"Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania list

11.03.2019 | "Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania list
11.03.2019 | "Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania list
Arleta Zalewska | Fakty TVN
11.03.2019 | "Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania listArleta Zalewska | Fakty TVN

Okręgów jest tylko trzynaście, liczba miejsc do europarlamentu ograniczona, a chętnych - wielu. Robi się nerwowo w szeregach Koalicji Europejskiej i Zjednoczonej Prawicy. Czy wystartuje Miller, gdzie sprawdzi się Jaki, a gdzie Kopacz? Pytań i nazwisk jest dużo więcej.

- Jeszcze będziemy rozmawiać w tym tygodniu - mówi Ewa Kopacz. Grzegorz Schetyna - jako lider Koalicji Europejskiej - zadbał o to, by wyborców w sprawie nazwisk na listach w niepewności i napięciu utrzymać niemal do samego końca.

- Nie mam żadnej propozycji. Jeśli ją otrzymam, to ją rozważę - mówi były premier Leszek Miller.

Leszek Miller - obok premierów Belki, Buzka, Cimoszewicza i Ewy Kopacz - ma być jednym z 5 byłych premierów, którego nazwisko zasili listy Koalicji Europejskiej w wyścigu o miejsce w Parlamencie Europejskim.

- Padły dwie propozycje: dwójka w Warszawie lub jedynka w Poznaniu. I tę decyzję będziemy oczywiście w jakiś sposób rozważać - precyzuje Ewa Kopacz.

Kwestia ustąpienia

I gdy tak zwane jedynki i dwójki PiS-u w swoich regionach kolejny tydzień organizują już wyborcze spotkania, kandydaci koalicji wciąż czekają na decyzje liderów.

- Mamy koalicję, która jest szeroka, będzie wielu kandydatów. I chodzi o to, żeby wszyscy byli zadowoleni - przekonuje Michał Kamiński.

- Mam wrażenie, że to jest problem nie tyle koalicji, co wewnątrz samej Platformy. Jak ma te swoje główne siły rozłożyć - mówi Jarosław Kalinowski z PSL.

- Właśnie Platforma musi dać przykład, że umie się cofnąć - przyznaje Ewa Kopacz.

Była premier na liście w Warszawie musiała ustąpić miejsca numer jeden Włodzimierzowi Cimoszewiczowi.

- Dla osoby, która nie uczestniczyła w takim targu to jest szok, bo ja nie jestem przedmiotem, ja nie chcę być przesuwana - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, która ogłosiła, że z list Koalicji Europejskiej nie wystartuje. Choć rozmowy - jak mówi - trwały od kilku tygodni.

- Nie zmienię swojego spojrzenia na świat i zawsze działam zgodnie z moimi wartościami. I jeżeli komuś to przeszkadza, to nie mogę być w gronie takich osób - dodaje.

Walka w PiS

Walka o bilet do Brukseli w PiS-ie toczy się, ale na na dalszych miejscach. Do ostrej rywalizacji doszło w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, gdzie miejsce nr 4 ma stracić obecna europoseł Beata Gosiewska na rzecz posła Dominika Tarczyńskiego.

- Decyzje są podejmowane najpierw na szczeblu okręgowym - odpowiada Ryszard Czarnecki pytany o sprawę.

Sama europoseł takie informacje nazywa - "brudną, anonimową walką przedwyborczą", a konkurenta z własnej listy podsumowuje tak: "jest mi przykro, bo z tych doniesień wynika, że miałby mnie zastąpić polityczny globtroter, kolega Romana Giertycha, człowiek, który jeszcze w 2014 r. balował z Małgorzatą Tusk. Człowiek znany nie z merytorycznej pracy, ale ze skandali i obrażania innych".

- Wszystko w rękach prezesa i prezydium - tak sprawę komentuje Zbigniew Kuźmiuk z PiS, gdyż decyzję w tej sprawie mogą jeszcze zmienić władze partii.

W kolejce do miejsca gwarantującego wyjazd do Brukseli wciąż czeka wiceminister Patryk Jaki i minister Elżbieta Rafalska, choć oboje podkreślają, że "listy jeszcze nie zostały opublikowane".

Pytana na konferencji prasowej minister Rafalska nie zaprzeczyła, że chce zamienić miejsce w rządzie na to w Parlamencie Europejskim.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS