Idzie nowe. Zuzana Czaputova wygrywa pierwszą turę wyborów na Słowacji


Na Słowacji idzie nowe. Konserwatywny krajobraz chce przeorać liberalna prawniczka. Zuzana Czaputova w cuglach wygrała pierwszą turę wyborów i według sondaży - bez problemu sięgnie po prezydenturę. W dużej polityce dopiero debiutuje, ale ma szansę całkowicie ją zmienić.

To dopiero jej pierwsze kroki w polityce. Jeszcze niedawno mało kto ją znał, ale teraz Słowacy są nią zachwyceni. Wkrótce Zuzana Czaputova może być ich nową prezydent.

- Wyniki wyborów potwierdzają, że przyszedł czas na zmiany. Słowacy są w stanie wyobrazić sobie kandydata, który nie jest od lat zaangażowany politycznie, takiego który prezentuje nowy punkt widzenia na dzisiejszą rzeczywistość - uważa Zuzana Czaputova, kandydatka na prezydenta Słowacji z ramienia partii Postępowa Słowacja.

Czaputova zmiażdżyła swoich kontrkandydatów i po pierwszej turze wyborów prezydenckich zebrała 40,5 procent głosów - o połowę więcej od głównego konkurenta, Marosza Szefczovicza (SMER). W kraju zżeranym przez kolejne afery korupcyjne prawniczka stała się prawdziwym fenomenem. Wypadła rewelacyjnie podczas prezydenckich debat. Jej spokój i racjonalny sposób myślenia zachwyciły Słowaków. Głosowanie na nią stało się modne.

- W końcu będziemy mieli kobietę na stanowisku prezydenta. W końcu będzie to lubiany prezydent, który troszczy się o rodziny i o to, by ludzie mieli pracę - uważa Iveta Gadziova ze Słowacji.

Czaputova od lat walczyła o środowisko naturalne. Nazywano ją "słowacką Erin Brockovich". W konserwatywnej Słowacji nie waha się prezentować liberalnych poglądów. Głośno wspiera środowiska LGBT i nie obawia się uchodźców, ale to zapowiedź walki z korupcją i obecnym politycznym układem stała się jej najsilniejsza kartą przetargową.

"Ten cały polityczny syf musi zostać rozwiązany"

- Kluczową kwestią w tych wyborach jest powrót sprawiedliwości na Słowacji. Musimy na nie spoglądać w kontekście tego, co wydarzyło się w ubiegłym roku. Tych wielkich protestów, które były reakcją na potworne morderstwo Jana Kuciaka i jego narzeczonej - uważa Grigorij Meseżnikov z Instytutu Spraw Publicznych Słowacji.

Morderstwo dziennikarza wstrząsnęło Słowakami. Ten temat wciąż budzi tam wielkie emocje.

- To potworny ból, ten cały polityczny syf musi zostać rozwiązany - mówi Helena Homolova, mieszkanka Słowacji.

Po roku śledztwa udało się ustalić, że za zleceniem morderstwa dziennikarza i jego narzeczonej stał prawdopodobnie Marian Koczner. To wpływowy słowacki biznesmen. Blisko powiązany z przedstawicielami partii byłego premiera Roberta Fico.

- Świadomość tego, że ta ośmiornica cały czas żyje i ona nadal próbuje się wyśliznąć i ten kraj nadal omotać, jest tam bardzo silna. Część ludzi się tego bardzo boi - uważa Tomasz Maćkowiak, były korespondent w Bratysławie.

Druga tura wyborów prezydenckich na Słowacji odbędzie się 30 marca.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS