Dużo słów, mało czynów. Co PiS zrobił w sprawie reparacji?

06.05.2019 | Dużo słów, mało czynów. Co PiS zrobił w sprawie reparacji?
06.05.2019 | Dużo słów, mało czynów. Co PiS zrobił w sprawie reparacji?
Arleta Zalewska | Fakty TVN
06.05.2019 | Dużo słów, mało czynów. Co PiS zrobił w sprawie reparacji?Arleta Zalewska | Fakty TVN

To jeden z tematów, który w kampaniach PIS-u jest wręcz jazdą obowiązkową. Reparacje wojenne od Niemiec. Tylko kwoty padają różne - akurat wczoraj prezes Kaczyński mówił o setkach miliardów euro a nawet bilionie. Pojawia się więc pytanie - czy PiS kiedykolwiek zrobił cokolwiek, by obietnice spełnić?

Do Arkadiusz Mularczyka odsyła dziś niemal każdy polityk PiS-u pytany o to, co w sprawie reparacji wojennych zrobił kolejno rząd Beaty Szydło, a następnie Mateusza Morawieckiego. Arkadiusz Mularczyk mówił, że kwestia reparacji to pewien proces, którego nie uda się rozwiązać w przeciągu miesiąca czy roku.

- Są przygotowywane materiały, jest przygotowywany w klubie parlamentarnym raport pana posła Mularczyka - tłumaczy wicepremier Beata Szydło.

- To nie jest tematyka, którą zajmowałby się rząd. To jest inicjatywa parlamentarzystów PiS - mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Sprawę reparacji w sobotę na wyborczym pikniku wywołał sam Jarosław Kaczyński.

- To nam należy zapłacić. To nam są niektórzy, na zachód od polskich granic, winni dziesiątki miliardów, setki miliardów euro czy dolarów. Może nawet więcej niż bilion - mówił prezes PiS.

Po tych słowach prezesa PiS-u członkowie rządu nie przedstawili żadnego sprawozdania z działań polskiej dyplomacji z ostatnich 3 lat. Nie opublikowali listy spotkań, rozmów czy jakichkolwiek ustaleń. Przywołują jedynie nazwisko posła Mularczyka, szefa parlamentarnego zespołu do spraw reparacji.

Wszystko zależy od rządu

- Ja już znam kwotę, którą powinni nam zapłacić Niemcy. Jest to kwota wyższa niż 850 miliardów dolarów - informuje Arkadiusz Mularczyk.

Szczegóły mają znaleźć się w raporcie. Jako jedną z dat jego publikacji poseł wymienia pierwszy września.

- Raport jest już zakończony, trwają ostatnie prace korekcyjne, raport jest tłumaczony na język angielski. Od decyzji o charakterze politycznym będzie zależało, w jakim dniu, czy w jakim miesiącu raport będzie zaprezentowany - mówi Mularczyk.

- Temat kampanijny tą drogą (jest) nie do zrealizowania - komentuje sprawę były prezydent Aleksander Kwaśniewski, a były premier Leszek Miller dodaje, że można o tym mówić, ale realność jest bardzo wątpliwa.

- Na pewno sprawa ta będzie postawiona. Od rządu zależy decyzja kiedy dokładnie i w jakiej formule - uważa Ryszard Czarnecki z PiS.

"Niemcy nie chcą płacić"

Co wynika z zestawienia zapowiedzi polityków PiS-u z realnymi działaniami rządu? W 2017 roku Jarosław Kaczyński zapewniał, że Polska nigdy nie zrzekła się tych odszkodowań. W tym samym roku prezes PiS stwierdził też, że prawda jest taka, że "Niemcy nie chcą płacić". Dodał, że "przed nami długa walka". Pół roku później, w lutym 2018 roku, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski poinformował, że podczas spotkania Mateusza Morawieckiego z Angelą Merkel temat reparacji się nie pojawił.

- Ja deklarowałem publicznie, że jeżeli PiS załatwi reparacje do wyborów i do wyborów wpłyną przelewy na nasze konta, to zagłosuję na PiS, ale zdaje się, że mi to nie grozi - powiedział Radosław Sikorski z PO.

Do tej pory sprawa reparacji wojennych pojawiła się na jednym ze spotkań prezydentów Polski i Niemiec.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS