Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
  • Morawiecki zapowiada zmiany. Mają być odpowiedzią na zarzuty Komisji Europejskiej
  • Powstaniec warszawski Andrzej Wiczyński nie żyje. Miał 92 lata

"Plan Zdzisława", czyli jak doradca prezydenta miał planować przejęcie Getin Noble Banku

Po dymisji szefa KNF opozycja pyta o tak zwany "plan Zdzisława", o którym jest mowa w ujawnionym nagraniu. Kancelaria Prezydenta zapewnia, że Andrzej Duda wysłuchał już wyjaśnień Zdzisława Sokala, szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zdzisław Sokal pozostaje prezydenckim doradcą, nic się nie zmienia.

Prezydent Andrzej Duda długo rozmawiał ze Zdzisławem Sokalem - swoim doradcą i przedstawicielem w Komisji Nadzoru Finansowego, który jest także prezesem zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Najwyraźniej usłyszał wyjaśnienia, które go przekonały, skoro Zdzisław Sokal po tej rozmowie dalej zasiada w Komisji.

- Nie nastąpiły żadne zmiany w relacjach między panem Sokalem a panem prezydentem - poinformował po rozmowie sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera. Nie chciał rozwinąć wątku i powiedzieć, czy prezydent zapytał wprost o to, co słychać na nagraniu z rozmowy byłego już szefa KNF z Leszkiem Czarneckim, właścicielem Getin Noble Banku.

Chodzi o to, co sam Marek Chrzanowski nazwał "planem Zdzisława", czyli próbą przejęcia banku Czarneckiego za złotówkę. To ten fragment rozmowy: "Między nami, no to Zdzisław (Sokal - przyp. red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków, i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych" - powiedział Leszkowi Czarneckiemu Marek Chrzanowski w rozmowie w cztery oczy.

"Prezydent na pewno stawi się przed każdym prokuratorem, przed każdym sędzią"

Jeżeli prokuratura będzie chciała przesłuchać prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie afery Komisji Nadzoru Finansowego, to - jak zapewnił prezydencki minister Andrzej Dera - "prezydent na pewno się stawi przed każdym prokuratorem, przed każdym...

Nowa taśma

- Instytucja Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa w oparciu i w granicach prawa. Nie odnoszę się do kwestii taśm - skomentował kwestię nagrań Zdzisław Sokal.

Kolejne, nowe nagranie ma w poniedziałek trafić do katowickiej prokuratury, jak zapowiedział prawnik Czarneckiego, Roman Giertych. Ma to być nagrane ukrytą kamerą spotkanie Komisji Nadzoru Finansowego, w tym jej szefa, z Leszkiem Czarneckim.

"W świetle deklaracji Prezydenta RP, że popiera działania swego przedstawiciela w KNF, staje (...) zasadnicze pytanie: czy mieliśmy do czynienia z działaniami poszczególnych członków KNF, czy zabór banku był planem o charakterze polityczno-gospodarczym" - oświadczył Roman Giertych, zapowiadając wizytę w prokuraturze.

- Na naszych oczach powstaje taka partyjna PiS-owska ośmiornica, która oplata nasze państwo - oceniła Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Partyjna czołówka i "tajne" spotkanie. Rozważano kolejne dymisje

Pilne spotkanie w siedzibie PiS-u na temat afery KNF z udziałem prezesa, premiera i ich najbliższych współpracowników. Rozważano na nim scenariusze dalszych działań. Czy PiS zgodzi się na komisję śledczą i czy możliwe są kolejne dymisje?

Rzekomy plan

Jak miał wyglądać "plan Zdzisława", czyli plan Zdzisława Sokala, o którym mówił były szef Komisji Nadzoru Finansowego w nagranej w jego gabinecie rozmowie?

Komisja Nadzoru Finansowego, różnymi regulacjami, a możliwości ma potężne, miała chcieć doprowadzić bank Leszka Czarneckiego, który miał już kłopoty, na skraj upadłości. Potem zaś - w obliczu jego fatalnej kondycji, ale pod pretekstem ratowania sytuacji - miała doprowadzić do tego, by inny, duży bank przejął bank Czarneckiego za symboliczną złotówkę. Tak to miało wyglądać według Romana Giertycha.

- To był jeden ze scenariuszy, jak uratować udziałowców, jak uratować przede wszystkim tych, którzy mają swoje oszczędności w bankach Leszka Czarneckiego, w sytuacji, gdy na przykład blokuje on wprowadzenie programu naprawczego - tak to z kolei interpretuje poseł PiS Marcin Horała.

- Mam wrażenie, że "plan Zdzisława" miał doprowadzić bank do upadłości, a nie próbować ratować bank, który już jest upadły - skomentowała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

"Próba utrudnienia działań organu nadzoru". KNF odpowiada Giertychowi

W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zarzuty mecenasa Romana Giertycha są bezpodstawne. Rzeczywisty kontekst opisanych przez niego wydarzeń został zniekształcony - napisał urząd w niedzielnym oświadczeniu, dodając, że "odczytuje działania...

Stanowisko UKNF

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na słowa Romana Giertycha odpowiedział w niedzielę oświadczeniem.

W punkcie pierwszym UKNF nazwał zarzuty Romana Giertycha bezpodstawnymi. W punkcie drugim podkreślił, że rzeczywisty kontekst opisanych przez prawnika wydarzeń został zniekształcony. Urząd KNF oświadczył także, że odczytuje działania mecenasa Giertycha jako próbę utrudnienia działań organu nadzoru.

UKNF nie wytłumaczył, jaki był rzekomy rzeczywisty kontekst spotkań, bo stwierdził, że to tajemnica zawodowa. Ponadto UKNF zapowiedział, że informacje i zapisy spotkań KNF z przedstawicielami Getin Noble Banku trafią do prokuratury.

Sam Leszek Czarnecki ma w poniedziałek zeznawać w prokuraturze.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix