Fakty - oglądaj online

Na ulicach, przed kurią i Sejmem. Czarny Piątek w Warszawie

Protestujący zakończyli przemarsz przez Warszawę przed siedzibą partii PiS na Nowogrodzkiej. Wcześniej byli przed Sejmem i przed siedzibą archidiecezji warszawskiej. Protesty odbyły się też w innych miastach Polski. Demonstranci nie chcą, by aborcja "ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu" została zdelegalizowana.

Wielotysięczny tłum przemaszerował spod Sejmu na ulicę Nowogrodzką. Pochód był czasowo wstrzymany przez policję, być może z powodu odpalenia świec dymnych.

Ostatni etap Czarnego Piątku: ulica Nowogrodzka i siedziba Prawa i Sprawiedliwości po godzinie 18. Ale protesty w stolicy zaczęły się już rano. Po południu protestujący byli przed siedzibą archidiecezji warszawskiej.

Przed Sejmem był główny moment protestu. - Chcą nam odbierać godność i podmiotowość. Nie damy się - mówiła jedna z przemawiających. Protestowano też w kilku innych punktach w centrum stolicy. - Jestem mężczyzną i uważam, że moim męskim obowiązkiem jest walka z kobietami ramię w ramię o ich prawa - zaznaczył jeden z demonstrantów.

Czarny Piątek dał o sobie znać także w innych miastach Polski. Część protestujących przyjechała do stolicy z innych miejscowości. - Musieliśmy tam być dzisiaj, by nikt za nas nie decydował - podkreśliła uczestniczka manifestacji.

Postulat był jasny: "nie" dla zaostrzenia prawa aborcyjnego. Jedna z demonstrantek, spytana dlaczego ten temat wraca co jakiś czas, odpowiedziała: - Nie wiem, widocznie PiS jest głupi, bo to nie jest korzystne dla nich.

Wiceminister zdrowia: nie ma stanowiska rządu w sprawie projektu "Zatrzymaj aborcję"

Kobiety, u których stwierdzono powikłania w ciąży lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu płodu, mogą liczyć na pomoc i wsparcie - zapewniła w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Odpowiadając na pytania posłów, dodała, że...

"Hipis powinien zrozumieć"

W Sejmie - spór na plakaty. Na gabinecie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego posłanka opozycji zawiesiła zawiadomienie o Czarnym Proteście.

- Ja myślę, że były hipis powinien zrozumieć, że takie akcje mają sens i zrozumie, dlaczego protestujemy - tłumaczyła Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna).

Wkrótce po tym zaklejono plakat wynikiem głosowań sejmowych, z których wynika, że w sprawach aborcji opozycja jest podzielona.

Human Rights Watch wzywa polski rząd do odrzucenia projektu "Zatrzymaj aborcję"

"Wzywamy członków parlamentu, aby wysłuchali głosu kobiet w całej Polsce" - napisała Human Rights Watch w oświadczeniu. Organizacja zwróciła się z apelem do polskiego rządu o odrzucenie projektu "Zatrzymaj aborcję". Jak podkreśliła, polski...

Nieodwracalne zmiany

Na kontrmanifestacji zwolenników zaostrzenia prawa aborcyjnego można usłyszeć, że to PiS się waha. - Odłoży ten projekt do zamrażarki - uważa jeden z uczestników. PiS istotnie mówi o wprowadzeniu zmian do projektu "Zatrzymaj Aborcję". - Do każdego projektu są zgłaszane poprawki - podkreśliła Beata Mazurek z PiS.

Temat zaostrzenia prawa aborcyjnego, który wywołał protesty, pojawił się po ostatnim apelu episkopatu. Ruszyły prace sejmowe, ale ma zostać powołana specjalna podkomisja, co opóźni sprawę. Równolegle o prawie aborcyjnym ma się wypowiedzieć Trybunał Konstytucyjny. Możliwe zmiany dotyczą usunięcia jednego z trzech warunków dopuszczania aborcji: ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu.

Grupa ekspertów ONZ wzywa polski parlament do odrzucenia projektu, który "naraża kobiety na okrutne i nieludzkie traktowanie". - Nie wiem, czy ten apel nie odbije się jak grochem o ścianę - oceniła Monika Wielichowska, posłanka PO.

Półtora roku temu masowy protest zatrzymał sejmowe prace.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix