Przygrywka przed protestami. Dzień Kobiet w Sejmie

03.03.2017 | Przygrywka przed protestami. Dzień Kobiet w Sejmie
03.03.2017 | Przygrywka przed protestami. Dzień Kobiet w Sejmie
Maciej Knapik | Fakty TVN
03.03.2017 | Przygrywka przed protestami. Dzień Kobiet w SejmieMaciej Knapik | Fakty TVN

Dzień Kobiet w Sejmie to przygrywka przed ósmym marca. Panie jednoczą siły i szykują się na protest, bo w ulicznym marszu słychać je lepiej, niż w parlamentarnym tłumie. Od ministra zdrowia chcą wsparcia, a nie ideologii, a od rządu - praw zamiast ograniczeń.

- Ja nie uważam, żeby kobiety były w jakikolwiek sposób dyskryminowane w Polsce - mówi zarazem wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Przeciwnie, darzymy je szczególnym szacunkiem - podkreśla. Z tym twierdzeniem nie zgadza się wiele osób.

Protest na dzień kobiet

Sejmowa konferencja to przygrywka do planowanego na 8 marca protestu kobiet, rozproszonego na cały kraj i organizowanego w internecie. Postulatów jest wiele, wśród nich jeden doraźny - tabletka "dzień po". Wiele osób bulwersują wypowiedzi ministra w tej sprawie.

- Są dziewczynki na przykład, które przyjmują te tabletki kilka razy w miesiącu - powiedział Konstanty Radziwiłł podczas audycji "Gość Radia Zet" (16 września 2016 roku - przyp. red.).

- To nieprawda - wskazuje Finka Heynemann z grupy edukatorów seksualnych "Ponton". - Ta tabletka kosztuje 150 złotych - tłumaczyła.

Przykład idzie z góry

Politycy opozycji wskazują, że generalnym problemem jest światopogląd prezesa PiS-u.

- Prawo i Sprawiedliwość jest za tym, żeby kobiety rodziły dzieci choćby zdeformowane - komentuje Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia. - Taka mentalność jaskiniowców. Pała w rękę, jabadabadu do lasu rżnąć drzewo, a kobiety mają gotować zupę i rodzić w bólu - kwituje, czyniąc aluzję do planowanych zmian w standardach okołoporodowych.

- Żadne standardy nie będą obniżone, wręcz przeciwnie - zapewnia poseł PiS Tomasz Latos. Obawy są jednak uzasadnione - w ministerialnym zespole zasiada między innymi znany z konserwatywnego i katolickiego światopoglądu profesor Chazan.

Na ulicy lepiej je słychać

Po ostatnich masowych protestach politycy wycofali się z próby zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Zarówno wtedy, jak i teraz, w protestach udział zapowiedziało wiele organizacji. Wśród popierających są gwiazdy kina, artyści i celebryci. Pierwsze demonstracje i pikiety są planowane na ten weekend.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS