W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. "To tendencja długofalowa"

04.03.2021 | Demograficzne problemy Polski. "To jest tendencja długofalowa"
04.03.2021 | Demograficzne problemy Polski. "To jest tendencja długofalowa"
Renata Kijowska | Fakty TVN
04.03.2021 | Demograficzne problemy Polski. "To jest tendencja długofalowa"Renata Kijowska | Fakty TVN

Jeżeli typowym modelem polskiej rodziny będzie "dwa plus jeden", to będzie nas coraz mniej. Ale może być jeszcze gorzej. Są obawy, że Polska zmierza w stronę "dwa plus jeden", gdzie "jeden" oznacza psa lub kota.

Według danych szacunkowych w Polsce w 2020 roku urodziło się 355 tysięcy dzieci, czyli o 20 tysięcy mniej niż rok wcześniej. W mikroskali widać to w Krynkach (woj. podlaskie). W 2020 roku odnotowano tam największy ujemny przyrost naturalny w Polsce - cztery razy więcej ludzi zmarło niż się urodziło. W 2021 roku pożegnano już 17 mieszkańców, a nie powitano na świecie jeszcze żadnego dziecka.

- Sama polecam synowi, żeby wyjeżdżał stąd. Nie ma tutaj pracy, ani jakichś perspektyw większych nie ma - mówi pani Małgorzata.

I właśnie to, o czym mówi pani Małgorzata, ma zasadnicze znaczenie przy podejmowaniu decyzji o powiększaniu rodziny.

Niektórzy prognozowali, że w dziewięć miesięcy po pierwszym lockdownie nastąpi urodzeniowy boom. Błędnie. - Włóżmy między bajki takie myślenie w kategoriach, że jak pozamykamy ludzi w domach, to oni zainteresują się posiadaniem dzieci. Obserwujemy i będziemy obserwować w kolejnych latach coraz to większy spadek liczby rodzących się dzieci. To jest tendencja długofalowa - tłumaczy doktor habilitowany Krzysztof Tymicki z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Demografowie przestrzegali przed tym od dawna. Pandemia tylko pogłębiła negatywne trendy.

- Kwestia szeroko pojmowanej niepewności swojej przyszłości zawodowej w warunkach gospodarki, której niektóre działy po prostu przestały de facto normalnie funkcjonować, niepewności, która związana jest również z tym, czy "ja" będę wystarczająco zdrowy - wylicza profesor Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

Koniec efektu 500 plus?

Efekt 500 plus, jeśli zachęcił do starań o dziecko, to tylko w dwóch pierwszych latach od wdrożenia. Dziś potrzeba czegoś więcej - oceniają analitycy i wyliczają: potrzebna jest gwarancja stabilności zatrudnienia, łatwiejszy dostęp do opieki przedszkolnej, a dla kobiet ułatwienia w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim.

Czy model rodziny "dwa plus jeden" będzie w przyszłości dominujący? Doktor habilitowany Krzysztof Tymicki jest zdania, że będzie on ewoluował w stronę modelu "dwa plus pies" albo "dwa plus kot".

W krakowskim Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Ujastek spadków urodzeń jednak nie widać. Rodzi się tam 400 dzieci miesięcznie. Położna Beata Grundkowska znajduje nawet pewne plusy pandemicznego połogu.

- Praca w domu może sprzyjać temu, że tata bardziej się zaangażuje w opiekę nad dzieckiem i pomoże mamie w tych pierwszych dniach i miesiącach w wychowaniu i pielęgnacji maluszka - ocenia Beata Grundkowska.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS