Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
  • "My asystujemy robotowi". Tak wygląda chirurgia przyszłości
  • "Nieprzypadkowe" miejsce konferencji polityków PO

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. "To tendencja długofalowa"

Jeżeli typowym modelem polskiej rodziny będzie "dwa plus jeden", to będzie nas coraz mniej. Ale może być jeszcze gorzej. Są obawy, że Polska zmierza w stronę "dwa plus jeden", gdzie "jeden" oznacza psa lub kota.

Według danych szacunkowych w Polsce w 2020 roku urodziło się 355 tysięcy dzieci, czyli o 20 tysięcy mniej niż rok wcześniej. W mikroskali widać to w Krynkach (woj. podlaskie). W 2020 roku odnotowano tam największy ujemny przyrost naturalny w Polsce - cztery razy więcej ludzi zmarło niż się urodziło. W 2021 roku pożegnano już 17 mieszkańców, a nie powitano na świecie jeszcze żadnego dziecka.

- Sama polecam synowi, żeby wyjeżdżał stąd. Nie ma tutaj pracy, ani jakichś perspektyw większych nie ma - mówi pani Małgorzata.

I właśnie to, o czym mówi pani Małgorzata, ma zasadnicze znaczenie przy podejmowaniu decyzji o powiększaniu rodziny.

Niektórzy prognozowali, że w dziewięć miesięcy po pierwszym lockdownie nastąpi urodzeniowy boom. Błędnie. - Włóżmy między bajki takie myślenie w kategoriach, że jak pozamykamy ludzi w domach, to oni zainteresują się posiadaniem dzieci. Obserwujemy i będziemy obserwować w kolejnych latach coraz to większy spadek liczby rodzących się dzieci. To jest tendencja długofalowa - tłumaczy doktor habilitowany Krzysztof Tymicki z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Mniej urodzeń, więcej zgonów. Niepokojące dane demograficzne Polski

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane demograficzne Polski. Zdaniem ekspertów 2020...

Demografowie przestrzegali przed tym od dawna. Pandemia tylko pogłębiła negatywne trendy.

- Kwestia szeroko pojmowanej niepewności swojej przyszłości zawodowej w warunkach gospodarki, której niektóre działy po prostu przestały de facto normalnie funkcjonować, niepewności, która związana jest również z tym, czy "ja" będę wystarczająco zdrowy - wylicza profesor Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

Koniec efektu 500 plus?

Efekt 500 plus, jeśli zachęcił do starań o dziecko, to tylko w dwóch pierwszych latach od wdrożenia. Dziś potrzeba czegoś więcej - oceniają analitycy i wyliczają: potrzebna jest gwarancja stabilności zatrudnienia, łatwiejszy dostęp do opieki przedszkolnej, a dla kobiet ułatwienia w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim.

Czy model rodziny "dwa plus jeden" będzie w przyszłości dominujący? Doktor habilitowany Krzysztof Tymicki jest zdania, że będzie on ewoluował w stronę modelu "dwa plus pies" albo "dwa plus kot".

W krakowskim Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Ujastek spadków urodzeń jednak nie widać. Rodzi się tam 400 dzieci miesięcznie. Położna Beata Grundkowska znajduje nawet pewne plusy pandemicznego połogu.

- Praca w domu może sprzyjać temu, że tata bardziej się zaangażuje w opiekę nad dzieckiem i pomoże mamie w tych pierwszych dniach i miesiącach w wychowaniu i pielęgnacji maluszka - ocenia Beata Grundkowska.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix