"Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"

04.02.2020 | "Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"
04.02.2020 | "Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"
Marek Nowicki | Fakty TVN
04.02.2020 | "Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą"Marek Nowicki | Fakty TVN

Dziecko z depresją to poważny problem, a depresja to choroba, która może oznaczać śmierć. Liczba chorych wśród młodzieży w Polsce przez pięć lat wzrosła dwukrotnie i dlatego dziś słychać głośny alarm. Lekarze i specjaliści apelują do rodziców o czujność i bliskość w rodzinie. Jak to jest, kiedy z problemem młody człowiek jest sam?

"Znikające dzieci" - taki tytuł nosiła konferencja prasowa, która zgromadziła w Warszawie psychiatrów i terapeutów. Wszyscy zgodnie alarmowali, że polska młodzież zanurza się w depresji.

- Liczba samobójstw wśród nastolatków rośnie. W ostatnim pięcioleciu wzrosła dwukrotnie - mówi doktor Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tylko w 2018 roku samobójstwo popełniło w Polsce prawie stu nastolatków. To dopiero początek złych informacji. Profesor Janusz Heitzman z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie zaznacza, że na jedno dokonane w takim wieku samobójstwo, przypada nawet 200 prób samobójczych.

To daje Polsce drugie niechlubne miejsce w Europie. Młodzież z problemami depresyjnymi spotyka się często z niezrozumieniem w swoim środowisku. Tak w rodzinie, jak i w szkole.

"Nie akceptowałam siebie"

Aleksandra Pawelczyk ma 19 lat i też musiała sobie radzić z depresją.

- Próbowałam dać znać moim rodzicom o tym, że czuję się źle ze sobą po prostu. Nie akceptowałam siebie, miałam problem z relacjami z rówieśnikami - opowiada Aleksandra Pawelczyk z projektu "It Matters".

W końcu w 2019 roku trafiła do szpitala.

- W pierwszej chwili w szpitalu byłam diagnozowana jako po prostu epizod depresyjny. No i wyszło, że to też mogą być zaburzenia lękowe i zaburzenia odżywienia dodatkowo - opowiada Aleksandra Pawelczyk.

Nastolatkowie po prostu czują się coraz bardziej osamotnieni w świecie, który wydaje się pędzić coraz szybciej, a rodzice stają się coraz bardziej nieobecni fizycznie i emocjonalnie.

"Należy mówić głośno o takich rzeczach"

- Pierwszym podstawowym (problemem - przyp. red) jest poluźnienie więzi pomiędzy rodzicami a dziećmi. Problem z funkcjonowaniem rodzin, przeciążenie rodzin, zmiana wartości wychowawczych w społeczeństwie, dramatyczne obciążenie dzieci nauką - doktor Tomasz Srebnicki wymienia przyczyny mnożenia się przypadków depresji wśród młodzieży.

Obecny system psychiatrii dziecięcej nie jest w stanie sobie z tym problemem poradzić, dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o stworzeniu sieci 300 poradni terapeutycznych, gdzie będą pracować psycholodzy. Mają działać w każdym powiecie, by pomoc była na wyciągnięcie ręki.

- Po pierwsze, to musi być kontakt bezpośredni z dzieckiem. Po drugie, to musi być kontakt bezpośredni ze środowiskiem, w którym to dziecko się obraca - mówi Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Aleksandra Pawelczyk wróciła do szkoły. Jest otoczona przyjaciółmi. Zdecydowała się podać nazwisko i pokazać twarz, żeby w ten sposób pomóc swoim rówieśnikom, którzy też potrzebują pomocy, ale wstydzą się, albo nie mają siły o nią poprosić.

- Uważam, że należy mówić głośno o takich rzeczach i to nie powinien być żaden temat tabu. Powinniśmy zrezygnować ze stygmatyzacji osób z chorobami psychicznymi i z takimi problemami - zauważa Aleksandra Pawelczyk.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS