Prawie co trzeci kleszcz na Śląsku roznosi boreliozę. "Szczyt zachorowań jeszcze przed nami"

23.07.2017 | Prawie co trzeci kleszcz na Śląsku roznosi boreliozę. "Szczyt zachorowań jeszcze przed nami"
23.07.2017 | Prawie co trzeci kleszcz na Śląsku roznosi boreliozę. "Szczyt zachorowań jeszcze przed nami"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
23.07.2017 | Prawie co trzeci kleszcz na Śląsku roznosi boreliozę. "Szczyt zachorowań jeszcze przed nami"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Szczytowy atak boreliozy jeszcze przed nami - mówią na Śląsku i kontratakują. Odkleszczanie ruszyło na całego. Wróg czai się nie tylko w lesie pod miastem, ale też w krzakach w centrum, więc oddziały chemiczne pracują. Jak samemu sobie pomóc i nie dać się zarazić?

Na podstawie przyniesionych kleszczy do laboratoriów z pól, parków i łąk wynika, że na Śląsku boreliozę roznosi prawie co trzeci.

- Szczyt zachorowań na boreliozę jeszcze przed nami. W związku z tym, należy uważać, wychodząc na spacery i idąc w tereny zielone - zaznacza Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Po Tychach i Dąbrowie Górniczej, także w Katowicach ruszyły ekipy uzbrojone w spryskiwacze z chemią, by kleszczy i komarów wybić jak najwięcej. - Jest to jak najbardziej atestowane i bezpieczne. Działa tylko na to, na co powinno - mówi Ewa Grudniok z Urzędu Miasta w Tychach.

Naukowcy mają jednak wątpliwości, bo mimo środków ostrożności, chemia może być groźna też dla pszczół i ptaków. - Zwykle nie zaleca się takich masowych akcji odkleszczania za pomocą akarycydów, takich jak benzoesan benzylu, czy permetryna - podkreśla profesor Krzysztof Solarz z Zakładu Parazytologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Katowice, to miasto, którego prawie połowa to tereny leśne i parki. - Na ten moment prowadzimy kampanię informacyjną tak, aby informować mieszkańców, jak działać, by nie złapać tego kleszcza - mówi Ewa Biskupska z Urzędu Miasta w Katowicach.

Kleszcza znaleźć i zanieść do placówki badawczej

Doktor Radomir Jaskuła z Katedry Zoologi Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego zaleca działania zrównoważone, czyli edukację i opryski punktowe.

Profilaktyka zawsze jest lepsza niż leczenie. Po każdej wyprawie w miejsca zagrożone najlepiej wziąć prysznic i sprawdzić, czy jakiś kleszcz nie wkręca nam się pod kolanem, w pachwinę, pośladki, w łokcie, piersi, pachę, w szyje lub w ucho. A jak już tak się stanie, to nie należy go wyrzucać.

- Wrzucić go do jakiejś małej fiolki, zalewając chociażby kieliszkiem wódki czy spirytusu i udać się do odpowiedniej placówki, która jest w stanie zdiagnozować tego kleszcza - radzi dr Jaskuła.

Sanepid na pewno badań nie odmówi. Sprawdzi, czy kleszcz nie jest nosicielem boreliozy lub zapalenia mózgu.

Ten pajęczak najgroźniejszy staje się w trzeciej dobie pasożytowania. - Musi dojść do wypełnienia się jelita kleszcza krwią żywiciela, aby uaktywniły się mechanizmy pozwalające na namnażanie krętków - tłumaczy profesor Solarz.

Kleszcze zmieniają żywicieli na coraz większych, wraz z przechodzeniem kolejnych trzech faz rozwoju. Ostatnia jest dla człowieka najniebezpieczniejsza.

Sezon na kleszcze trwa do późnej jesieni. Trzeba pamiętać, że psy też trzeba obejrzeć po każdym spacerze.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS