"Pozostajemy czujni". Co w praktyce zmienia porozumienie Ministerstwa Zdrowia z lekarzami?

09.02.2018 | "Pozostajemy czujni". Co w praktyce zmienia porozumienie Ministerstwa Zdrowia z lekarzami?
09.02.2018 | "Pozostajemy czujni". Co w praktyce zmienia porozumienie Ministerstwa Zdrowia z lekarzami?
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
09.02.2018 | "Pozostajemy czujni". Co w praktyce zmienia porozumienie Ministerstwa Zdrowia z lekarzami?Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Jak w rzeczywistości wygląda porozumienie lekarzy z ministrem? Jaka jest reakcja w szpitalach, jaki odzew na zamykanych oddziałach i czy lekarze w całym kraju zgodzą się znów pracować dłużej, by dyrektorzy mogli dopiąć grafik?

Po czwartkowym porozumieniu z ministrem zdrowia, w piątek lekarze rezydenci badają sytuację.

- Pozostajemy czujni, po prostu będziemy obserwować, co się będzie działo- mówi Jan Łukasik, rezydent pediatrii ze Szpitala Klinicznego w Warszawie, i dodaje, że podpisując klauzulę opt-out daje rządowi kredyt zaufania.

Jan Łukasik w proteście klauzulę opt-out wypowiedział, a teraz nie wyklucza, że znów zgodzi się pracować dłużej. Pod pewnymi warunkami.

- Oczekuję, że będą prowadzone dalsze działania mające na celu poprawę ogólnej sytuacji w ochronie zdrowia - mówi Łukasik.

Naczelna Izba Lekarska porozumienie krytykuje, a podpisywanie klauzuli opt-out odradza.

- Wzywamy do bezpiecznych zachowań dla pacjenta i gwarantujących przeżycie lekarzom - mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Kompleksowa zmiana?

Dla dyrektora szpitala, gdzie klauzuli nie podpisała jedna trzecia lekarzy, warunki porozumienia są dobre, a nawet realne.

- Są bardzo obiecujące, bardzo optymistyczne. Wygląda na to, że ktoś w końcu zainteresował się kompleksowo systemem opieki zdrowotnej w Polsce - ocenia Robert Krawczyk, dyrektor Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Nowa pensja lekarza rezydenta wzrośnie o niemal dwa tysiące złotych brutto (z 4190 do 6000 zł brutto), jeśli po zakończeniu specjalizacji dwa lata przepracuje w Polsce.

Porozumienie zakłada też podwyżki dla specjalistów (do 6750 zł brutto), informatyzację, czyli m.in. elektroniczne recepty i skierowania dla pacjentów; zmniejszenie biurokracji (zatrudnianie sekretarek medycznych) i zwiększenie pieniędzy w systemie (6% PKB do 2024).

Poprawić ma się również sytuacja kadrowa, zwłaszcza w mniejszych placówkach, takich jak Szpital Powiatowy w Giżycku, gdzie od stycznia oddział pediatrii jest zawieszony. Ministerstwo chce lepszymi warunkami zatrudnienia zachęcać młodych lekarzy do pracy w kraju.

Potrzebne środki

Do tego - niemal od razu - potrzebne będą obiecane w porozumieniu konkretne pieniądze. Tylko w tym roku - dodatkowe dwa miliardy złotych.

- Nie wyobrażam sobie żebym mógł zrealizować te podwyżki z tych pieniędzy, które teraz dostaję z Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi Robert Krawczyk.

Skąd wziąć dodatkowe środki? Zastanawiają się nad tym oddziały NFZ w całym kraju, choć, jak zaznaczają, na razie jest za wcześnie, by mówić o technicznych rozwiązaniach.

Praktycznie zmiany w ochronie zdrowia będą więc widoczne w lipcu, gdy przyznane zostaną pierwsze podwyżki.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS