Fakty - oglądaj online

Czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

80 procent ankietowanych Polaków uważa, że polski Kościół powinien także finansowo odpowiadać za czyny pedofilskie dokonywane przez duchownych. Taki wynik pokazuje sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 po precedensowym wyroku. Biskupi mówią już o pedofilii i deklarują walkę, ale o odszkodowaniach milczą - a sprawa stała się głośna.

Duchowni nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Kościół powinien finansowo odpowiadać za czyny pedofilskie dokonywane przez duchownych.

- To byłoby po prostu niesprawiedliwe - ocenia jezuita ks. Jacek Prusak.

- Rozszerzanie odpowiedzialności, takie automatyczne, nie uważam żeby było słuszne - mówi dominikanin o. Paweł Gużyński.

Nowe światło na dyskusję o finansowej odpowiedzialności kościoła za grzechy księży rzucił
wyrok sądu w Poznaniu. Sąd orzekł, że 23-letniej dziś ofierze należy się milion złotych zadośćuczynienia i dożywotnia renta. Za przestępstwo popełnione przez księdza zapłacić musiał jego były zakon.

Kwestia odpowiedzialności

- Czym innym jest sytuacja, w której przełożeni księdza popełnili rażące błędy. A skoro je popełnili, to muszą wziąć za to odpowiedzialność. A jeśli częścią tej odpowiedzialności jest odpowiedzialność finansowa to wtedy tak - mówi ks. Jacek Prusak, jezuita.

Ilu pedofilów kryje się w polskim Kościele? Hierarchowie "są w stanie to policzyć"

Polski Episkopat zapowiada, że chce zebrać dane o skali pedofilii w swoich szeregach. Od dawna zajmuje się tym fundacja, która pomaga ofiarom księży pedofilów. Jak policzyła, prawomocnymi wyrokami skazano dotąd około 70 duchownych, ale to może być...

O opinie zapytaliśmy w sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Na pytanie "czy Pana (Pani) zdaniem kościół powinien odpowiadać za przestępstwa pedofilskie księży" aż 80 procent pytanych uważa, że tak. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 63 procent badanych, "raczej tak" - 17 procent. "Nie" - mówi 13 procent, wśród nich 6 procent wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 7 procent "raczej nie". 7 procent - nie wie albo nie ma zdania.

- Wszędzie tam, gdzie Kościół systemowo ponosi rzeczywiście winę, jest współwinny ukrywania przestępstwa, umożliwiania popełnienia przestępstwa - Kościół powinien ponosić odpowiedzialność finansową - uważa dominikanin o. Paweł Gużyński.

Foto: tvn24 Ostatnio dużo mówi się o problemie pedofili wśród polskich księży. Czy Pana(Pani) zdaniem Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa pedofilskie księży?

- Sędziowie na razie trzymali się takiej wykładni, że Kościół jest zwyczajną instytucją-pracodawcą, a tak nie jest - mówi Artur Sporniak, redaktor "Tygodnika Powszechnego".

Każda ze spraw jest przez sąd rozpatrywana indywidualnie, bo część przepisów kodeksu cywilnego, na który powołują się biskupi - rozróżnia odpowiedzialność księdza i Kościoła jako jego pracodawcy.

Wyrok sądu w Poznaniu jest więc przełomem. - Ksiądz to jest przedstawiciel Kościoła i jeżeli on w ramach duszpasterstwa dokonuje przestępstwa, to jednak ta odpowiedzialność Kościoła jest większa niż świeckiej instytucji - ocenia Artur Sporniak, redaktor "Tygodnika Powszechnego".

Prymas: Jesteśmy skazani na długą walkę. Zero tolerancji dla pedofilii w Kościele

Episkopat ogłosił w ubiegłym tygodniu, że chce policzyć księży pedofilów, by - jak tłumaczy - móc skutecznie walczyć z pedofilią wśród duchownych. Czy to oznacza, że polski Kościół za przykładem irlandzkiego, niemieckiego czy amerykańskiego gotowy...

Przyspieszmy czas reakcji

Nie można już powiedzieć, że Kościół nie mierzy się z problemem pedofilii. Wytyczne ws. walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży przygotował Episkopat i rozesłał do każdego duchownego.

- Problem pedofilii w kościele nie zaczął się wczoraj, nie skończy się jutro. Nie jesteśmy go w stanie wyeliminować, dlatego że nam się nie podoba. Natomiast niewątpliwie możemy zrobić znacznie więcej żeby szybciej na niego reagować - mówi jezuita ks. Jacek Prusak.

Portal OKO Press opisał sprawę księdza Romana K., który miał zostać skazany w 2005 roku przez amerykański sąd za napaść seksualną na 17-latkę. W sobotę metropolita warmiński podjął decyzję o skierowaniu jego sprawy do Kongregacji Nauki i Wiary. Ksiądz został też zawieszony w obowiązkach proboszcza do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Sondaż został zrealizowany przez KANTAR Millward Brown w dniach 16-18/10/2018 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18+. Wielkość próby N=1004, mix telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 23 października

  Fakty z 23 października

  PiS zgłosiło protesty co do wyborów w 6 okręgach do Senatu. Jak rządząca partia to uzasadnia? - Zakładamy, że jeżeli doszło do jakichś omyłek, to raczej dochodziło na rzecz kandydata przegranego, a nie wygranego - tłumaczy Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. W programie także o makabrycznym odkryciu w Wielkiej Brytanii, o wyroku NSA w sprawie monitoringu sprzed Sejmu, a także o szkoleniu dla nowo wybranych posłów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  Jest kolejny wyrok NSA, ale nie wiadomo, czy zostanie wykonany. Nagrania z monitoringu sprzed Sejmu z grudnia 2016 roku sędziowie uznali za informację publiczną i pozwolili je ujawnić. Przed Sejmem były wtedy tysiące protestujących, niektórzy zostali zatrzymani i skazani za "niestosowanie się do zaleceń policji" i blokowane wyjazdu polityków z budynku. Ci, którzy wtedy protestowali, nie mają nic przeciwko ujawnieniu nagrań, wręcz przeciwnie, zależy im na tym. Obiekcje ma kancelaria Sejmu.

  czytaj więcej »
 • Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  To była nieodwzajemniona miłość - mężczyzna nachodził młodą kobietę, wysyłał SMS-y i groził. 26-letnia Kristina szukała pomocy na policji, ale bez skutku. Została zastrzelona w pracy, jej prześladowca też zginął. Prowadzone postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne kończą się dymisjami.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 24 października

  Prognoza pogody na czwartek 24 października

  W czwartek po porannych mgłach wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Podlasiu do 25 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1000 hPa. 

  czytaj więcej »
 • Fakty z 22 października

  Fakty z 22 października

  Zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska złożyły protesty wyborcze. Co dalej? Jak może wyglądać ewentualne ponowne liczenie głosów? W programie powiemy także o tym, kto może zostać marszałkiem Senatu, oraz o milczącym proteście warszawiaków na przejściu dla pieszych przy ulicy Sokratesa, gdzie doszło do tragicznego wypadku drogowego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Kto i gdzie będzie ponownie liczył głosy oddane na senatorów? Czy będą przy tym obserwatorzy opozycji, a może nawet będzie międzynarodowa kontrola? Coraz więcej jest pytań po tym, jak PiS zawnioskował ponowne przeliczenie głosów w 6 okręgach w wyborach do Senatu. Koalicja Obywatelska też złożyła protesty wyborcze. Dotyczą one między innymi błędnych logo partii.

  czytaj więcej »
tvnpix