"Dałem sobie radę jakoś". Zdradza kulisy pracy, za którą dostał Oscara

01.03 | "Dałem sobie radę jakoś". Zdradza kulisy pracy, za którą dostał OscaraFakty TVN

Polak z Oscarem za efekty specjalne do Księgi Dżungli. Jacek Pilarski jest tak zdolnym grafikiem, że Hollywood już go zauważyło. Jak praca chłopaka spod Żywca trafiła do Hollywood i zdobył najwyższe uznanie?

Efekty specjalne do Księgi Dżungli powstawały przez 2 lata. I uznano, że są godne Oscara.

- Niektóre ujęcia musieliśmy na sam koniec poprawiać. Na przykład jak wychodzi ten Mogli z dżungli, i widzi wielka sawannę, musiałem poprawić w trzy godziny. A to ujecie robiliśmy 5 miesięcy - mówi o swojej pracy Jacek Pilarski, grafik który współtworzył efekty specjalne nagrodzone Oscarem.

Żeby ten film przeszedł do historii kina, wystarczyła już tylko jedna noc i słowa, na które w wielkim napięciu czekano w Los Angeles, Londynie i Pietrzykowicach koło Żywca.

"Mamo, dostałem Oscara"

Już w nocy wręczenia statuetek Jacek Pilarski pochwalił się sukcesem najbliższym. - Napisał, mamo dostałem Oscara - wspomina matka grafika, Krystyna Pilarska.

Jacek Pilarski chyba nadal nie może uwierzyć w to, co się stało, ponieważ - jak sam mówi - jeszcze nie wie, co to dla niego znaczy. - Ogólnie, staram się iść do pracy normalnie, i robić kolejne ujęcia, ponieważ szefowie patrzą - mówi grafik.

Dziś patrzą pewnie z podziwem. I to nie tylko na prace w nagrodzonym zespole. Bo oprócz zawodowych pomysłów, Jacek Pilarski miał też ten najważniejszy - pomysł na siebie. To dlatego od 4 lat pracuje w Londynie. Na decyzję o wyjeździe miał zaledwie dwa tygodnie.

Imponujący dorobek

- Nie znałem tutaj nikogo. Ja z malej wsi, strasznie zestresowany, ale dałem sobie radę jakoś - wspomina. Za tym "jakoś", kryje się już 6 produkcji. Z czego trzy - Strażnicy Galaktyki, Marsjanin i Księga Dżungli - były nominowana do Oscara za najlepsze efekty specjalne.

Przy ich tworzeniu Jacek Pilarski odpowiedzialny jest za tzw. matte painting, czyli za tło, w którym rozgrywane są sceny. To dzięki artystom takim jak on filmowe studio zamienia się w dżunglę.

- To jest ta nowa generacja, która jedzie w świat i podbija ten świat. To jest kolejny przykład, że warto mieć marzenia, warto je spełniać, warto wyjeżdżać, próbować. I pozbywać się kompleksów - mówi scenograf Marcel Sławiński.

Artysta pożądany

Artyści graficy będą odgrywać w kinie coraz ważniejszą rolę. I nie jest to wcale rola drugoplanowa.

Pracy dla twórców takich jak Jacek Pilarski będzie coraz więcej, bo za efektownymi ujęciami i cierpliwością w ich tworzeniu, stoją - przede wszystkim - ogromne pieniądze. Wirtualne plany zdjęciowe są po prostu tańsze. - Dla reżyserów i całej ekipy jest to ciecie kosztów, a dla nas praca - mówi wprost Pilarski.

W przypadku Jacka Pilarskiego, zdecydowanie wymarzona.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę zakończyła podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS