"Dzisiaj decyduje się przyszłość wolnej Polski". Czemu Sąd Najwyższy jest tak ważny

03.07.2018 | "Dzisiaj decyduje się przyszłość wolnej Polski". Czemu Sąd Najwyższy jest tak ważny
03.07.2018 | "Dzisiaj decyduje się przyszłość wolnej Polski". Czemu Sąd Najwyższy jest tak ważny
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
03.07.2018 | "Dzisiaj decyduje się przyszłość wolnej Polski". Czemu Sąd Najwyższy jest tak ważnyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Zdecydowana większość Polaków z Sądem Najwyższym nie ma i nie będzie mieć do czynienia. Ale obowiązki, kompetencje i odpowiedzialność jego sędziów są ogromne. Dla demokratycznego państwa i jego obywateli Sąd Najwyższy musi być niezależny. Słyszymy to także z Brukseli.

To była ostatnia próba - ostatnia, nieudana próba zmiany decyzji prezydenta. Ostatni apel do PiS-u, by zejść z tej drogi - wtorkowe posiedzenie Sejmu i przemowy polityków opozycji z mównicy.

- Dzisiaj decyduje się przyszłość wolnej Polski - mówił Borys Budka, poseł PO i były minister sprawiedliwości. - My, jako obywatele, nie zgadzamy się na niszczenie praworządności w Polsce i dlatego będziemy dzisiaj przed Sądem Najwyższym - zapowiadała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Losy naszego kraju rozstrzygają się w tej izbie, a nie w awanturach ulicznych - odpowiadał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Ocena Timmermansa

Prezydent i wszyscy politycy zdają sobie sprawę z tego, że skrócenie kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego właściwie kończy etap w miarę spokojnej rozmowy z Brukselą.

Wypowiedź Fransa Timmermansa - sojusznika tych, którzy bronią Sądu Najwyższego i pierwszej prezes Sądu Najwyższego - oddaje obraz rzeczywistości. Krótko i zwięźle.

- Nie odmawiam prawa polskiemu rządowi do reformowania sądownictwa, ale robiąc to, należy uszanować trójpodział władzy i niezależność sądów. Uważamy, że przepisy dotyczące Sądu Najwyższego nie respektują w wystarczający sposób sędziowskiej niezawisłości i rozdzielności władzy - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

- Ten, kto wspiera i chroni niezależne polskie sądownictwo, ten pomaga Polakom. Ten, kto atakuje lub chce podważyć niezależne sądownictwo w Polsce, szkodzi Polakom. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości - stwierdził z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Kwestia kontroli

Właśnie dlatego w Konstytucji zapisano długość kadencji pierwszego prezesa SN, czyli ile czasu ma zajmować to stanowisko. By nikt pierwszego prezesa Sądu Najwyższego nie mógł odwołać lub skrócić mu kadencji, ot tak. By politycy, bo im się prezes nie podoba, bo wydaje orzeczenia, z którymi oni się nie zgadzają, bo mają takie widzimisię, nie mogli powiedzieć "tej pani/temu panu już dziękujemy".

- Naród musi móc realizować postanowienia konstytucyjne swojej zwierzchniej władzy względem wszystkich władz - stwierdził Stanisław Piotrowicz, poseł PiS i przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. To jest naczelny kontrargument PiS-u za skróceniem konstytucyjnej kadencji.

- Ja nie zauważyłem, żeby naród miał kontrolę nad jakąkolwiek władzą w Polsce, w szczególności nad politykami. Naród najczęściej służy wyłącznie demagogicznym odniesieniom dla uzasadnienia woli większości parlamentarnej - skomentował słowa Piotrowicza prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

Ważne kompetencje

Władza dokonuje właśnie personalnego przewrotu w sądzie, który jest najważniejszym, najwyższym, nie tylko z nazwy.

To Sąd Najwyższy - po pierwsze - stwierdza, czy wybory były ważne. Po drugie - to sędziowie Sądu Najwyższego interpretują niejasne przepisy. To ma kolosalny wpływ na wyroki, które zapadają w innych sądach.

Po trzecie - to w Sądzie Najwyższym jest sąd dyscyplinarny. Czyli sąd dla sędziów. To ogromna władza. Po czwarte - do Sądu Najwyższego może w końcu trafić każda sprawa z sądów powszechnych, każdego Kowalskiego.

W tym tygodniu odbyły się protesty przeciwko zmianom w sądownictwie. Dziś, po dwóch latach rewolucji w wymiarze sprawiedliwości, nie są już masowe. Gdy do Trybunału Konstytucyjnego wprowadzano tak zwanych sędziów-dublerów, protesty pokazały właściwie niewidywaną w Polsce skalę mobilizacji.

To widmo - widmo wprowadzenia sędziów-dublerów - wisi dziś nad Sądem Najwyższym.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze, i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS