W delegacji
"Pełna obsada" w Jarosławiu, jeden wakat w Śremie. Tam delegowano prokuratorów
Zdaniem Prokuratury Krajowej delegowanie prokuratorów ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia" "ma usprawnić prowadzenie postępowań w najmniejszych i najbardziej obciążonych pracą jednostkach prokuratury w Polsce". Okazuje się jednak, że w prokuraturze w Jarosławiu jest "pełna obada", a w prokuraturze w Śremie – jeden wakat. - To obnaża motywację prokuratora krajowego – komentuje prokurator Ewa Wrzosek.
Kilkunastu prokuratorów zostało przeniesionych do prokuratur oddalonych często o kilkaset..."Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą". Politycy komentują słowa prezydenta
- Z tego, co mi wiadomo, to prokurator rejonowa również została zaskoczona decyzją o mojej delegacji. Tak samo jak ja – powiedziała Wrzosek.
W Śremie jest jeden wolny wakat prokuratorski, w Jarosławiu nie ma żadnego, a to właśnie tam została wysłana prokurator Katarzyna Szeska. Jednostka jest oddalona o 324 kilometry od domu pani prokurator.
- W Prokuraturze Rejonowej w Jarosławiu jest pełna obsada. Prokuratura (...) nie zwracała się do prokuratury przemyskiej o wzmocnienie etatowe – przekazała Marta Pętkowska z Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.
Ta informacja stoi w sprzeczności z komunikatem Prokuratury Krajowej, która przenosząc prokuratorów ze stowarzyszenia "Lex super omnia" informowała, że "decyzja ma usprawnić prowadzenie postępowań w najmniejszych i najbardziej obciążonych pracą jednostkach prokuratury w całej Polsce".
W poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik przekazała "Faktom" TVN, że nie ma nic więcej do dodania w sprawie delegowanych prokuratorów.
- Jednostka, w której ja aktualnie wykonuję swoją pracę, ma potężne problemy kadrowe – podkreślała w niedzielę delegowana do Jarosławia prokurator Katarzyna Szeska z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola.
- To obnaża motywację prokuratora krajowego – twierdzi Ewa Wrzosek.
Co na to politycy PiS? - Ja też mógłbym powiedzieć, że wolę pracować w Krakowie, a pracuję w Warszawie – skomentował wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.
W obronie prokuratorów
Na wtorek prawnicy w Śremie zaplanowali powitanie prokurator Ewy Wrzosek. Prawnicy z całej Polski apelują o wysyłanie do wszystkich delegowanych pocztówek w ramach akcji "Warto być przyzwoitym".
- My nie możemy się poddawać, nie możemy przestać walczyć – podkreśla prokurator Wrzosek.
W obronie delegowanych prokuratorów wystąpiło także kilkunastu byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wśród sygnatariuszy jest były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki, który leży właśnie w szpitalu zakażony koronawirusem, ale nie zamierza milczeć.
- Są to rzeczy niedopuszczalne całkowicie, one mają na celu łamanie charakteru. Prokuratura to nie jest żadne wojsko w służbie polityka – ocenia Zdziennicki.
Prokuratorzy, którzy zostali nagle oddelegowani do odległych miejscowości, odpowiadają na słowa..."Być może pan prezydent powinien sam rozważyć takie przekwalifikowanie w przyszłości"
Zobacz cały wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą w TVN24 GO
Sędziowie w swoim oświadczeniu napisali, że ta nacechowana pogardą wypowiedź budzi ich niesmak.
- Prezydent przemilczał, że do wpisu na listę adwokatów albo wpisu na listę radców prawnych potrzebna jest zgoda de facto ministra sprawiedliwości – podkreśla profesor Stanisław Biernat, były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego. - Jest bardzo prawdopodobne, że minister sprawiedliwości sprzeciwi się przejściu tych niepokornych prokuratorów do innych zawodów prawniczych –dodaje.
Historia kilku delegowanych prokuratorów przypomina profesorowi Andrzejowi Zollowi jego własną historię, która zdarzyła się w 1976 roku. - W ciągu 48 godzin miałem się z Krakowa przenieść do Giżycka –przypomina profesor.
- Teraz można powiedzieć śmiało, że to idzie w stronę państwa autorytarnego, gdzie władza obejmuje wszystkie urzędy. Polityczna władza ma w ręku całość funkcjonowania państwa i działa tylko w interesie partii – podkreśla były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Prezydent radzi prokuratorom zmienić zawód. "Bardzo uproszczona formuła rozumienia funkcjonowania państwa"
- Sędzia Beata Morawiec wygrała z Ministerstwem Sprawiedliwości w sądzie. Ma usłyszeć przeprosiny
- "Polityczna zsyłka wobec tych, którzy nie chcą podporządkować się Zbigniewowi Ziobrze"
- "Ta zmiana prawa jest właśnie po to, żeby zastraszyć polskich obywateli"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 4 marca
Pierwszy przypadek zakażenie SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Co wiemy po upływie tego czasu? W programie powiemy również o konflikcie wokół unijnego Funduszu Odbudowy, o spadku liczby urodzeń w Polsce, a także o operacji kręgosłupa w asyście robota. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Rok temu wykryto w Polsce pierwszy przypadek SARS-CoV-2. W szpitalach znów zaczyna brakować miejsc
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15250 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 289 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. W czwartek również mija dokładnie rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Od tego czasu wiele się zmieniło, między innymi opracowano szczepionki, ale za to ich dystrybucja jest trudniejsza niż można było to zakładać. Mniejsze dostawy wymuszają zmiany w programie szczepień.
czytaj więcej »Mija rok od pierwszego przypadku SARS-CoV-2 w Polsce. Jak zmieniło się życie "pacjenta zero"?
Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Od tamtego dnia życie pana Mieczysława Opałki zmieniło się na zawsze.
czytaj więcej »Kaczyński liczy na to, że PO poprze unijny budżet. Opozycja stawia warunki
Po niemal sześciu latach rządów dla PiS to wyjątkowa sytuacja, że do przegłosowania w Sejmie ustawy gwarantującej Polsce unijne środki na obudowę gospodarki, konieczne może być poparcie opozycji. Opozycja mówi "tak", ale stawia warunki.
czytaj więcej »Prawnicy krytykują zapowiedź premiera. "Mistyfikacja na użytek polityczny"
Premier Mateusz Morawiecki chce, by Trybunał Konstytucyjny zabrał głos po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego Polski. Jak zapowiada rzecznik rządu, chodzi o kwestię kompleksowego rozstrzygnięcia kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją. Prawnicy krytykują ruch premiera.
czytaj więcej »Teksas i Missisipi znoszą restrykcje. Biden: neandertalskie myślenie
Gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie obostrzeń wprowadzonych w walce z pandemią COVID-19 w ich stanach. Decyzje gubernatorów spowodowały frustrację w Białym Domu. - Ostatnie, czego nam trzeba, to myślenie neandertalczyka - skomentował prezydent USA Joe Biden.
czytaj więcej »Pierwsza podróż po uziemieniu. Boeing 737 MAX wraca do lotów w Polsce
Do tej pory to był najsłynniejszy nielatający samolot na świecie, a to za sprawą katastrof w Indonezji i Etopii, po których wszystkie Boeingi 737 MAX zostały uziemione na niemal dwa lata. Teraz boeingi wracają do latania, ale dzieje się to w czasie dużego kryzysu branży lotniczej.
czytaj więcej »W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. "To tendencja długofalowa"
Jeżeli typowym modelem polskiej rodziny będzie "dwa plus jeden", to będzie nas coraz mniej. Ale może być jeszcze gorzej. Są obawy, że Polska zmierza w stronę "dwa plus jeden", gdzie "jeden" oznacza psa lub kota.
czytaj więcej »"My asystujemy robotowi". Tak wygląda chirurgia przyszłości
W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie została przeprowadzona pierwsza operacja kręgosłupa z asystą robota. Placówka już planuje zakup kolejnego robota, który ma zająć się operacjami czaszki i mózgu.
czytaj więcej »"Nieprzypadkowe" miejsce konferencji polityków PO
Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w czwartek konferencję prasową na jednej z warszawskich stacji Orlenu. Zaapelowali do rządu o podjęcie działań na rzecz obniżki cen benzyny. Kilka lat temu przed tą samą stacją występowali politycy obecnie rządzącej partii.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 5 marca
W piątek w kraju wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń. W dziewięciu województwach ruszą szpitale tymczasowe
W środę Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 15 tysięcy nowych zachorowań na COVID-19. W wielu szpitalach wolnych łóżek covidowych po prostu już nie ma. W dziewięciu województwach uruchomione zostaną szpitale tymczasowe.
czytaj więcej »"Nasi koalicjanci wykonują czasem gesty nieracjonalne". Politycy PiS mówią o "granicach cierpliwości"
Jarosław Kaczyński wezwał Zbigniew Ziobrę do lojalności - prezes PiS oczekuje, że Solidarna Polska poprze unijny fundusz odbudowy. Bez poparcia Solidarnej Polski PiS będzie musiało liczyć na głosy opozycji.
czytaj więcej »