Fakty - oglądaj online

Niemcy w kampanii

Dużo słów, mało czynów. Co PiS zrobił w sprawie reparacji?

To jeden z tematów, który w kampaniach PIS-u jest wręcz jazdą obowiązkową. Reparacje wojenne od Niemiec. Tylko kwoty padają różne - akurat wczoraj prezes Kaczyński mówił o setkach miliardów euro a nawet bilionie. Pojawia się więc pytanie - czy PiS kiedykolwiek zrobił cokolwiek, by obietnice spełnić?

Koalicja obiecuje pieniądze. Jarosław Kaczyński wraca do żądania reparacji

Gdy Koalicja Obywatelska obiecuje, że wynegocjuje w Unii Europejskiej pieniądze dla Polski i to o...

Do Arkadiusz Mularczyka odsyła dziś niemal każdy polityk PiS-u pytany o to, co w sprawie reparacji wojennych zrobił kolejno rząd Beaty Szydło, a następnie Mateusza Morawieckiego. Arkadiusz Mularczyk mówił, że kwestia reparacji to pewien proces, którego nie uda się rozwiązać w przeciągu miesiąca czy roku.

- Są przygotowywane materiały, jest przygotowywany w klubie parlamentarnym raport pana posła Mularczyka - tłumaczy wicepremier Beata Szydło.

- To nie jest tematyka, którą zajmowałby się rząd. To jest inicjatywa parlamentarzystów PiS - mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Sprawę reparacji w sobotę na wyborczym pikniku wywołał sam Jarosław Kaczyński.

- To nam należy zapłacić. To nam są niektórzy, na zachód od polskich granic, winni dziesiątki miliardów, setki miliardów euro czy dolarów. Może nawet więcej niż bilion - mówił prezes PiS.

Po tych słowach prezesa PiS-u członkowie rządu nie przedstawili żadnego sprawozdania z działań polskiej dyplomacji z ostatnich 3 lat. Nie opublikowali listy spotkań, rozmów czy jakichkolwiek ustaleń. Przywołują jedynie nazwisko posła Mularczyka, szefa parlamentarnego zespołu do spraw reparacji.

Wszystko zależy od rządu

"Kto podnosi rękę na Kościół i chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę"

Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej PiS-u w Pułtusku wzywał do obrony Kościoła, który -...

- Ja już znam kwotę, którą powinni nam zapłacić Niemcy. Jest to kwota wyższa niż 850 miliardów dolarów - informuje Arkadiusz Mularczyk.

Szczegóły mają znaleźć się w raporcie. Jako jedną z dat jego publikacji poseł wymienia pierwszy września.

- Raport jest już zakończony, trwają ostatnie prace korekcyjne, raport jest tłumaczony na język angielski. Od decyzji o charakterze politycznym będzie zależało, w jakim dniu, czy w jakim miesiącu raport będzie zaprezentowany - mówi Mularczyk.

- Temat kampanijny tą drogą (jest) nie do zrealizowania - komentuje sprawę były prezydent Aleksander Kwaśniewski, a były premier Leszek Miller dodaje, że można o tym mówić, ale realność jest bardzo wątpliwa.

- Na pewno sprawa ta będzie postawiona. Od rządu zależy decyzja kiedy dokładnie i w jakiej formule - uważa Ryszard Czarnecki z PiS.

"Niemcy nie chcą płacić"

Politycy opozycji wytykają politykom PiS hajlujących mężczyzn z czasów rządów... PO-PSL

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) i poseł Borys Budka po Marszu Suwerenności...

Co wynika z zestawienia zapowiedzi polityków PiS-u z realnymi działaniami rządu? W 2017 roku Jarosław Kaczyński zapewniał, że Polska nigdy nie zrzekła się tych odszkodowań. W tym samym roku prezes PiS stwierdził też, że prawda jest taka, że "Niemcy nie chcą płacić". Dodał, że "przed nami długa walka". Pół roku później, w lutym 2018 roku, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski poinformował, że podczas spotkania Mateusza Morawieckiego z Angelą Merkel temat reparacji się nie pojawił.

- Ja deklarowałem publicznie, że jeżeli PiS załatwi reparacje do wyborów i do wyborów wpłyną przelewy na nasze konta, to zagłosuję na PiS, ale zdaje się, że mi to nie grozi - powiedział Radosław Sikorski z PO.

Do tej pory sprawa reparacji wojennych pojawiła się na jednym ze spotkań prezydentów Polski i Niemiec.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 28 stycznia

  Fakty z 28 stycznia

  We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z praworządnością w Polsce. O sytuację w sądach pytała: rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, która mimo uchwały Sądu Najwyższego nie przestaje wskazywać kandydatów na sędziów, o przyczynach katastrofy śmigłowca, w którym zginął Kobe Bryant, a także o rozprzestrzeniającym się koronawirusie i pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia w Niemczech. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Jestem otwarta na dialog. Przyjechałam z dobrymi intencjami - mówi w Warszawie unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Ma za sobą dzień pełen spotkań. O sytuację w sądach pytała rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. Przyznaje, że jest zaniepokojona. Minister Ziobro mówi o kompromisie, ale unijna komisarz go nie dostrzega.

  czytaj więcej »
 • Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Fani żegnają Kobe'ego Bryanta, a śledczy ustalają przyczyny katastrofy. W śmigłowcu obecny był doświadczony pilot, ale na zewnątrz panowała mgła tak gęsta, że inne helikoptery przestały latać. Kobe Bryant spędził w tej maszynie mnóstwo czasu. Jako ojciec czwórki dzieci, trenujący jak szalony od czwartej rano, chciał zaoszczędzić czas dla rodziny.

  czytaj więcej »
 • Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  21-letni mieszkaniec Głogowa nie zatrzymał się do kontroli, dlatego policja ruszyła za nim w pościg. Funkcjonariusze złapali mężczyznę pędzącego pod prąd, bez tablic rejestracyjnych i pod wpływem narkotyków. Kierowca także wiózł bez żadnych zabezpieczeń dwójkę kilkumiesięcznych maluchów.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu ze śniegiem i opady mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 27 stycznia

  Fakty z 27 stycznia

  Podczas oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz na pierwszym miejscu byli nie politycy, ale Ocaleni. To właśnie ich słowa były dziś najważniejsze. W programie powiemy także o działaniach prokuratury po słowach "agenta Tomka", a także o wyzwaniach, jakie czekają nowego przewodniczącego PO Borysa Budkę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  Około milion sto tysięcy ludzi zginęło w Auschwitz. Ponad milion z nich to byli Żydzi, a około 70 tysięcy - Polacy innego wyznania. Byli przywożeni bydlęcymi wagonami i bezwzględnie mordowani: niektórzy byli gazowani, inni paleni żywcem. Ludzie byli zabijani w Auschwitz każdego dnia - tak precyzyjna była niemiecka fabryka śmierci. Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ocaleni przypomnieli, że ludobójstwo zaczyna się od wykluczania, stygmatyzowania i odczłowieczania. Jedenaste przykazanie powinno brzmieć: nie bądź obojętny.

  czytaj więcej »
 • Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Słynny "agent Tomek" oskarża swoich byłych szefów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym o to, że zmuszali go do podejmowania nielegalnych działań. Tomasz Kaczmarek twierdzi, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kazali mu kłamać w sprawie "willi Kwaśniewskich". Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik za przekroczenie uprawnień kiedyś już zostali skazani. Prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił. Teraz opozycja domaga się wyjaśnień.

  czytaj więcej »
 • Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  To będzie wyjątkowo trudny dialog. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourva ma spotkać się we wtorek między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Według nieoficjalnych informacji Jourova ma próbować przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, by nie podpisywał "ustawy represyjnej".

  czytaj więcej »
tvnpix