, mieszkaniec Drawska Pomorskiego. - Mielibyśmy więcej turystów - uważa Jadwiga Szatrowska, mieszkanka Czaplinka.

Jedyny wyciągnięty na brzeg okręt podwodny - bliźniak "Kondora", "Jastrząb" - stoi w Akademii Marynarki Wojennej. Na co dzień służy jako symulator, na którym ćwiczą studenci, przyszli podwodniacy. Ale gdy raz do roku uczelnia organizuje drzwi otwarte, to te na okręcie się nie zamykają. To hit.

- Nawet do 500 osób dziennie jesteśmy w stanie przez ten okręt podwodny przepuścić - chwali się kmdr por. Adam Cichocki z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Kolejka chętnych miast

Jak taki okręt przetransportować? Podróż "Jastrzębia" z portu do akademii to było 200 metrów. Z Gdyni do Drawska jest - bagatela - 260 km. - Kto może w temacie pomóc? Wojsko, nasze firmy, partnerzy akcji - wymienia Stanisław Kuczyński.

I tu zaczynają się schody. Bo Agencja Mienia Wojskowego, która sprzedaje rzeczy z demobilu, podarować okrętu nikomu nie może. To wolno ministrowi obrony, ale ten na razie milczy. Bo okręt podwodny chcą mieć u siebie też inne miasta: Świnoujście, Szczecin i Gdynia. Ta ostatnia tworzy prawdziwy park okrętów-muzeów.

- Konkurencją dla okrętu podwodnego może być tylko nasz najstarszy i najpiękniejszy okręt, jakim jest bez wątpienia ORP Błyskawica - mówi Tomasz Miegoń z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

"Kondor", zbudowany, by pływać w ukryciu, od oczu ciekawskich wkrótce nie ucieknie.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS