Fakty - oglądaj online

 • Foto: archiwum | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Kolejny dzień egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie rozwiązywali test z matematyki
 • Samoloty przekraczają już granice Polski. Nie ze wszystkich krajów
Lek na całe zło

Wielka Brytania wskazuje lek dla najciężej chorych na COVID-19

Brytyjscy naukowcy ogłosili, że deksametazon pomaga najciężej chorym na COVID-19. Skuteczność tego leku w leczeniu COVID-19 potwierdzili klinicznie, chociaż na razie na stosunkowo niewielkiej grupie chorych.

Rośnie liczba przypadków SARS-CoV-2. Osiemnaście osób zakażonych po weselu

506 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, 14 osób nie żyje - to najnowsze dane przekazane w...

Rzadko wyniki badań są ogłaszane na konferencjach prasowych, tuż po ich opublikowaniu, w dodatku z udziałem premiera. Sprawa jest jednak ważna, bo naukowcom z Oxfordu udało się potwierdzić, że deksametazon znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na COVID-19.

- Podaliśmy ponad dwóm tysiącom pacjentów deksametazon. Wyniki ich leczenia porównaliśmy z wynikami leczenia czterech tysięcy chorych, którzy otrzymali standardową opiekę. To, co zobaczyliśmy, było naprawdę niezwykłe - oświadczył na konferencji prasowej Peter Horby, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Po 28 dniach terapii okazało się, że liczba zgonów wśród osób wymagających respiratora, które jednocześnie otrzymywały deksametazon, była o 35 procent niższa niż w grupie pozostałych chorych na COVID-19.

Jednym z ozdrowiałych jest Pete Herring. Pięć dni spędził na intensywnej terapii, walcząc o życie. - Jestem pewien, że nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie ten lek. To on zadziałał, kiedy mój stan bardzo szybko się pogarszał - ocenił.

Wyniki badań są tak dobre, że brytyjski premier Boris Johnson postanowił włączyć lek do standardowego leczenia COVID-19 w Wielkiej Brytanii. - Tworzymy zapasy tego leku w ramach przygotowań do ewentualnego drugiego szczytu pandemii. Terapia daje nadzieję na znaczne obniżenie ryzyka śmierci z powodu COVID-19. Jednocześnie jednak musimy podwoić wysiłki badawcze - poinformował.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

"Należy poczekać na obserwacje innych autorów"

Deksametazon to lek przeciwzapalny, dostępny i wykorzystywany od pięćdziesięciu lat do leczenia wielu chorób, między innymi astmy, zapalenia płuc i reumatyzmu.

- To, co jest ważne i być może przełomowe w tym odkryciu, to jest to, że deksametazon to jest lek popularny, dostępny właściwie w każdej aptece i bardzo tani - skomentował wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Opublikowane badania mają jednak pewną słabość: zostały wykonane na stosunkowo niedużej grupie pacjentów. Czy skuteczność leku potwierdzi się, kiedy w razie nawrotu pandemii zostanie podany nie tysiącom, ale dziesiątkom i setkom tysięcy osób? Tego nie wiemy. - Należy poczekać na obserwacje innych autorów - stwierdziła prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Na pewno krok w kierunku otrzymania docelowego leku na COVID-19 został wykonany. Lekarze ostrzegają jednak, że deksametazon przeznaczony jest wyłącznie dla ciężko chorych. Nie wolno go stosować profilaktycznie, bo może między innymi osłabić naszą odporność.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix