"Solidarność naszą bronią, PiS z Platformą niech się gonią". Czarna Środa w wielu miastach w Polsce
W środę środowiska kobiece drugi raz wyszły na ulice w ramach Czarnego Protestu, po tym jak Sejm odrzucił projekt łagodzący przepisy aborcyjne. Protestujące już wiedzą, że Sejm idzie w stronę zaostrzenia ustawy. Według policji w Warszawie wyszło na półtora tysiąca osób.
Nie przed Sejmem, ale przed siedzibami Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Prawa i Sprawiedliwości. Kobiety po raz drugi wyszły na ulicę w ramach Czarnego Protestu. Manifestowały przeciwko rządzącym i opozycji. To efekt tego, że w Sejmie nie ma jednoznacznie lewicowej partii. To protest przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. - Tu nie chodzi tak bardzo o kwestie moralne, tylko o zwykły handel polityczny - uważa Klementyna Suchanow z Warszawskiego Strajku Kobiet.
W Warszawie, jak poinformowała stołeczna policja, w kulminacyjnym momencie marszu wzięło udział 1500 osób. Protesty odbywały się też w kilkudziesięciu miejscowościach w całym kraju, między innymi w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i w Katowicach.
Lewica pozaparlamentarna pojawiła się na proteście i chce przejąć ten elektorat.
- Trzeba zatrzymać to barbarzyństwo. Prawica chce zmusić kobiety do rodzenia chorych, niezdolnych do samodzielnego życia dzieci - ocenia Adrian Zandberg z Partii Razem.
- Walczymy o prawa kobiet i myślę, że to buduje mocny fundament - mówi Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej.
Kobiece działaczki stanęły przed sądem. Za nielegalne zgromadzenie i używanie megafonu mogą dostać grzywnę i karę. Protestowały przeciw wywieszaniu przed szpitalami położniczymi zdjęć zakrwawionych płodów.
Aktywistki ze Strajku Kobiet przed sądem. "To jest szykana, która ma zniechęcić innych"
.Nowoczesna chce naprawić błąd
Podzielona w sprawie aborcji .Nowoczesna w środę obradowała kilka godzin. Ostatecznie obiecała, że złoży w Sejmie projekty liberalizujące przepisy aborcyjne. - Uznaliśmy, że nieprzesłanie do dalszych prac w komisji projektu "Ratujmy kobiety" trzeba naprawić - przyznaje Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.
W zeszłym tygodniu Sejm, głosami także zdemobilizowanej i podzielonej opozycji, odrzucił obywatelski projekt liberalizujący przepisy aborcyjne. Zdaniem Krystyny Kacpury z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, chodziło w nim o "prawo, które obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej".
Sejm przyjął za to do dalszych prac projekt który, usuwający jedną z przesłanek aborcji, czyli ciężkie uszkodzenie płodu.
- Będziemy na sali sejmowej bronić tego kompromisu, który jest teraz - oświadcza Marcin Kierwiński z PO.
Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017". Projekt da kobietom wolność wyboru - mówili w środę w Sejmie posłowie popierający liberalizację obowiązujących przepisów w sprawie przerywania ciąży. Projekt..."Projekt daje wybór" vs. "pozwala zabijać". Sejm odrzucił projekt "Ratujmy Kobiety"
Trybunał może zdecydować
Ale zmiany mogą dokonać się w z Trybunale Konstytucyjnym. Na wniosek posłów PiS i Kukiz'15 TK sprawdzi, czy aborcja ze względu na uszkodzenie płodu jest zgodna z konstytucją. Jeśli uzna, że nie, prawo się zaostrzy. Opozycja mówi, że tu liczy się tylko nacisk społeczny.
- Jeśli nie będzie przyzwolenia, to PiS się może wycofa, bo zdajemy sobie sprawę, że Trybunał jest narzędziem tej partii - mówi Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca .Nowoczesnej. I to się udało w 2016 roku.
A to już najbardziej radykalny antyaborcyjny głos. - Powinni być karani lekarz, położna, a nawet taksówkarz, który dowozi matkę na procedurę zabicia dziecka - mówił w programie "Rzecz o Polityce" w internetowym serwisie "Rzeczpospolitej" prof. Bogdan Chazan, ginekolog, przewodniczący Krajowego Zespołu Promocji Naturalnego Planowania Rodziny Ministerstwa Zdrowia.
Obok Czarnego Protestu pojawili się na kontrmanifestacjach przeciwnicy aborcji. - Życie zaczyna się od poczęcia i dlatego tu jesteśmy - mówi jedna z uczestniczek.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN, PAP
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (3)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Tylko nie związek zawodowy solidarność bo to beton. Odkąd przejęli ten związek karierowicze, to jest to beton. Beton rządowy.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
To lewica może się gonić.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
a może czas na publiczne wieszanie fotografii dzieci z wadami letalnymi, na wzór fotografii usuniętych płodów ?
- 3Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 19 kwietnia
W poniedziałek w Polsce ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w harmonogramie. W programie także o obchodach 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, o szokujących scenach z jednego ze sklepów w Lesznie, a także o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Ruszyły kolejne punkty szczepień, premier zapowiedział zmiany w programie
Duże zmiany w programie szczepień. Do 10 maja wszyscy dorośli mają dostać skierowanie, a wtedy będą mogli od razu się na nie zarejestrować. W tempie szczepień wyprzedza nas teraz większość państw Unii. Premier zapowiada luzowanie gospodarki na przełomie maja i czerwca, ale kluczem do tego są właśnie szczepienia.
czytaj więcej »Maciej Nawacki nie dopuścił sędziego Juszczyszyna do orzekania
Sąd uznał, że sędzia Paweł Juszczyszyn powinien wrócić do pracy. Sędzia Juszczyszyn w poniedziałek się do niej udał, ale jego przełożony pracować mu nie pozwolił. Wyrok sądu powinien być wykonany natychmiast. Wydany jest w imieniu Rzeczypospolitej.
czytaj więcej »78. rocznica powstania w getcie warszawskim
Gdy 19 kwietnia 1943 roku o 6:00 rano do warszawskiego getta wkroczyły odziały Waffen-SS, w ich stronę poleciały granaty i butelki z benzyną. Tak zaczęło się pierwsze miejskie powstanie w czasie II wojny światowej. Jego bohaterowie nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, chcieli godnie umrzeć jako wolni ludzie.
czytaj więcej »Przedszkola i żłobki ponownie otwarte. Kiedy do szkół wrócą uczniowie?
Zazwyczaj pierwszy dzień szkoły oznaczał koniec wakacji i nie kojarzył się z euforią. Teraz młodzi ludzie mają już tak dość izolacji i nauki online, że chyba nawet zazdrościli przedszkolakom, że ci mogą już wrócić do normalnych zajęć. Kiedy wszystkie dzieci wrócą do szkół?
czytaj więcej »Ukraina apeluje o nałożenie kolejnych sankcji na Rosję
Walki na wschodzie Ukrainy trwają już siedem lat. Podpisywano zawieszenia broni, jednak tam wciąż giną ludzie. Teraz Rosja gromadzi ogromne siły tuż przy granicy. NATO i Waszyngton zapewniają Kijów o wsparciu, ale Unia ostrzej mówi o sprawie Nawalnego niż o tym konflikcie.
czytaj więcej »Pierwszy lot drona na Marsie. "Historyczne wydarzenie"
Dron Ingenuity na chwilę opuścił powierzchnię Marsa. Operacja pierwszego lotu poza Ziemią przebiegła pomyślnie. NASA przekładała lot kilka razy z powodu problemów technicznych drona. To pierwszy w historii kontrolowany lot w atmosferze Czerwonej Planety.
czytaj więcej »Wielkie kluby planują powołanie Superligi. UEFA grozi konsekwencjami
12 wielkich klubów piłkarskich Europy poinformowała o stworzeniu Superligi. UEFA i FIFA są tak oburzone, że grożą piłkarzom, którzy zagrają w nowych rozgrywkach, że nie będą mieli prawa do gry w kadrach narodowych.
czytaj więcej »Prezydent Krakowa został ukarany za palenie cygar w gabinecie
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został ukarany mandatem za to, że palił cygaro w swoim gabinecie. Strażników miejskich powiadomił mieszkaniec Krakowa. Jako dowód załączył zdjęcia i film.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia
W poniedziałek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. Wystąpią przelotne opady deszczu. Po południu - zwłaszcza w zachodniej części kraju - burze. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy. Ciśnienie spada.
czytaj więcej »Fakty z 18 kwietnia
Liczba nowych zakażeń w Polsce spada, a tempo szczepień na COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych. W programie powiemy również o tym, jak wygląda życie w krajach, które przodują w szczepieniach, a także o oskarżeniach pod adresem Rosji, które wysunął rząd Czech. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych
W tę niedzielę rząd odnotował o ponad 9 tysięcy mniej nowych zakażeń koronawirusem niż tydzień temu - dokładnie 12153. Akcja szczepień przeciw COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek otwartych zostanie kilkanaście pilotażowych punktów szczepień powszechnych.
czytaj więcej »Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu
Mniej niż 50 nowych zakażeń, tylko około 200 osób ciężko chorych na COVID-19 i mniej niż jeden procent pozytywnych testów. To dane z Izraela, które pokazują, co się stanie, gdy uda się zaczepić ponad połowę obywateli. W Izraelu nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu, a szkoły działają normalnie. Brytyjczycy testują, na ile mogą poluzować obostrzenia.
czytaj więcej »"Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"
Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.
czytaj więcej »"Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"
W sobotę Jarosław Gowin ogłosił wizję dla Porozumienia, która jest bardzo bliska ideowo Koalicji Polskiej, a nawet Platformy Obywatelskiej. Drogi koalicjantów Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej się rozjeżdżają. Polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki przyznaje, że spory są o "sprawy fundamentalne".
czytaj więcej »