Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
 • Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jak będą wyglądały?
 • Mazowsze dla Koalicji Obywatelskiej i PSL. Struzik zostaje na kolejną kadencję

Prezes NBP, były szef KNF i prawnik od zadań specjalnych. "Obraz gigantycznej pajęczyny"

W mediach występują rzadko lub wcale. Władzę i kontakty mają rozległe i potrafią z nich korzystać. Adam Glapiński to szef Narodowego Banku Polskiego, Marek Chrzanowski to jego współpracownik, Grzegorz Kowalczyk to prawnik od zadań specjalnych, a Zbigniew Sokal - człowiek prezydenta. Co ich łączy i co łączy ich ze sprawą KNF?

Zdzisław Sokal to człowiek, którego imieniem pełnomocnik Leszka Czarneckiego ochrzcił plan, który miał doprowadzić do upadku i sprzedaży Getin Bak. Sokal jest człowiekiem prezydenta i ma ogromną władzę nad bankami w Polsce.

We wtorek, kilka godzin po pierwszej publikacji "Gazety Wyborczej", prezydent spotkał się ze Zdzisławem Sokalem i przyjął jego wyjaśnienia. To zdarzenie Roman Giertych uznał za przesłankę do postawienia pytania, czy domniemany plan przejęcia banku był pomysłem jednego urzędnika, czy też był planem mającym akceptację polityczną?

- Jeżeli to wszystko, co wiemy o tej aferze, złożymy, to wyjawi nam się obraz gigantycznej pajęczyny - ocenia Marcin Kierwiński z PO.

- To jest zdecydowanie sprawa jednostkowa - twierdzi z kolei Zbigniew Gryglas, polityk Zjednoczonej Prawicy.

"Spełnia najwyższe standardy"

Na razie dymisja jest jedna - szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Marek Chrzanowski to 37-latek, który dzięki swojemu patronowi - szefowi Narodowego Banku Polskiego - z wykładowcy, bez wielkiego doświadczenia, stał się bardzo ważnym urzędnikiem z wielkim wpływem na polskie banki.

To właśnie Marek Chrzanowski, miał proponować właścicielowi Getin Noble Banku przychylność KNF w zamian za zatrudnienie swojego kolegi-prawnika Grzegorza Kowalczyka.

Tym bardziej zaskakuje świadectwo, które byłemu już szefowi KNF wystawia prezes NBP.

- Spełnia najwyższe standardy, profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu i wszelkie inne i mam o nim jak najlepszą opinię - mówił w czwartek o byłym już szefie KNF Adam Glapiński, prezes NBP.

"Widać wyraźnie, że sytuacja jest kryzysowa". Politycy o sprawie w KNF

- Gdyby nie kryzys, z całą pewnością osoby odpowiedzialne za stabilność systemu finansowego nie zbierałyby się w nocy i nie wydawały komunikatu po drugiej w nocy - stwierdził w poniedziałek Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do...

"Zażyłość prywatna"

Jak to się stało, że szerzej nieznany prawnik, dzięki szefowi KNF trafia do rad nadzorczych instytucji, które tenże KNF nadzoruje? Kowalczyk najpierw trafił na giełdę, potem do jednego z banków, a potem Marek Chrzanowski polecał go do pracy u Leszka Czarneckiego.

Dodatkowo Chrzanowski w rozmowie z Leszkiem Czarneckim, że to nie jest żaden znajomy. - To nie jest żadna osoba, która jest ze mną w jakiś sposób powiązana. W żaden, żaden sposób - tak na nagraniu Marek Chrzanowski mówił o relacji z Grzegorzem Kowalczykiem. Kowalczyk natomiast przyznaje, że jego "zażyłość prywatna" z Chrzanowskim trwa "kilka lat".

Na nagraniu z posiedzenia akcjonariuszy warszawskiej giełdy, na którym Grzegorz Kowalczyk został powołany do jej rady nadzorczej wyraźnie widać, że nawet przedstawiciele Skarbu Państwa byli zaskoczeni, że taka kandydatura wylądowała na stole. Prosili o przerwę.

Po telefonicznych konsultacjach kandydatura przeszła.

"Wierzchołek góry lodowej"

- To nie jest tak, że jest jedna osoba i temat kończy jej dymisja. To jest wierzchołek góry lodowej - ocenia Sławomir Neumann z PO.

- Dlatego, że ktoś zachował się w sposób niewłaściwy, a być może więcej niż niewłaściwy, nie ma żadnego powodu, żeby tę winę i odpowiedzialność rozpraszać na inne osoby - twierdzi z kolei Bartłomiej Wróblewski z PiS.

Dlatego kierownictwo PiS-u wyklucza kolejne dymisje w tej sprawie.

"Może się okazać, że kryje się za tym drugie dno, które jest czarne"

Leszek Czarnecki po odbyciu i odsłuchaniu tej rozmowy był gotowy na to, że gdzieś w państwowych instytucjach jest szykowany plan przejęcia jego banków za złotówkę i mogę się domyślać, że postanowił się przed tym bronić - mówił w dogrywce "Rozmowy...

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
szalonymick

PiS aresztuje dilerów zamiast się zająć całą mafią.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix