Fakty - oglądaj online

Ścieżka kariery

20 razy starał się o awans. Wreszcie sędziego Drajewicza awansowała dobra zmiana

Po tym, jak Joanna Bitner zgodziła się przyjąć nominację na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mianował na jej zastępcę Dariusza Drajewicza. Sędzia Dariusz Drajewicz pracował wcześniej w sądzie rejonowym, nigdy nie pełnił kierowniczych funkcji i 20 razy bez powodzenia starał się o awans. Ten awans, w dodatku tak spektakularny, zapewnił mu wiceminister Łukasz Piebiak. Prywatnie - dobry znajomy Dariusza Drajewicza.

Nominowana przez ministra Ziobrę prezes warszawskiego Sądu Okręgowego rezygnuje

Prezes największego sądu w kraju odchodzi. Nominowana przez ministra Ziobrę pani prezes dostaje...

Już w momencie, kiedy Joanna Bitner zgodziła się przyjąć polityczną nominację, mogła przypuszczać, że dobra zmiana nie będzie dla niej dobra. Półtora roku temu minister Zbigniew Ziobro powołał ją na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Wymienił jednocześnie wszystkich wiceprezesów, chociaż Joanna Bitner tego nie chciała. Jej zastępcą w największym polskim sądzie mianował sędziego Dariusza Drajewicza.

Układ towarzyski

Dariusz Drajewicz pracował przedtem w sądzie rejonowym, nigdy nie pełnił kierowniczych funkcji. Dwadzieścia razy bez powodzenia starał się o awans. Awans na zastępcę prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie zapewnił Drajewiczowi decydujący o kadrach w sądach wiceminister Łukasz Piebiak. Prywatnie to dobry znajomy Dariusza Drajewicza.

- To są dla nas niejasne układy towarzyskie, dla których ten pan awansuje. To przecież nie kompetencja i nie doświadczenie (są powodami - red.) - ocenił Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

- Ten nepotyzm, z którym partia rządząca miała tak walczyć, jednak kwitnie w najlepsze - skomentował Marek Celej, jeden z najbardziej doświadczonych sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

Po wotum nieufności wyrażonym przez zdecydowaną większość sędziów tego sądu ze stanowiska prezesa zrezygnowała Joanna Bitner. Ale to dymisji wiceprezesa Drajewicza już kilka miesięcy temu żądali sędziowie, pisząc w uchwale, że "nie jest on w stanie efektywnie i skutecznie zarządzać pionem karnym największego w Polsce sądu okręgowego".

Faktem jest, że w ubiegłym roku w wydziałach karnych, którymi do grudnia zarządzał Dariusz Drajewicz, wzrosła liczba niezałatwionych spraw.

- De facto nie mamy żadnego, używając takiego kolokwializmu, pożytku z wiceprezesa, który więcej jest nieobecny w pracy niż obecny - stwierdził sędzia Marek Celej.

Sędziemu, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, grozi kolejna dyscyplinarka

Jest kolejne postępowanie dyscyplinarne wobec poznańskiego sędziego Sławomira Jęksy. Jak podaje...

Pół roku urlopu, ale dodatki były

W ubiegłym roku na zwolnieniach albo urlopach Dariusz Drajewicz był przez 117 dni, czyli niemal pół roku. - Absolutnie nie zajmował się tym, za co bierze pieniądze, czyli swoimi obowiązkami jako wiceprezes do spraw pionu karnego - ocenił sędzia Piotr Gąciarek. - Nie jest w porządku, tak od strony czysto moralnej. Nie chcę wchodzić w daleko idące oceny prawne - dodał.

Jak ustaliły "Fakty" TVN, Dariusz Drajewicz w czasie urlopu zarabiał, wykładając w Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a będąc na zwolnieniu lekarskim, przyszedł na posiedzenie nowej KRS, której jest wiceprzewodniczącym.

Sędziego Drajewicza delegowano również do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, był również przewodniczącym komisji przeprowadzającej egzamin adwokacki i zasiadał w komisji przeprowadzającej egzaminy na aplikację radcowską. Wszystkie te funkcje są dodatkowo płatne. Na przykład za przewodniczenie komisji egzaminacyjnej adwokackiej można dostać 12 800 złotych w miesiącu przeprowadzania egzaminu.

- Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jak w tej chwili funkcjonuje sfera publiczna, jeżeli tworzy się pewnego rodzaju fikcje, przy których są do tego przypisane dodatki funkcyjne - stwierdziła Małgorzata Kluziak, była prezes Sądu Okręgowego w Warszawie.

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości nie znalazł czasu na rozmowę na ten temat. Prośby o rozmowę z odchodzącą prezes Joanną Bitner i wiceprezesem Dariuszem Drajewiczem pozostały bez odpowiedzi.

Autor: Tomasz Marzec / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Zarzut za transparent na wiecu prezydenta

  Zarzut za transparent na wiecu prezydenta

  Wizyta prezydencka pod specjalnym nadzorem. Służby w Łowiczu błyskawicznie wyłowiły z tłumu mężczyznę ze skandalicznym, jak uznały, transparentem. Po tym incydencie pojawiają się jednak pytania, czy wszystkie obraźliwe transparenty są tak samo traktowane.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 20 lutego

  Fakty z 20 lutego

  Z jednej strony jest areszt dla Tomasza Kaczmarka, z drugiej - przeszukania w mieszkaniach członków rodziny Mariana Banasia. To już wojna na górze? W programie powiemy również o kłopotliwych dla Andrzeja Dudy słowach szefowej jego kampanii wyborczej, a także o aferze wokół zamalowanego fresku w Niemczy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Kłopoty już na starcie. Pytania o słowa szefowej kampanii Andrzeja Dudy

  Kłopoty już na starcie. Pytania o słowa szefowej kampanii Andrzeja Dudy

  - Dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń, nawet do zagrożeń interesów, które są ważne z perspektywy państwa - dokładnie tak powiedziała w telewizji publicznej Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, szefowa kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Sztab ledwo został przedstawiony opinii publicznej, a już musi się tłumaczyć z słów szefowej kampanii.

  czytaj więcej »
 • Wielkie pieniądze i wielkie negocjacje. Czy Polska będzie miała mniej środków z UE?

  Wielkie pieniądze i wielkie negocjacje. Czy Polska będzie miała mniej środków z UE?

  Ogromne pieniądze na stole i spore emocje na szczycie. W Brukseli rozpoczęły się międzyrządowe negocjacje w sprawie perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Z powodu brexitu Unia Europejska ma jednego płatnika mniej. Państwa członkowskie mają wiele do omówienia. Chodzi o Nowy Zielony Ład, czyli fundusz na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, a także o środki spójności i ich ewentualne powiązanie z "praworządnością". Niemniej ważna jest też przyszłość unijnych dopłat dla rolników.

  czytaj więcej »
 • Napisał manifest, potem urządził masakrę. Nowe informacje o sprawcy strzelaniny w Hanau

  Napisał manifest, potem urządził masakrę. Nowe informacje o sprawcy strzelaniny w Hanau

  Dziewięć osób zostało zastrzelonych podczas ataków na bary w niemieckim mieście Hanau, do których doszło w środę wieczorem. Sprawcą był 43-letni Niemiec. Ofiarami były głównie osoby pochodzenia imigranckiego. Policja znalazła w jego mieszkaniu 24-stronicowy manifest, w którym pisał o potrzebie oczyszczenia Niemiec z przedstawicieli niektórych narodów. Znaleziono też ciało jego samego i jego matki. Po ataku na bary sprawca miał wrócić do siebie, zabić swoją matkę, a potem samego siebie.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 21 lutego

  Prognoza pogody na piątek 21 lutego

  W piątek na wschodzie Polski i na Podkarpaciu opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a na pozostałym obszarze opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 8 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 70 km/h, zachodni. Na Bałtyku sztorm o sile 8 stopni w skali Beauforta.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 19 lutego

  Fakty z 19 lutego

  Zatrzymanie "agenta Tomka" i rewizje w mieszkaniach Mariana Banasia. CBA od rana było bardzo aktywne. W programie powiemy również o procesie księdza oskarżonego o pedofilię, zaprezentowanym sztabie Andrzeja Dudy i o dopalaczach, które wciąż są sporym problemem. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
tvnpix