Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
  • Górnicy chcieli usłyszeć konkrety od premiera, nie usłyszeli. "Chaos kompetencyjny"
  • Papież przeprasza za wyrządzone zło. "Czekałam 50 lat na te przeprosiny"
Cena inflacji

Co z pieniędzmi z KPO? Kaczyński odpowiada, że za bycie poważnym państwem się płaci

Odblokowanie środków z unijnego funduszu odbudowy pomogłoby polskiej gospodarce i umocniłoby wartość złotówki. Komisja Europejska czeka, aż Polska naprawi swoje instytucje, przede wszystkim sądownictwo. Ma po swojej stronie orzeczenia TSUE i mechanizm praworządności ustanowiony przez Radę UE i Parlament Europejski. Rząd PiS ma po swojej stronie Jarosława Kaczyńskiego, który przekonuje podatników, że Polska musi płacić za to, że jest "poważnym państwem".

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Ursula von der Leyen przyznała, że jeśli polski rząd nie naprawi sytuacji sędziów i nie wykona orzeczeń TSUE, to pieniądze z unijnego funduszu odbudowy do Polski nie popłyną. Jednoznaczna deklaracja wysłana z Brukseli to zła wiadomość dla każdego Polaka.

Pytania o węgiel i KPO. Porównujemy wypowiedzi Mateusza Morawieckiego

W Polsce brakuje węgla, choć premier obiecywał, że nie zabraknie. Mateusz Morawiecki obiecywał...

Premier Mateusz Morawiecki jeszcze niedawno podkreślał wagę unijnych pieniędzy. - My też mamy naszych radykałów, którzy myślą: a tam furda z tymi pieniędzmi - mówił szef rządu.

O tym, że unijne środki są potrzebne, mówił też prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

- Jakby z Brukseli przyszła informacja, że Krajowy Plan Obudowy jest uruchamiany, to natychmiast kurs złotego idzie w górę, natychmiast inwestorzy patrzą na nas przychylniej, wiarygodność rośnie, to byłoby bardzo przydatne - podkreślił w Sejmie prezes NBP.

W tej kwestii w obozie władzy wygrywa polityka i racje Jarosława Kaczyńskiego, a nie znajomość rynków finansowych. Zdaniem prezesa PiS Polska musi płacić za to, że jest poważnym państwem.

- Pieniądze z Unii Europejskiej są polskiej gospodarce w tym kryzysie bardzo potrzebne. Sabotaż, głupota, zdrada stanu: niech każdy sam sobie odpowie - zaznacza Borys Budka, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Zdaniem rzecznika rządu Piotra Muellera żadne nowe decyzje w Brukseli w sprawie KPO nie zapadły.

- Medialne emocje odłóżmy na bok. Skupmy się na tym, co się dzieje formalnie, a formalnie Komisja Europejska nie dokonała jeszcze żadnej oceny tego stanu prawnego - podkreślał na konferencji prasowej Mueller.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix