Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN
  • Liczne szkody po gwałtownych burzach, które przeszły nad Polską
  • Podlasie i Lubelszczyzna otwierają się na turystów. Nadszedł czas odrabiania strat
Pieniędzy nie będzie

Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"

Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Vera Jourova: nie spełnia "kamieni milowych" KPO

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova twierdzi, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym...

Termin na realizację trzech kamieni milowych, by dostać unijne pieniądze na odbudowę po pandemii, minął. To likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie zawieszonych sędziów do orzekania i reforma systemu dyscyplinarnego sędziów.

- Żaden z nich nie został nawet w najmniejszym stopniu wykonany - podkreśla adwokat Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Teraz Komisja Europejska będzie oceniać to, co nie zostało wykonane. - Jeżeli w lipcu nie nastąpi pozytywna ocena sytuacji praworządności w Polsce, będziemy mogli zapomnieć nie tylko o 60 miliardach euro, ale będzie to miało dużo poważniejsze konsekwencje - jest zdania Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.

Ocena pozytywna raczej nie zostanie przez Polskę uzyskana. Izba Dyscyplinarna wciąż działa. Zawieszeni sędziowie nie zostali przywróceni do orzekania, a "ustawa kagańcowa" nadal obowiązuje.

Sejm głosami PiS uchwalił ustawę prezydencką, ale wiceprzewodnicząca komisji europejskiej Vera Jourova oświadczyła, że ustawa nie osiąga kamieni milowych. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami. Jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy   - przekazała Vera Jourova.

PiS kontra Vera Jourova

Ostatnie sprawy Izby Dyscyplinarnej przed likwidacją. "Policzek wymierzony w stronę UE"

Dni Izby Dyscyplinarnej są policzone - ustawa, którą ją likwiduje,wejdzie w życie 15 lipca. Na...

Komisja Europejska najpierw była zaskoczona wypowiedzią swojej wiceprzewodniczącej i się od niej odcięła, by później przyznać, że wstępna analiza ustawy rzeczywiście wskazuje na pewne braki, ale nie przesądza to decyzji o wypłatach.

Rząd słów komisarz nie potraktował jako ostrzeżenia. - Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to, oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale my będziemy walczyli o swoje racje. Ja jestem dobrej myśli - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

PiS próbuje dyskredytować Jourovą, zarzucając jej udział w korupcji funduszy unijnych.

Opozycja nie może zrozumieć, dlaczego rząd z nieadekwatną do sytuacji nonszalancją reaguje na słowa z Brukseli. - Pieniądze trafiają do państw europejskich od wielu, wielu miesięcy, a przez nieodpowiedzialne zachowanie rządu PiS-owskiego tych pieniędzy w Polsce nie ma. To skandal - alarmuje Rafał Trzaskowski.

Co dalej?

- Jesteśmy dzisiaj wszyscy szantażowani przez konflikt 1/1,5-procentowej partyjki pana Ziobro ze słabnącym Morawieckim i z Kaczyńskim, który już odpalił tryb kampanii wyborczej - uważa Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Władza powtarza, że pieniądze na pewno będą i to jeszcze w 2022 roku. - Z naszej strony zostało spełnione wszystko - zapewnia Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

- Wiemy, że premier oszukiwał nie tylko obywateli. Oszukiwał też własnych ministrów, ponieważ nie powiedział, jakie są kamienie milowe i co podpisał. Teraz oszukuje znowu obywateli - twierdzi Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu.

Jeśli Komisja Europejska stwierdzi, że kamienie milowe nie zostały osiągnięte, to co dalej? - Zanosi się chyba na to, że będzie niezbędna kolejna zmiana ustaw sądowych - uważa Patryk Wachowiec, analityk prawny z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Biorąc pod uwagę konflikt w rządzie i sprzeciw ludzi Zbigniewa Ziobry, szanse na to są marne. Także szanse na pieniądze.

Kara dla Polski za niewykonanie orzeczeń TSUE wynosi na dziś 240 milionów euro.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix