Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN
  • 751 ciał przy byłej szkole w Kanadzie. "Te przymusowe szkoły to były obozy koncentracyjne"
  • Cztery rezygnacje, wielu poszkodowanych. Podsumowanie otwarcia Tour de France
Powrót na scenę

Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Zapytaliśmy Polaków i członków Platformy

Większość Polaków uważa, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele Platformy Obywatelskiej - tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. 60 procent ankietowanych oceniło, że Donald Tusk nie powinien wracać do polskiej polityki i stawać na czele PO. Odmiennego zdania było 26 procent respondentów. W samej Platformie Obywatelskiej działacze nie są zgodni co do tego, czy Donald Tusk powinien być przewodniczącym, ale zgadzają się, że jego powrót byłby mile widziany. Zwłaszcza młodzi działacze lidera upatrują w Rafale Trzaskowskim. Już 3 lipca może zapaść decyzja, czy i w jakiej roli Donald Tusk wróci do krajowej polityki.

W całej Polsce członkowie Platformy Obywatelskiej zbierają podpisy pod projektem likwidacji TVP Info i dyskutują o Donaldzie Tusku.

- Tusk na pewno jest nadzieją i autorytetem - uważa Tobiasz Gajda ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. - Myślę, że decyzje jeszcze nie zapadły, więc poczekajmy na to, co się wydarzy w najbliższych dniach - twierdzi Aleksander Miszalski, poseł Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "To parę rzeczy może zmienić"

Donald Tusk zapewnił w wywiadzie dla TVN24, że zrobi wszystko, by uratować partię, której był...

Donald Tusk o tym, że jest zdeterminowany do powrotu, powiedział trzy tygodnie temu w wywiadzie dla "Jeden na jeden" TVN24. - Mam wielką potrzebę spełnienia pewnego celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce - powiedział 4 czerwca Donald Tusk.

Zobacz więcej: Cały wywiad z Donaldem Tuskiem tylko w TVN24 GO

Po tej wypowiedzi natychmiast zaczęły się spekulacje: czy będzie nowym szefem PO, a może "nadszefem", a może w zmienionym statusie partii będzie dla niego jeszcze inna, ale konkretna rola?

Zdaniem posłanki Agnieszki Pomaskiej rola Donalda Tuska w krajowej polityce "powinna być określona wspólnie z przewodniczącym Borysem Budką i Rafałem Trzaskowskim, wiceprzewodniczącym Platformy". Jej zdaniem Rafał Trzaskowski jest najpopularniejszym politykiem w Polsce.

Agnieszka Pomaska to jedna z najbliższych współpracowniczek Rafała Trzaskowskiego, lidera rankingów zaufania, który buduje własny ruch, organizuje Campus Polska Przyszłości i tworzy stowarzyszenie z samorządowcami.

Nie jest żadną tajemnicą, że Trzaskowski powrotu Tuska nie wita z przesadnym entuzjazmem, czego przykładem może być jego wypowiedzieć z ubiegłorocznej kampanii wyborczej. - Era Tuska i era Kaczyńskiego już przeminęła - powiedział w lipcu 2020 roku Trzaskowski.

Młodzi w Platformie Obywatelskiej orientują się raczej na Trzaskowskiego, choć doceniają polityczny kaliber Donalda Tuska. - Liczymy na to, że pan premier określi się wreszcie - mówi Krzysztof Truskolaski, poseł Platformy Obywatelskiej. - Na razie nie widzę możliwości, żeby pan premier Tusk wrócił na fotel przewodniczącego - dodaje.

Niektórzy czekają na Tuska

To, w jakiej roli wróci Donald Tusk do polskiej polityki, rozgrywa się między Borysem Budką, Rafałem Trzaskowskim i samym zainteresowanym.

Po jednym ze spotkań Budki i Tuska można było usłyszeć, że ten pierwszy zgadza się oddać fotel przewodniczącego Tuskowi, ale środowisko Trzaskowskiego miało zniechęcić Budkę do oddania partii walkowerem. Rozmowy zatem trwają nadal.

Donald Tusk o Polskim Ładzie: Unia daje pieniądze, PiS dodaje podatki

Fundusz odbudowy i uwspólnotowienie długu to pomysły z Brukseli, a to, co jest autorskim wkładem...

Tymczasem w Platformie Obywatelskiej jest duża frakcja, która czeka na powrót Donalda Tuska w roli szefa.

- Jego zaangażowanie jest potrzebne. Dzisiaj potrzebujemy nowego początku - powiedział 22 czerwca Grzegorz Schetyna, były szef Platformy Obywatelskiej.

Wielu członków Platformy nie do końca rozumie, jaką rolę chce w partii pełnić Trzaskowski, czy przypadkiem nie buduje dla niej konkurencji.

- Jedyne zagrożenie, jakie widzę, to awantura w Platformie Obywatelskiej w związku z powrotem Donalda Tuska - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Polskiej.

Jednak wszyscy członkowie zgadzają się z tym, że Tusk dla Platformy byłby wartością dodaną. - Na pewno Donald Tusk będzie stanowił wzmocnienie - mówi posłanka Agnieszka Pomaska.

Decyzja 3 lipca?

Wszystko ma rozegrać się 3 lipca na Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej, gdzie Donald Tusk ma przemawiać i dać tracącej w sondażach partii nowy impuls.

- Dawał łupnia PiS-owi wielokrotnie - podkreśla Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Istnieje jednak obawa, że najbardziej z powrotu Tuska może cieszyć się PiS. Nie był obecny w polskiej polityce od siedmiu lat. W tym czasie wyrosło nowe pokolenie wyborców.

- Powinien wesprzeć Rafała Trzaskowskiego, który jest moim zdaniem najważniejszą figurą w obrębie Koalicji Obywatelskiej - ocenia Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Mam nadzieję, że raczej wesprze nas swoim doświadczeniem, będzie chodził z nami i rozdawał ulotki przy kolejnych wyborach, a niekoniecznie chciał rozdawać karty - dodaje.

Donald Tusk, Borys Budka i Rafał Trzaskowski zapewniają, że ułożenie wzajemnych relacji jest dla nich najważniejsze, by nie zaszkodzić Platformie. Żaden z nich nie zgodził się w niedzielę na rozmowę z redakcją "Faktów" TVN.

Czy Donald Tusk powinien wrócić? Sondaż dla "Faktów" TVN

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar w dniach 24-25 czerwca badanych zapytano o to, czy ich zdaniem Donald Tusk powinien wrócić do lokalnej polityki i stanąć na czele Platformy Obywatelskiej.

"Zdecydowanie nie" odpowiedziało 32 procent badanych, a "raczej nie" - 28 procent. W sumie 60 procent respondentów było zdania, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele PO.

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 9 procent ankietowanych, a "raczej tak" - 17 procent. W sumie 26 procent badanych uznało, że Donald Tusk powinien ponownie stanąć na czele PO.

Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 14 procent respondentów.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Wideo: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Pełne wyniki sondażu

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: fil / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix