Fakty - oglądaj online

Co po wydarzeniach z Białegostoku? "Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady"

Po atakach w Białymstoku policjanci zatrzymali 28 osób. Większość dostała mandaty. Kolejnych kilkudziesięciu agresorów jest zidentyfikowanych i też mają zostać ukarani. Ponieważ to nie pierwsza taka sprawa, to warto prześledzić, jakie w podobnych sytuacjach są kary i jak szybko zostają one wymierzane.

Kontrowersje po słowach ministra edukacji. Opozycja żąda dymisji

Ministrem jest od niedawna, a opozycja już żąda dymisji. Po ataku na uczestników Marszu Równości...

Minister spraw wewnętrznych i administracji dekorowała wyróżniających się policjantów. W kontekście ostatniej zadymy, wywołanej przez kiboli podczas białostockiej Parady Równości, mówiła z cala mocą.

- Nie ma, nie było i nie będzie zgody na to, żeby atakować kogokolwiek. Bez względu na to, jakie ma poglądy, czy jakie ma przekonania - mówi Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Te słowa i zapewnienia weryfikuje czas, wiec cofnijmy się do Marszu Niepodległości w 2017 roku. Sytuacja wyglądała bardzo podobnie. Bicie, kopanie, szarpanie i poszkodowane kobiety z pikiety antyfaszystowskiej. Jak zakończyła się tamta sprawa? - Teraz nie odpowiem panu na to pytanie - odpowiada Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Tak właśnie prokuratura odnosi się do całej sytuacji rok i osiem miesięcy od wydarzeń z Marszu Niepodległości. Nie ma winnych, nie ma nawet podejrzanych. W sierpniu 2018 roku sprawa została umorzona. W uzasadnieniu można przeczytać, że kobiety były rzeczywiście kopane i uderzane kijem od flagi, ale zamiarem atakujących nie było pobicie, tylko okazanie niezadowolenia.

Sąd 13 lutego nakazał prokuraturze postępowanie wznowić. Jednak w lipcu, po pięciu miesiącach od sądowego nakazu, prokurator nie chciał rozmawiać o postępach w śledztwie. Mówił, że wypowiada się w tylko w sprawie zamordowanego pięciolatka.

"Niech nikt nie czuje się bezkarny"

RPO zaniepokojony "poziomem agresji" wobec uczestników Marszu Równości

Źródłem poważnego zaniepokojenia jest poziom agresji kierowanej przez osoby usiłujące zablokować...

- Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady ze zwykłą bandyterką, albo wręcz traktuje tych bandytów, jak swoje narzędzie - uważa Sławomir Neumann z PO.

Stanowisko policji jest jednak twarde. - Niech nikt nie czuje się bezkarny. Do każdego dotrzemy - zapewnia inspektor generalny Jarosław Szymczyk.

A co ze sprawą z Katowic, kiedy na szubienicach zostały powieszone portrety europosłów? Organy ścigania docierają do sprawców już ponad półtora roku. Dwukrotnie przedłużano śledztwo. W końcu sąd orzekł przewlekłość postępowania.

- Prokurator winien więc natychmiast podjąć czynności zmierzające do zakończenia śledztwa w tym zakresie - uważa Robert Kirejew z Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

To o tyle proste, że organizatorzy nienawistnej pikiety chętnie udzielali wywiadów i wcale się nie kryli. Co więcej, jeden z nich kandydował bez powodzenia w wyborach europejskich. Wyraźnie czuł się jednak bezkarny. Teraz śledztwo przedłużone zostało do listopada.

Nacjonaliści pod ochroną PiS-u?

Echa białostockich wydarzeń. "Rzeczy nieakceptowalne i haniebne"

Mnogość politycznych głosów po weekendowych wydarzeniach w Białymstoku. Atakujący to zwyczajni...

- Chciałoby się, żeby kara była taka, aby ta osoba drugi raz tego czynu po prostu nie popełniła - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, miasta, które z ekscesami antysemickimi i homofobicznymi boryka się od lat.

W kwietniu 2016 roku odbył się marsz narodowców. Podczas niego dało się zobaczyć i usłyszeć antysemickie hasła. Między innymi okrzyki o syjonistach, którzy mieliby wisieć na drzewach zamiast liści. Zdaniem prokuratury - całej sytuacji nie było. Oględziny nagrań nie potwierdziły, by słowa o liściach i syjonistach w ogóle padały - można przeczytać na stronie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Prokuratura, już bez przewlekania, po kilku miesiącach sprawę umorzyła.

- Prokuratura nie słyszała. Myśmy się dwukrotnie odwoływali i dwukrotnie sprawa została oddalona - tłumaczy Paula Sawicka ze Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

- Wszyscy ci, którzy próbują atakować innych, spotkają się z surowymi konsekwencjami - zapewnia Elżbieta Witek.

Opozycja twierdzi, że środowiska nacjonalistyczne, a także grupy pseudokibiców, są pod specjalną ochroną polityków PiS.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
j1940

Ciekawe, w jakiej wysokości - pewnie symboliczne!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Jank537
   Jank537

   Nie będą swoich przybudówek faszystowskich ścigać. Minister określa pejoratywnie pokrzywdzonych obywateli polski jako inni, ktokolwiek. Parodia.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix