"Plan Zdzisława", czyli jak doradca prezydenta miał planować przejęcie Getin Noble Banku
Po dymisji szefa KNF opozycja pyta o tak zwany "plan Zdzisława", o którym jest mowa w ujawnionym nagraniu. Kancelaria Prezydenta zapewnia, że Andrzej Duda wysłuchał już wyjaśnień Zdzisława Sokala, szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zdzisław Sokal pozostaje prezydenckim doradcą, nic się nie zmienia.
Prezydent Andrzej Duda długo rozmawiał ze Zdzisławem Sokalem - swoim doradcą i przedstawicielem w Komisji Nadzoru Finansowego, który jest także prezesem zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Najwyraźniej usłyszał wyjaśnienia, które go przekonały, skoro Zdzisław Sokal po tej rozmowie dalej zasiada w Komisji.
- Nie nastąpiły żadne zmiany w relacjach między panem Sokalem a panem prezydentem - poinformował po rozmowie sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera. Nie chciał rozwinąć wątku i powiedzieć, czy prezydent zapytał wprost o to, co słychać na nagraniu z rozmowy byłego już szefa KNF z Leszkiem Czarneckim, właścicielem Getin Noble Banku.
Chodzi o to, co sam Marek Chrzanowski nazwał "planem Zdzisława", czyli próbą przejęcia banku Czarneckiego za złotówkę. To ten fragment rozmowy: "Między nami, no to Zdzisław (Sokal - przyp. red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków, i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych" - powiedział Leszkowi Czarneckiemu Marek Chrzanowski w rozmowie w cztery oczy.
Jeżeli prokuratura będzie chciała przesłuchać prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie afery Komisji Nadzoru Finansowego, to - jak zapewnił prezydencki minister Andrzej Dera - "prezydent na pewno się stawi przed każdym prokuratorem, przed każdym..."Prezydent na pewno stawi się przed każdym prokuratorem, przed każdym sędzią"
Nowa taśma
- Instytucja Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa w oparciu i w granicach prawa. Nie odnoszę się do kwestii taśm - skomentował kwestię nagrań Zdzisław Sokal.
Kolejne, nowe nagranie ma w poniedziałek trafić do katowickiej prokuratury, jak zapowiedział prawnik Czarneckiego, Roman Giertych. Ma to być nagrane ukrytą kamerą spotkanie Komisji Nadzoru Finansowego, w tym jej szefa, z Leszkiem Czarneckim.
"W świetle deklaracji Prezydenta RP, że popiera działania swego przedstawiciela w KNF, staje (...) zasadnicze pytanie: czy mieliśmy do czynienia z działaniami poszczególnych członków KNF, czy zabór banku był planem o charakterze polityczno-gospodarczym" - oświadczył Roman Giertych, zapowiadając wizytę w prokuraturze.
- Na naszych oczach powstaje taka partyjna PiS-owska ośmiornica, która oplata nasze państwo - oceniła Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.
Pilne spotkanie w siedzibie PiS-u na temat afery KNF z udziałem prezesa, premiera i ich najbliższych współpracowników. Rozważano na nim scenariusze dalszych działań. Czy PiS zgodzi się na komisję śledczą i czy możliwe są kolejne dymisje?Partyjna czołówka i "tajne" spotkanie. Rozważano kolejne dymisje
Rzekomy plan
Jak miał wyglądać "plan Zdzisława", czyli plan Zdzisława Sokala, o którym mówił były szef Komisji Nadzoru Finansowego w nagranej w jego gabinecie rozmowie?
Komisja Nadzoru Finansowego, różnymi regulacjami, a możliwości ma potężne, miała chcieć doprowadzić bank Leszka Czarneckiego, który miał już kłopoty, na skraj upadłości. Potem zaś - w obliczu jego fatalnej kondycji, ale pod pretekstem ratowania sytuacji - miała doprowadzić do tego, by inny, duży bank przejął bank Czarneckiego za symboliczną złotówkę. Tak to miało wyglądać według Romana Giertycha.
- To był jeden ze scenariuszy, jak uratować udziałowców, jak uratować przede wszystkim tych, którzy mają swoje oszczędności w bankach Leszka Czarneckiego, w sytuacji, gdy na przykład blokuje on wprowadzenie programu naprawczego - tak to z kolei interpretuje poseł PiS Marcin Horała.
- Mam wrażenie, że "plan Zdzisława" miał doprowadzić bank do upadłości, a nie próbować ratować bank, który już jest upadły - skomentowała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zarzuty mecenasa Romana Giertycha są bezpodstawne. Rzeczywisty kontekst opisanych przez niego wydarzeń został zniekształcony - napisał urząd w niedzielnym oświadczeniu, dodając, że "odczytuje działania..."Próba utrudnienia działań organu nadzoru". KNF odpowiada Giertychowi
Stanowisko UKNF
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na słowa Romana Giertycha odpowiedział w niedzielę oświadczeniem.
W punkcie pierwszym UKNF nazwał zarzuty Romana Giertycha bezpodstawnymi. W punkcie drugim podkreślił, że rzeczywisty kontekst opisanych przez prawnika wydarzeń został zniekształcony. Urząd KNF oświadczył także, że odczytuje działania mecenasa Giertycha jako próbę utrudnienia działań organu nadzoru.
UKNF nie wytłumaczył, jaki był rzekomy rzeczywisty kontekst spotkań, bo stwierdził, że to tajemnica zawodowa. Ponadto UKNF zapowiedział, że informacje i zapisy spotkań KNF z przedstawicielami Getin Noble Banku trafią do prokuratury.
Sam Leszek Czarnecki ma w poniedziałek zeznawać w prokuraturze.
Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 24 maja
W Charkowie znów ruszyło metro. Nie ustaje za to krwawa ofensywa Rosjan w Donbasie. W programie powiemy również o liście otwartym sędziów do premiera Mateusza Morawieckiego, o egzaminach ósmoklasistów, a także o senackiej komisji ds. inwigilacji Pegasusem. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Rosjanie brutalnie atakują Donbas. "Starają się zniszczyć wszystko, co żyje"
Mija 90 dni od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. W Charkowie znów ruszyło metro. Jeszcze niedawno stacje metra w Charkowie służyły za miejsca, w których mieszkańcy szukali namiastki bezpieczeństwa. Nie ustaje rosyjska ofensywa w Donbasie.
czytaj więcej »Sędziowie, którzy mają postępowania dyscyplinarne, napisali list otwarty do premiera
Blisko 60 sędziów, wobec których prowadzone są postępowania dyscyplinarne, zwróciło się w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, żeby premier ich przeprosił. W ubiegłym tygodniu szef rządu stwierdził, że "powyżej 90 procent postępowań dyscyplinujących dotyczyło sędziów, którzy albo jeździli po pijanemu, albo dopuścili się gwałtu albo jakichś innych kradzieży".
czytaj więcej »Polska ma kupić sześć kolejnych baterii systemu Patriot
Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić kolejne baterie amerykańskich Patriotów razem z radarami, wyrzutniami i pociskami. Tym razem ma ich być sześć. Pierwszy kontrakt obejmował zakup dwóch baterii.
czytaj więcej »Czy Polska jest atrakcyjna dla inwestorów? "Stworzyliśmy unikalny model gospodarczy"
Na wtorkowym panelu Forum Gospodarczego w Davos prezydent Andrzej Duda apelował, by twardo stać po stronie Ukrainy. Dyskutowano też o konsekwencjach wojny: zagrożeniu głodem i odbudowie Ukrainy. W Davos przebywa też premier Mateusz Morawiecki, który chwalił się wzrostem inwestycji w Polsce. Eksperci mają jednak inne zdanie na ten temat.
czytaj więcej »Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. "Nam grozi kilka kryzysów"
Sezon wakacyjny już na horyzoncie, a hotelarze, restauratorzy i organizatorzy turystyki patrzą w przyszłość z niepokojem. Jak mówią, ciężko im zaplanować budżet przy galopującej inflacji, a opłat nie da się klientom podnosić w nieskończoność.
czytaj więcej »Żony ratowników z Pniówka opowiedziały o tym, co przeżyły. "Nikt z kopalni do mnie nie zadzwonił"
To była jedna z największych tragedii ostatnich lat. Pochowano już dziewięciu górników. Siedmiu, w tym pięciu ratowników, nadal uznaje się za zaginionych. Żony zaginionych ratowników górniczych mają żal do dyrekcji kopalni Pniówek.
czytaj więcej »Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie zmierzyli się już z językiem polskim
Ponad pół miliona ósmoklasistów przystąpiło we wtorek do egzaminu z języka polskiego. Uczniowie mieli dwie godziny, by zmierzyć się z zadaniami. To był pierwszy z trzech egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Przed ósmoklasistami jeszcze matematyka i język obcy.
czytaj więcej »"Pegasus stał się instrumentem politycznym". Wracają pytania o inwigilację i sejmową komisję śledczą
We wtorek przed senacką komisją ds. inwigilacji Pegasusem odpowiadał na pytania były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Członkowie komisji wznowili prace po kilkutygodniowej przerwie, ale przy tej okazji wracają też pytania o sejmową komisję śledczą. Wniosek o jej powołanie wciąż nie został poddany pod głosowanie, a Paweł Kukiz przestał się o komisję dopominać.
czytaj więcej »Spektrum autyzmu u dziewczynek. Eksperci wyjaśniają, jak rozpoznać objawy
Ciche, spokojne, zamknięte w sobie i swoim świecie - często takie zachowanie dziewczynek nie budzi niepokoju. Jednak według lekarzy to mogą być objawy spektrum autyzmu. W Polsce z niezdiagnozowanym spektrum autyzmu może żyć nawet dwieście tysięcy osób.
czytaj więcej »Zabójstwo na Nowym Świecie w Warszawie. Wydano listy gończe za podejrzanymi
Sąd wydał listy gończe za dwoma podejrzanymi o zabójstwo na warszawskim Nowym Świecie. Poszukiwani to Sebastian Włodarczyk i Łukasz Goławski. Do zabójstwa doszło w nocy z 8 na 9 maja.
czytaj więcej »Motocykliści niszczą mu uprawy. Rolnik wyznaczył nagrodę za rozpoznanie sprawców
Susza nie pomaga, drogie nawozy rujnują budżet, a do tego rolnikowi z Podkarpacia uprawy rozjeżdżają motocykliści. Andrzej Urbanek próbował ich gonić, ale uszkodził auto. Na szczęście ma nagranie z akcji. Wyznaczył nagrodę i teraz czeka na pomoc.
czytaj więcej »Prognoza pogody na środę 25 maja
W środę przeważnie pochmurno z opadami deszczu (3-15 mm). Na Podkarpaciu i Roztoczu Lubelskim możliwe burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk na ogół bez z opadów. Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 23 maja
Sędzia Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o jego zawieszeniu. W programie powiemy również o sytuacji na polskim rynku nieruchomości i o wyjątkowym teledysku, który ma moc i żar niczym Bayraktar. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna przywróciła sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania
Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat, mimo wyroków nakazujących przywrócenie go do pracy. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła swoją decyzję o jego zawieszeniu.
czytaj więcej »