Do domu męża Marty Kaczyńskiej prowadzi nielegalny przekop od jeziora

22.09.2022 | Do domu męża Marty Kaczyńskiej prowadzi nielegalny przekop od jeziora
22.09.2022 | Do domu męża Marty Kaczyńskiej prowadzi nielegalny przekop od jeziora
Jacek Tacik | Fakty TVN
22.09.2022 | Do domu męża Marty Kaczyńskiej prowadzi nielegalny przekop od jezioraJacek Tacik | Fakty TVN

Nielegalny przekop wprost do jeziora i pytanie: dlaczego przez kilka lat nie reagowała prokuratura? W tle tej historii jest Marta Kaczyńska, bo działka na Mazurach należy do jej męża. Pewnie miło jest mieć z domu dostęp do jeziora, ale prawo zabrania ingerencji w linię brzegową.

Z jeziora Szymon niedaleko Giżycka do dwóch różnych posiadłości zostały poprowadzone nielegalne przekopy. Ingerencja w teren znajdujący się w odległości mniejszej niż półtora metra od linii brzegu jeziora czy rzeki jest zabroniona.

Na Mazurach - o czym informują "Gazeta Wyborcza" i "Superwizjer" TVN - doszło do zniszczenia naturalnej linii brzegowej jeziora. - Ludzie, którzy kupują ziemię, chcą mieć koniecznie dostęp do wody, nawet jeżeli dom oddalony jest, powiedzmy, o kilkadziesiąt-kilkaset metrów. Wymyślają sposoby, żeby ten dostęp do wody uzyskać, żeby zrobić prywatną marinę, żeby móc tam łódkami prosto z jeziora wpłynąć pod sam dom - wyjaśnia Michał Fuja, dziennikarz "Superwizjera" TVN.

Prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko właścicielowi jednej z posiadłości, do której prowadzi nielegalny kanał z pobliskiego jeziora.

- Do tych prac doszło przed rokiem 2016, a zatem nastąpiło w chwili obecnej, czyli kiedy prowadzimy to postępowanie, przedawnienie karalności czynu - tłumaczy Daniel Brodowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Przed 2016 rokiem nie było tam żadnych prac. Za to prowadzono je obok - w posiadłości należącej do Piotra Zielińskiego, męża Marty Kaczyńskiej, córki byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Kanał został wybudowany co najmniej 4-5 lat temu, więc przez 4 czy 5 lat nikt tym się tak naprawdę nie interesował - stwierdza Piotr Szczepaniak, dziennikarz "Superwizjera" TVN.

Bierność służb

Prokuratura zainteresowała się działką męża Marty Kaczyńskiej dopiero na początku 2022 roku. - Każdy przypadek jest badany indywidualnie, do każdego jest gromadzony stosowny materiał dowodowy - oświadczył Daniel Brodowski.

W marcu 2021 roku "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że droga ekspresowa S16 miała przechodzić zaledwie pół kilometra od posiadłości męża Kaczyńskiej, ale została ostatecznie zmieniona. Kaczyńska i Zieliński - jak twierdzą mieszkańcy - przylatują tam helikopterem w każdy wolny weekend. To ich raj na Mazurach i może z tego powodu tak bardzo się o niego troszczą - pod każdym względem.

- Policjanci obawiają się prowadzić te postępowania ze względu na to, że pojawiają się tam nazwiska prominentnych działaczy partii rządzącej - mówi Patryk Szczepaniak.

Posiadłość męża Kaczyńskiej i samo jezioro Szymon wchodzą w skład obszaru chronionego krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. - Zniszczono tutaj jezioro, które było jedynym jeziorem na szlaku wielkich jezior mazurskich, które dotychczas nie było tknięte działalnością człowieka - zaznacza Krzysztof Stachowski, pracownik Wód Polskich.

Budowa takiego nielegalnego kanału i ingerencja w jezioro jest zagrożona karą do roku więzienia.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS