"Plan Zdzisława", czyli jak doradca prezydenta miał planować przejęcie Getin Noble Banku

18.11.2018 | "Plan Zdzisława", czyli jak doradca prezydenta miał zaplanować przejęcie Getin Noble Banku
18.11.2018 | "Plan Zdzisława", czyli jak doradca prezydenta miał zaplanować przejęcie Getin Noble Banku
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
18.11.2018 | "Plan Zdzisława", czyli jak doradca prezydenta miał zaplanować przejęcie Getin Noble BankuKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Po dymisji szefa KNF opozycja pyta o tak zwany "plan Zdzisława", o którym jest mowa w ujawnionym nagraniu. Kancelaria Prezydenta zapewnia, że Andrzej Duda wysłuchał już wyjaśnień Zdzisława Sokala, szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zdzisław Sokal pozostaje prezydenckim doradcą, nic się nie zmienia.

Prezydent Andrzej Duda długo rozmawiał ze Zdzisławem Sokalem - swoim doradcą i przedstawicielem w Komisji Nadzoru Finansowego, który jest także prezesem zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Najwyraźniej usłyszał wyjaśnienia, które go przekonały, skoro Zdzisław Sokal po tej rozmowie dalej zasiada w Komisji.

- Nie nastąpiły żadne zmiany w relacjach między panem Sokalem a panem prezydentem - poinformował po rozmowie sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera. Nie chciał rozwinąć wątku i powiedzieć, czy prezydent zapytał wprost o to, co słychać na nagraniu z rozmowy byłego już szefa KNF z Leszkiem Czarneckim, właścicielem Getin Noble Banku.

Chodzi o to, co sam Marek Chrzanowski nazwał "planem Zdzisława", czyli próbą przejęcia banku Czarneckiego za złotówkę. To ten fragment rozmowy: "Między nami, no to Zdzisław (Sokal - przyp. red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków, i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych" - powiedział Leszkowi Czarneckiemu Marek Chrzanowski w rozmowie w cztery oczy.

Nowa taśma

- Instytucja Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa w oparciu i w granicach prawa. Nie odnoszę się do kwestii taśm - skomentował kwestię nagrań Zdzisław Sokal.

Kolejne, nowe nagranie ma w poniedziałek trafić do katowickiej prokuratury, jak zapowiedział prawnik Czarneckiego, Roman Giertych. Ma to być nagrane ukrytą kamerą spotkanie Komisji Nadzoru Finansowego, w tym jej szefa, z Leszkiem Czarneckim.

"W świetle deklaracji Prezydenta RP, że popiera działania swego przedstawiciela w KNF, staje (...) zasadnicze pytanie: czy mieliśmy do czynienia z działaniami poszczególnych członków KNF, czy zabór banku był planem o charakterze polityczno-gospodarczym" - oświadczył Roman Giertych, zapowiadając wizytę w prokuraturze.

- Na naszych oczach powstaje taka partyjna PiS-owska ośmiornica, która oplata nasze państwo - oceniła Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Rzekomy plan

Jak miał wyglądać "plan Zdzisława", czyli plan Zdzisława Sokala, o którym mówił były szef Komisji Nadzoru Finansowego w nagranej w jego gabinecie rozmowie?

Komisja Nadzoru Finansowego, różnymi regulacjami, a możliwości ma potężne, miała chcieć doprowadzić bank Leszka Czarneckiego, który miał już kłopoty, na skraj upadłości. Potem zaś - w obliczu jego fatalnej kondycji, ale pod pretekstem ratowania sytuacji - miała doprowadzić do tego, by inny, duży bank przejął bank Czarneckiego za symboliczną złotówkę. Tak to miało wyglądać według Romana Giertycha.

- To był jeden ze scenariuszy, jak uratować udziałowców, jak uratować przede wszystkim tych, którzy mają swoje oszczędności w bankach Leszka Czarneckiego, w sytuacji, gdy na przykład blokuje on wprowadzenie programu naprawczego - tak to z kolei interpretuje poseł PiS Marcin Horała.

- Mam wrażenie, że "plan Zdzisława" miał doprowadzić bank do upadłości, a nie próbować ratować bank, który już jest upadły - skomentowała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Stanowisko UKNF

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na słowa Romana Giertycha odpowiedział w niedzielę oświadczeniem.

W punkcie pierwszym UKNF nazwał zarzuty Romana Giertycha bezpodstawnymi. W punkcie drugim podkreślił, że rzeczywisty kontekst opisanych przez prawnika wydarzeń został zniekształcony. Urząd KNF oświadczył także, że odczytuje działania mecenasa Giertycha jako próbę utrudnienia działań organu nadzoru.

UKNF nie wytłumaczył, jaki był rzekomy rzeczywisty kontekst spotkań, bo stwierdził, że to tajemnica zawodowa. Ponadto UKNF zapowiedział, że informacje i zapisy spotkań KNF z przedstawicielami Getin Noble Banku trafią do prokuratury.

Sam Leszek Czarnecki ma w poniedziałek zeznawać w prokuraturze.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS