"Solidarność naszą bronią, PiS z Platformą niech się gonią". Czarna Środa w wielu miastach w Polsce
W środę środowiska kobiece drugi raz wyszły na ulice w ramach Czarnego Protestu, po tym jak Sejm odrzucił projekt łagodzący przepisy aborcyjne. Protestujące już wiedzą, że Sejm idzie w stronę zaostrzenia ustawy. Według policji w Warszawie wyszło na półtora tysiąca osób.
Nie przed Sejmem, ale przed siedzibami Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Prawa i Sprawiedliwości. Kobiety po raz drugi wyszły na ulicę w ramach Czarnego Protestu. Manifestowały przeciwko rządzącym i opozycji. To efekt tego, że w Sejmie nie ma jednoznacznie lewicowej partii. To protest przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. - Tu nie chodzi tak bardzo o kwestie moralne, tylko o zwykły handel polityczny - uważa Klementyna Suchanow z Warszawskiego Strajku Kobiet.
W Warszawie, jak poinformowała stołeczna policja, w kulminacyjnym momencie marszu wzięło udział 1500 osób. Protesty odbywały się też w kilkudziesięciu miejscowościach w całym kraju, między innymi w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i w Katowicach.
Lewica pozaparlamentarna pojawiła się na proteście i chce przejąć ten elektorat.
- Trzeba zatrzymać to barbarzyństwo. Prawica chce zmusić kobiety do rodzenia chorych, niezdolnych do samodzielnego życia dzieci - ocenia Adrian Zandberg z Partii Razem.
- Walczymy o prawa kobiet i myślę, że to buduje mocny fundament - mówi Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej.
Kobiece działaczki stanęły przed sądem. Za nielegalne zgromadzenie i używanie megafonu mogą dostać grzywnę i karę. Protestowały przeciw wywieszaniu przed szpitalami położniczymi zdjęć zakrwawionych płodów.
Aktywistki ze Strajku Kobiet przed sądem. "To jest szykana, która ma zniechęcić innych"
.Nowoczesna chce naprawić błąd
Podzielona w sprawie aborcji .Nowoczesna w środę obradowała kilka godzin. Ostatecznie obiecała, że złoży w Sejmie projekty liberalizujące przepisy aborcyjne. - Uznaliśmy, że nieprzesłanie do dalszych prac w komisji projektu "Ratujmy kobiety" trzeba naprawić - przyznaje Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.
W zeszłym tygodniu Sejm, głosami także zdemobilizowanej i podzielonej opozycji, odrzucił obywatelski projekt liberalizujący przepisy aborcyjne. Zdaniem Krystyny Kacpury z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, chodziło w nim o "prawo, które obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej".
Sejm przyjął za to do dalszych prac projekt który, usuwający jedną z przesłanek aborcji, czyli ciężkie uszkodzenie płodu.
- Będziemy na sali sejmowej bronić tego kompromisu, który jest teraz - oświadcza Marcin Kierwiński z PO.
Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017". Projekt da kobietom wolność wyboru - mówili w środę w Sejmie posłowie popierający liberalizację obowiązujących przepisów w sprawie przerywania ciąży. Projekt..."Projekt daje wybór" vs. "pozwala zabijać". Sejm odrzucił projekt "Ratujmy Kobiety"
Trybunał może zdecydować
Ale zmiany mogą dokonać się w z Trybunale Konstytucyjnym. Na wniosek posłów PiS i Kukiz'15 TK sprawdzi, czy aborcja ze względu na uszkodzenie płodu jest zgodna z konstytucją. Jeśli uzna, że nie, prawo się zaostrzy. Opozycja mówi, że tu liczy się tylko nacisk społeczny.
- Jeśli nie będzie przyzwolenia, to PiS się może wycofa, bo zdajemy sobie sprawę, że Trybunał jest narzędziem tej partii - mówi Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca .Nowoczesnej. I to się udało w 2016 roku.
A to już najbardziej radykalny antyaborcyjny głos. - Powinni być karani lekarz, położna, a nawet taksówkarz, który dowozi matkę na procedurę zabicia dziecka - mówił w programie "Rzecz o Polityce" w internetowym serwisie "Rzeczpospolitej" prof. Bogdan Chazan, ginekolog, przewodniczący Krajowego Zespołu Promocji Naturalnego Planowania Rodziny Ministerstwa Zdrowia.
Obok Czarnego Protestu pojawili się na kontrmanifestacjach przeciwnicy aborcji. - Życie zaczyna się od poczęcia i dlatego tu jesteśmy - mówi jedna z uczestniczek.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN, PAP
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (3)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Tylko nie związek zawodowy solidarność bo to beton. Odkąd przejęli ten związek karierowicze, to jest to beton. Beton rządowy.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
To lewica może się gonić.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
a może czas na publiczne wieszanie fotografii dzieci z wadami letalnymi, na wzór fotografii usuniętych płodów ?
- 3Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 22 marca
Brytyjski następca tronu książę William odwiedził Polskę. Spotkał się z żołnierzami państw NATO. W programie powiemy także o tym, co Jarosław Kaczyński obiecał Adamowi Bielanowi, by zdobyć przychylność Partii Republikańskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Książę William z wizytą w Polsce. Przyleciał do Rzeszowa
Następca tronu książę William przyleciał do Rzeszowa, by spotkać się z żołnierzami stacjonującymi przy ukraińskiej granicy, a także a uchodźcami z tego ogarniętego wojną kraju.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski oddał hołd obrońcom Bachmutu. Putin zaatakował cywili
Prezydent Ukrainy pojawił się na linii frontu w Bahmucie. Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć bohaterów i dziękował obrońcom miasta. Władimir Putin omawiał z prezydentem Chin rzekomo plan pokojowy. Potem Rosjanie użyli dronów do ataku na budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu.
czytaj więcej »Henryk Kowalczyk obrzucony jajkami przez rolników. Prezes PiS wciąż nieobecny w kampanii
Albo z braku pomysłu, albo z powodu nieobecności Jarosława Kaczyńskiego, politycy PiS najwięcej czasu w kampanii wyborczej poświęcają Donaldowi Tuskowi, co pokazują rządowe media. Jarosław Kaczyński wciąż nie jest w stanie włączyć się w kampanię. Aktywnie prowadzi ją minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
czytaj więcej »Podział łupów w umowie koalicyjnej. Tak Kaczyński dogadał się z Adamem Bielanem
Jeden punkt dotyczy programów. 31 pozostałych punktów dotyczy podziału stanowisk i pieniędzy - tak opozycja komentuje ujawnioną przez TVN24 umowę koalicyjną między PiS-em a Partią Republikańską Adama Bielana. Zawarto ją w momencie, gdy Zjednoczona Prawica walczyła o utrzymanie większości sejmowej.
czytaj więcej »Dyrektor Lasów Państwowych otwarcie agituje na rzecz prawicy. "Jesteśmy gotowi, żeby wygrać"
Dyrektor generalny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Józef Kubica, przemawiając w mundurze leśnika, otwarcie agitował na rzecz Zjednoczonej Prawicy. - Jesteśmy gotowi, żeby wygrać tę wielką batalię wyborczą - stwierdził. Co na to rządzący? Nabrali wody w usta.
czytaj więcej »Afera hejterska. Prokuratura umarza sprawę, bo nie wie, że "małą Emi" jest Emilia Szmydt
Na antenie TVN24 Emilia Szmydt pokazała twarz, podała nazwisko, przyznała, że na zlecenia hejtowała sędziów przeciwnych "dobrej zmianie" Zbigniewa Ziobry. Ale prokuratura Zbigniewa Ziobry umorzyła sprawę, bo nie wie, kim jest "Mała Emi". Tak funkcjonuje dziś wymiar sprawiedliwości.
czytaj więcej »Macron się nie ugnie. Wiek emerytalny będzie podniesiony
Prezydent Emmanuel Macron nie ugnie się pod presją strajków i protestów. Wiek emerytalny zostanie we Francji podniesiony z 62. roku życia do 64. roku życia. Ustawa jest przyjęta, została jeszcze ocena jej zgodności z konstytucją.
czytaj więcej »Niedługo polskie MiG-i trafią na Ukrainę. "Łezka się w oku kręci"
Polska wkrótce przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29. Podobnie postąpi Słowacja. MiG-i, które zostały zmodernizowane, zostaną jednak w Polsce. Polscy lotnicy czekają na koreańskie samoloty szkolno-bojowe FA50 i zamówione w Stanach Zjednoczonych wielozadaniowe F-35.
czytaj więcej »Włocławek: policja chciała zatrzymać kierowcę. Rozpoczął się szalony pościg
Policja chciała go zatrzymać, bo nie miał zapiętych pasów i nie miał wycieraczki. Wtedy zaczął się niebezpieczny pościg ulicami miasta - szczęśliwie zakończony zatrzymaniem kierowcy, który był pod wpływem amfetaminy. Dostał mandat na ponad 20 tysięcy. Okazało się, że jest poszukiwany za inne przestępstwo.
czytaj więcej »Dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Czas bić na alarm
Skalę globalnego problemu najlepiej pokazać w liczbach. Dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Do produkcji kilograma wołowiny potrzeba 15 tysięcy litrów wody. Pszenicy - półtora tysiąca. Rzeki wysychają, a lodowce topnieją. 22 marca to Światowy Dzień Wody.
czytaj więcej »Poznań likwiduje rowery miejskie. Władze mówią, że mieszkańcy przesiedli się na swoje
61 złotych - za taką cenę można kupić ostatnie rowery miejskie w Poznaniu. Blisko tysiąc idzie pod młotek, bo system wypożyczania idzie do likwidacji. Pięć lat temu wypożyczono milion siedemset tysięcy rowerów, w zeszłym roku już tylko niecałe trzysta tysięcy.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 23 marca
W czwartek pochmurno z przejaśnieniami, lokalnie rozpogodzeniami. Na przeważającym obszarze kraju, poza Polską południowo-wschodnią, słabe opady deszczu do 2 mm. Jedynie na Wybrzeżu silniejszy opad (do 5 mm) - ryzyko słabej burzy. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na północy do 20 stopni Celsjusza na południu Polski. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, na zachodzie w porywach dość silny (do 50 km/h).
czytaj więcej »Fakty z 21 marca
W Camp Kościuszko w Poznaniu został otwarty pierwszy w Polsce stały garnizon żołnierzy amerykańskich. W programie pokażemy także, jak F-35 latają nad Polską. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Pierwszy stały garnizon amerykańskich żołnierzy w Polsce został otwarty
Obecność amerykańskich żołnierzy będzie od teraz w Polsce stała, a nie tylko rotacyjna. W poznańskim Camp Kościuszko odbyła się ceremonia otwarcia pierwszego garnizonu sił lądowych USA. Żołnierze będą odpowiadać za zabezpieczenie infrastruktury i dostarczanie usług dla wojska.
czytaj więcej »