Prezes NBP, były szef KNF i prawnik od zadań specjalnych. "Obraz gigantycznej pajęczyny"
W mediach występują rzadko lub wcale. Władzę i kontakty mają rozległe i potrafią z nich korzystać. Adam Glapiński to szef Narodowego Banku Polskiego, Marek Chrzanowski to jego współpracownik, Grzegorz Kowalczyk to prawnik od zadań specjalnych, a Zbigniew Sokal - człowiek prezydenta. Co ich łączy i co łączy ich ze sprawą KNF?
Zdzisław Sokal to człowiek, którego imieniem pełnomocnik Leszka Czarneckiego ochrzcił plan, który miał doprowadzić do upadku i sprzedaży Getin Bak. Sokal jest człowiekiem prezydenta i ma ogromną władzę nad bankami w Polsce.
We wtorek, kilka godzin po pierwszej publikacji "Gazety Wyborczej", prezydent spotkał się ze Zdzisławem Sokalem i przyjął jego wyjaśnienia. To zdarzenie Roman Giertych uznał za przesłankę do postawienia pytania, czy domniemany plan przejęcia banku był pomysłem jednego urzędnika, czy też był planem mającym akceptację polityczną?
- Jeżeli to wszystko, co wiemy o tej aferze, złożymy, to wyjawi nam się obraz gigantycznej pajęczyny - ocenia Marcin Kierwiński z PO.
- To jest zdecydowanie sprawa jednostkowa - twierdzi z kolei Zbigniew Gryglas, polityk Zjednoczonej Prawicy.
"Spełnia najwyższe standardy"
Na razie dymisja jest jedna - szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Marek Chrzanowski to 37-latek, który dzięki swojemu patronowi - szefowi Narodowego Banku Polskiego - z wykładowcy, bez wielkiego doświadczenia, stał się bardzo ważnym urzędnikiem z wielkim wpływem na polskie banki.
To właśnie Marek Chrzanowski, miał proponować właścicielowi Getin Noble Banku przychylność KNF w zamian za zatrudnienie swojego kolegi-prawnika Grzegorza Kowalczyka.
Tym bardziej zaskakuje świadectwo, które byłemu już szefowi KNF wystawia prezes NBP.
- Spełnia najwyższe standardy, profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu i wszelkie inne i mam o nim jak najlepszą opinię - mówił w czwartek o byłym już szefie KNF Adam Glapiński, prezes NBP.
- Gdyby nie kryzys, z całą pewnością osoby odpowiedzialne za stabilność systemu finansowego nie zbierałyby się w nocy i nie wydawały komunikatu po drugiej w nocy - stwierdził w poniedziałek Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do..."Widać wyraźnie, że sytuacja jest kryzysowa". Politycy o sprawie w KNF
"Zażyłość prywatna"
Jak to się stało, że szerzej nieznany prawnik, dzięki szefowi KNF trafia do rad nadzorczych instytucji, które tenże KNF nadzoruje? Kowalczyk najpierw trafił na giełdę, potem do jednego z banków, a potem Marek Chrzanowski polecał go do pracy u Leszka Czarneckiego.
Dodatkowo Chrzanowski w rozmowie z Leszkiem Czarneckim, że to nie jest żaden znajomy. - To nie jest żadna osoba, która jest ze mną w jakiś sposób powiązana. W żaden, żaden sposób - tak na nagraniu Marek Chrzanowski mówił o relacji z Grzegorzem Kowalczykiem. Kowalczyk natomiast przyznaje, że jego "zażyłość prywatna" z Chrzanowskim trwa "kilka lat".
Na nagraniu z posiedzenia akcjonariuszy warszawskiej giełdy, na którym Grzegorz Kowalczyk został powołany do jej rady nadzorczej wyraźnie widać, że nawet przedstawiciele Skarbu Państwa byli zaskoczeni, że taka kandydatura wylądowała na stole. Prosili o przerwę.
Po telefonicznych konsultacjach kandydatura przeszła.
"Wierzchołek góry lodowej"
- To nie jest tak, że jest jedna osoba i temat kończy jej dymisja. To jest wierzchołek góry lodowej - ocenia Sławomir Neumann z PO.
- Dlatego, że ktoś zachował się w sposób niewłaściwy, a być może więcej niż niewłaściwy, nie ma żadnego powodu, żeby tę winę i odpowiedzialność rozpraszać na inne osoby - twierdzi z kolei Bartłomiej Wróblewski z PiS.
Dlatego kierownictwo PiS-u wyklucza kolejne dymisje w tej sprawie.
Leszek Czarnecki po odbyciu i odsłuchaniu tej rozmowy był gotowy na to, że gdzieś w państwowych instytucjach jest szykowany plan przejęcia jego banków za złotówkę i mogę się domyślać, że postanowił się przed tym bronić - mówił w dogrywce "Rozmowy..."Może się okazać, że kryje się za tym drugie dno, które jest czarne"
Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Nocne posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej. "Ze względu na szum medialny"
- Syn Mariusza Kamińskiego w centrali Banku Światowego
- Strefa euro do poprawki. Kolejne podejście do wspólnego budżetu eurolandu
- Jak mecenas od afery KNF został i przestał być członkiem Rady GPW
- "Widać wyraźnie, że sytuacja jest kryzysowa". Politycy o sprawie w KNF
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
PiS aresztuje dilerów zamiast się zająć całą mafią.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 6 lipca
Dolar najdroższy od ponad 20 lat - tak osłabła w środę złotówka. Ekonomiści obawiają się recesji. W programie powiemy również o pijanych piratach drogowych, a także o planowanym zwiększeniu długości kar więzienia w Kodeksie karnym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Gwałtowny spadek wartości złotego. Dolar najdroższy od ponad 20 lat
Euro najmocniejsze od marca, dolar amerykański najdroższy od ponad 20 lat - w środę wyraźnie obniżyła się wartość złotówki. Droższe zagraniczne waluty to także wyższa inflacja, bo drożeje wszystko, co pochodzi z importu. Ekonomiści obawiają się recesji.
czytaj więcej »Afera mailowa. Rząd w ogniu pytań o spotkania Dworczyka z prezes "Julią P."
Ucieczki i uniki to strategia władzy, kiedy padają trudne pytania. W ujawnionym mailu minister Michał Dworczyk pisze do premiera Mateusza Morawieckiego o "trzech tematach", które omawiał z "prezes Julią P.".
czytaj więcej »ETPCz nakazał wypłacić zadośćuczynienia dwóm sędziom. Rząd jednak nie zamierza tego robić
Polska nie wykonała wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i nie wypłaciła zadośćuczynienia dwóm sędziom - Monice Dolińskiej-Ficek oraz Arturowi Ozimkowi. Sprawa dotyczyła upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Dlaczego władze wciąż nie wypłaciły zadośćuczynienia, tłumaczył poseł Solidarnej Polski.
czytaj więcej »Rząd przyjął specjalną uchwałę o jedności. "Morawiecki chce utemperować Ziobrę"
Rada Ministrów na ostatnim posiedzeniu przyjęła specjalną uchwałę, która głosi, że członkowie rządu nie powinni publicznie krytykować innych członków rządu. To coś nowego, ale kryzysów w rządzie w ostatnim czasie było sporo. Teraz wszyscy ministrowie mają mówić jednym głosem. Komentatorzy są zgodni, że to ostrzeżenie pod adresem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który bezustannie krytykuje premiera Mateusza Morawieckiego.
czytaj więcej »Rumunia: wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami. Zginął kierowca
We wtorek doszło do tragicznego wypadku autokaru w Moisei w Rumunii. Podróżowali nim w ramach pielgrzymki wierni z kilku parafii leżących na terenie Podhala i w okolicach Myślenic. Na miejscu zginął kierowca, cztery osoby trafiły do szpitala.
czytaj więcej »Ukraińskie zboże wciąż zablokowane w portach. Rosjanie zaminowali też Morze Czarne
Kilkadziesiąt milionów ton zboża z Ukrainy dotarłoby już do odbiorców na całym świecie. Tyle każdego roku eksportowała Ukraina. Teraz Rosjanie kontrolują już ponad 20 procent ukraińskich gruntów rolnych, zablokowali porty i zaminowali Morze Czarne.
czytaj więcej »Chicago: sprawca strzelaniny na paradzie niepodległości usłyszał zarzuty
Wciąż nie jest jasne, dlaczego Robert Crimo zaatakował ludzi na paradzie z okazji Dnia Niepodległości w Highland Park w Chicago, ale wiadomo, że przygotowywał się do tego od tygodni. 21-latek usłyszał już zarzuty, został oskarżony o siedmiokrotne zabójstwo. Grozi mu dożywocie.
czytaj więcej »Zanieczyszczenia w rzece Bóbr. Nakaz zatrzymania pracy oczyszczalni po emisji reportażu TVN24
Jest nakaz wstrzymania pracy oczyszczalni ścieków, która należy do niemieckiej firmy Heinen Lederfabrik. Po emisji reportażu TVN24 taką decyzję podjął wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Toksyczne ścieki z oczyszczalni wpadają prosto do rzeki Bóbr.
czytaj więcej »Plaga pijanych piratów drogowych nie kończy się, pomimo apeli i podwyższonych kar
Niektórzy kierowcy cały czas ignorują apele policji i wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu. 39-letnia kobieta dzień po dniu prowadziła po alkoholu i drugiego dnia miała już 3 promile. 33-letni mężczyzna jechał slalomem, mając z przodu w aucie 7-letniego syna.
czytaj więcej »Nowelizacja Kodeksu karnego już w Sejmie. Kary więzienia mają być wydłużone
Kary za przestępstwa mają być wyższe. Chce tego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Opozycja podkreśla, że zwiększenie kar nie ma wpływu na walkę z przestępczością. Projekt rządowy likwiduje karę 25 lat pozbawienia wolności, a maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności zwiększa z 15 do 30 lat.
czytaj więcej »Wielka przygoda, ale też terapia. Grupa ukraińskich dzieci żegluje na jeziorze Mamry
Grupa niemal sześćdziesięciorga ukraińskich dzieci wypoczywa nad jeziorem Mamry. Obóz to dla nich wielka przygoda, ale też terapia. Wielu uczestników przez wojnę wywołaną przez Władimira Putina straciło bliskich, dlatego organizatorzy chcą im pomóc uporać się z traumą.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 7 lipca
W czwartek na zachodzie kraju i na Pomorzu pochmurno z opadami deszczu do 5-15 mm, na Pomorzu, Kujawach i Ziemi Lubuskiej możliwe burze. Na pozostałym obszarze Polski większe przejaśnienia, tylko lokalnie w Małopolsce możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na Pomorzu okresami dość silny.
czytaj więcej »Fakty z 5 lipca
Nowa odsłona afery mailowej dotyczy Trybunału Konstytucyjnego i prezes Julii Przyłębskiej. W programie powiemy również o drożyźnie, nowelizacji ustawy wiatrakowej, sytuacji polskich lekarzy, a także o wywiadzie z ambasadorem USA w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »"Trzy tematy". Michał Dworczyk miał rozmawiać z Julią Przyłębską o sprawach w TK
Światło dzienne ujrzały kolejne maile z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. Tym razem chodzi o Trybunał Konstytucyjny. Jak wynika z korespondencji do premiera Mateusza Morawieckiego, szef kancelarii premiera rozmawiał z prezes Julią Przyłębską o "trzech tematach". Te "trzy tematy" to sprawy, którymi zajmował się Trybunał Konstytucyjny.
czytaj więcej »