Co po wydarzeniach z Białegostoku? "Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady"

22.07.2019 | Co po wydarzeniach z Białegostoku? "Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady"
22.07.2019 | Co po wydarzeniach z Białegostoku? "Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady"
Maciej Knapik | Fakty TVN
22.07.2019 | Co po wydarzeniach z Białegostoku? "Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady"Maciej Knapik | Fakty TVN

Po atakach w Białymstoku policjanci zatrzymali 28 osób. Większość dostała mandaty. Kolejnych kilkudziesięciu agresorów jest zidentyfikowanych i też mają zostać ukarani. Ponieważ to nie pierwsza taka sprawa, to warto prześledzić, jakie w podobnych sytuacjach są kary i jak szybko zostają one wymierzane.

Minister spraw wewnętrznych i administracji dekorowała wyróżniających się policjantów. W kontekście ostatniej zadymy, wywołanej przez kiboli podczas białostockiej Parady Równości, mówiła z cala mocą.

- Nie ma, nie było i nie będzie zgody na to, żeby atakować kogokolwiek. Bez względu na to, jakie ma poglądy, czy jakie ma przekonania - mówi Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Te słowa i zapewnienia weryfikuje czas, wiec cofnijmy się do Marszu Niepodległości w 2017 roku. Sytuacja wyglądała bardzo podobnie. Bicie, kopanie, szarpanie i poszkodowane kobiety z pikiety antyfaszystowskiej. Jak zakończyła się tamta sprawa? - Teraz nie odpowiem panu na to pytanie - odpowiada Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Tak właśnie prokuratura odnosi się do całej sytuacji rok i osiem miesięcy od wydarzeń z Marszu Niepodległości. Nie ma winnych, nie ma nawet podejrzanych. W sierpniu 2018 roku sprawa została umorzona. W uzasadnieniu można przeczytać, że kobiety były rzeczywiście kopane i uderzane kijem od flagi, ale zamiarem atakujących nie było pobicie, tylko okazanie niezadowolenia.

Sąd 13 lutego nakazał prokuraturze postępowanie wznowić. Jednak w lipcu, po pięciu miesiącach od sądowego nakazu, prokurator nie chciał rozmawiać o postępach w śledztwie. Mówił, że wypowiada się w tylko w sprawie zamordowanego pięciolatka.

"Niech nikt nie czuje się bezkarny"

- Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady ze zwykłą bandyterką, albo wręcz traktuje tych bandytów, jak swoje narzędzie - uważa Sławomir Neumann z PO.

Stanowisko policji jest jednak twarde. - Niech nikt nie czuje się bezkarny. Do każdego dotrzemy - zapewnia inspektor generalny Jarosław Szymczyk.

A co ze sprawą z Katowic, kiedy na szubienicach zostały powieszone portrety europosłów? Organy ścigania docierają do sprawców już ponad półtora roku. Dwukrotnie przedłużano śledztwo. W końcu sąd orzekł przewlekłość postępowania.

- Prokurator winien więc natychmiast podjąć czynności zmierzające do zakończenia śledztwa w tym zakresie - uważa Robert Kirejew z Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

To o tyle proste, że organizatorzy nienawistnej pikiety chętnie udzielali wywiadów i wcale się nie kryli. Co więcej, jeden z nich kandydował bez powodzenia w wyborach europejskich. Wyraźnie czuł się jednak bezkarny. Teraz śledztwo przedłużone zostało do listopada.

Nacjonaliści pod ochroną PiS-u?

- Chciałoby się, żeby kara była taka, aby ta osoba drugi raz tego czynu po prostu nie popełniła - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, miasta, które z ekscesami antysemickimi i homofobicznymi boryka się od lat.

W kwietniu 2016 roku odbył się marsz narodowców. Podczas niego dało się zobaczyć i usłyszeć antysemickie hasła. Między innymi okrzyki o syjonistach, którzy mieliby wisieć na drzewach zamiast liści. Zdaniem prokuratury - całej sytuacji nie było. Oględziny nagrań nie potwierdziły, by słowa o liściach i syjonistach w ogóle padały - można przeczytać na stronie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Prokuratura, już bez przewlekania, po kilku miesiącach sprawę umorzyła.

- Prokuratura nie słyszała. Myśmy się dwukrotnie odwoływali i dwukrotnie sprawa została oddalona - tłumaczy Paula Sawicka ze Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

- Wszyscy ci, którzy próbują atakować innych, spotkają się z surowymi konsekwencjami - zapewnia Elżbieta Witek.

Opozycja twierdzi, że środowiska nacjonalistyczne, a także grupy pseudokibiców, są pod specjalną ochroną polityków PiS.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS