Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"

22.11.2021 | Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"
22.11.2021 | Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.11.2021 | Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"Marek Nowicki | Fakty TVN

Do poradni chorób nowotworowych zgłasza się coraz więcej pacjentów. Jak podkreślają lekarze, chorzy trafiają do nich o parę miesięcy za późno. Zdaniem medyków to skutek trzeciej fali pandemii, kiedy brakowało dla pacjentów niecovidowych miejsc w szpitalach.

Kłębiący się, zdesperowany tłum pacjentów z nowotworami głowy i szyi, którzy przyjechali szukać pomocy z całego kraju - to obraz z poznańskiej poradni otolaryngologicznej w poniedziałek rano. Wśród pacjentów znalazł się między innymi pan Adam Kozłowski.

- Trafiłem do lekarza rodzinnego 15 kwietnia. Pewnego dnia w pracy wyrósł mi na szyi guzek, który na początku wyglądał dość niewinnie. Po pierwszym badaniu USG zdiagnozowano, że jest to najprawdopodobniej jakiś krwiak - opowiada pan Adam.

To nie był krwiak, tylko złośliwy rak płaskonabłonkowy. Ponieważ przez kraj wiosną przetaczała się trzecia fala pandemii i ciężko było się gdziekolwiek dostać, pan Adam nie został szybko zdiagnozowany. Szukał pomocy i dopiero w połowie października, kiedy guz urósł, stwierdzono, że to nowotwór.

- Nie dostałem wtedy karty DiLO, nic nie zostało przyspieszone. W momencie, kiedy człowiek wie, że nic nie jest przyśpieszane, to też podchodzi do tego troszkę inaczej. Ja też poszedłem inaczej: na zasadzie takiej, skoro nikt tego nie zleca, nie ciśnie mnie tak, żeby przyspieszać, to pewnie nic złego się nie dzieje - mówi pan Adam.

Powodem trzecia fala pandemii

Korytarz poznańskiej poradni otolaryngologicznej pełen jest dramatycznych historii. Jeden z pacjentów ma nowotwór płuc i krtani. Żeby wyleczyć płuca, najpierw trzeba wyleczyć krtań - liczy się więc każdy dzień. Do poznańskiej poradni trafił jednak po wielu miesiącach. W rozmowie z lekarzem wyjaśnił, że nowotwór został wykryty przypadkiem trzy miesiące temu, gdy miał zawał.

Lekarze podkreślają, że pacjenci są ofiarami niewydolnego sytemu ochrony zdrowia - wiosennej trzeciej fali pandemii i jej skutków.

Ci, których teraz, w czwartej fali, nikt nie zauważa albo odsyła bez pomocy, dopiero trafią na korytarze poradni.

- Obawiam się, że kolejna gigantyczna skala zgłaszalności z powodu zaniedbanych nowotworów będzie za trzy-pięć miesięcy, dlatego że teraz natłok pacjentów ulegnie wyhamowaniu w związku z pandemią i będziemy musieli temu sprostać za parę miesięcy - uważa prof. Małgorzata Wierzbicka z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Do Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu zgłasza się teraz o połowę więcej pacjentów niż przed pandemią.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS