Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"

01.07.2022 | Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
01.07.2022 | Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
01.07.2022 | Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.

Termin na realizację trzech kamieni milowych, by dostać unijne pieniądze na odbudowę po pandemii, minął. To likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie zawieszonych sędziów do orzekania i reforma systemu dyscyplinarnego sędziów.

- Żaden z nich nie został nawet w najmniejszym stopniu wykonany - podkreśla adwokat Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Teraz Komisja Europejska będzie oceniać to, co nie zostało wykonane. - Jeżeli w lipcu nie nastąpi pozytywna ocena sytuacji praworządności w Polsce, będziemy mogli zapomnieć nie tylko o 60 miliardach euro, ale będzie to miało dużo poważniejsze konsekwencje - jest zdania Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.

Ocena pozytywna raczej nie zostanie przez Polskę uzyskana. Izba Dyscyplinarna wciąż działa. Zawieszeni sędziowie nie zostali przywróceni do orzekania, a "ustawa kagańcowa" nadal obowiązuje.

Sejm głosami PiS uchwalił ustawę prezydencką, ale wiceprzewodnicząca komisji europejskiej Vera Jourova oświadczyła, że ustawa nie osiąga kamieni milowych. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami. Jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy - przekazała Vera Jourova.

PiS kontra Vera Jourova

Komisja Europejska najpierw była zaskoczona wypowiedzią swojej wiceprzewodniczącej i się od niej odcięła, by później przyznać, że wstępna analiza ustawy rzeczywiście wskazuje na pewne braki, ale nie przesądza to decyzji o wypłatach.

Rząd słów komisarz nie potraktował jako ostrzeżenia. - Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to, oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale my będziemy walczyli o swoje racje. Ja jestem dobrej myśli - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

PiS próbuje dyskredytować Jourovą, zarzucając jej udział w korupcji funduszy unijnych.

Opozycja nie może zrozumieć, dlaczego rząd z nieadekwatną do sytuacji nonszalancją reaguje na słowa z Brukseli. - Pieniądze trafiają do państw europejskich od wielu, wielu miesięcy, a przez nieodpowiedzialne zachowanie rządu PiS-owskiego tych pieniędzy w Polsce nie ma. To skandal - alarmuje Rafał Trzaskowski.

Co dalej?

- Jesteśmy dzisiaj wszyscy szantażowani przez konflikt 1/1,5-procentowej partyjki pana Ziobro ze słabnącym Morawieckim i z Kaczyńskim, który już odpalił tryb kampanii wyborczej - uważa Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Władza powtarza, że pieniądze na pewno będą i to jeszcze w 2022 roku. - Z naszej strony zostało spełnione wszystko - zapewnia Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

- Wiemy, że premier oszukiwał nie tylko obywateli. Oszukiwał też własnych ministrów, ponieważ nie powiedział, jakie są kamienie milowe i co podpisał. Teraz oszukuje znowu obywateli - twierdzi Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu.

Jeśli Komisja Europejska stwierdzi, że kamienie milowe nie zostały osiągnięte, to co dalej? - Zanosi się chyba na to, że będzie niezbędna kolejna zmiana ustaw sądowych - uważa Patryk Wachowiec, analityk prawny z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Biorąc pod uwagę konflikt w rządzie i sprzeciw ludzi Zbigniewa Ziobry, szanse na to są marne. Także szanse na pieniądze.

Kara dla Polski za niewykonanie orzeczeń TSUE wynosi na dziś 240 milionów euro.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS