Fakty - oglądaj online

Nowy trop

"To mógł być odwet". Ciąg dalszy sprawy Igora Stachowiaka

- Teraz rozumiem, dlaczego mój syn tak bardzo bał się policjantów - powiedział ojciec Igora Stachowiaka po tym, jak wczytał się w jawne już akta śledztwa. Z jednym z oskarżonych policjantów Stachowiak spotkał się w 2013 roku. Policjant miał go pobić, więc Stachowiak złożył na niego zawiadomienie do prokuratury. W 2016 roku z wrocławskiego komisariatu Igor Stachowiak nie wyszedł już żywy.

Stacja benzynowa przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu. To tam w 2013 roku Igor Stachowiak po raz pierwszy spotkał się z policjantem, który w 2016 roku miał torturować go w toalecie komisariatu. Dzięki odtajnionym przez sąd dokumentom słowa, które jeden z policjantów powiedział w trakcie tortur - "ja to się też naszarpałem z nim" - stawiają sprawę w nowym świetle.

- Od razu mi się lampka zapaliła, z tamtej poprzedniej sytuacji, z tej stacji, że zupełnie podobnie to wyglądało - mówi kolega Igora Stachowiaka.

"Nie mam żadnych wątpliwości, że mógł to być odwet". Ojciec Igora Stachowiaka o śmierci syna

- Sygnalizowałem, że trzeba szukać motywu. Chodziło o sprawdzenie między innymi rozmów telefonicznych między policjantami - podkreślił Maciej Stachowiak, ojciec 25-letniego Igora, który zmarł w komisariacie w 2016 roku. Z akt śledztwa przesłanych...

Brutalne potraktowanie

Igor Stachowiak pojawił się na stacji razem z dwoma kolegami, był pod wpływem alkoholu, awanturował się i zaczepiał obsługę, która wezwała policję.

- Skuli go w kajdanki, na ziemi już leżał i słyszałem jak mówi "ała, ała, panowie, zostawcie, to boli mnie" i ja, mówię, też zacząłem krzyczeć do nich "k...a, zostawcie go" - relacjonuje kolega Igora Stachowiaka.

Według zeznań, jakie Stachowiak złożył później w prokuraturze, policjanci zamiast na komisariat zawieźli go w okolice ogródków działkowych. Tam miał zostać pobity. Następnego dnia opowiadał o tej sytuacji koledze, z którym był w nocy na stacji.

- Właśnie pokazywał, miał siniaki na brzuchu, na żebrach, na rękach miał bąble, podejrzewam, że pewnie od rażenia tym prądem, mówił jeszcze, że jak wywieźli go na tę kolej, to oddawali mocz na niego - mówi kolega.

To, co miało wydarzyć się później, między innymi na komisariacie, Igor Stachowiak opisał w doniesieniu, jakie złożył do prokuratury.

"Raził mnie prądem, miał latarkę, w której był paralizator. Dotykał mnie nim w ręce, nogi, straszył mnie, że mi to położy na krocze, potem pojechaliśmy na komendę Grabiszynek. Weszliśmy do pokoju, ja byłem dalej skuty, posadzili mnie w kąt. Ci sami policjanci dalej mnie bili, zapytali się dyżurnego, czy w pokoju są kamery" - zeznał Igor Stachowiak.

Igor Stachowiak już wcześniej spotkał się z policjantem, który go torturował

Nowe fakty z akt śledztwa w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Z jednym z oskarżonych policjantów Stachowiak spotkał się już wcześniej. Policjant miał go pobić, więc Stachowiak złożył na niego zawiadomienie do prokuratury. Czy spotkanie z 2013...

Ponowne spotkanie

Prokuratura umorzyła sprawę. Policjanta Adama W., którego zachowanie opisywał, Igor spotkał ponownie trzy lata później.

Choć Adam W. nie uczestniczył w jego zatrzymaniu, znalazł się w toalecie komisariatu, gdzie torturowano 25-latka tuż przed jego śmiercią.

- Jeżeli mój syn złożył doniesienie do prokuratury i robił obdukcję, i miał 20 jakichś na ciele śladów, to nie mam żadnych wątpliwości. Żadnych wątpliwości, że mógł to być po prostu odwet - mówi Maciej Stachowiak, ojciec Igora.

Choć Adam W. podpisał się na protokole z zatrzymania Stachowiaka z 2013 roku, to w trakcie śledztwa dążącego do wyjaśnienia okoliczności jego śmierci o zatargu sprzed lat już nie wspominał.

- Na jednym ze swoich pierwszych przesłuchań, jeszcze jako świadek, nie powiedział o tym zdarzeniu, nie powiedział, że Igor Stachowiak, jemu i jego partnerowi zarzucił tortury i rażenie prądem - informuje Marcin Rybak z "Gazety Wrocławskiej".

Próbowaliśmy skontaktować się z byłym już policjantem. Adam W. nie chciał odpowiedzieć na żadne pytanie.

Proces czterech policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności zacznie się na początku czerwca.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
MCzopka

Na takich jak ŚP Igor zwykło się mówić "patologia". Policjanta pociągnąć do odpowiedzialności ale z tego chłopaka nie róbcie teraz męczennika-bohatera.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   saneka

   Prokurator który zbagatelizował doniesienie Igor jest pośrednio sprawcą morderstwa bo już wtedy ten policjant powinien wylecieć z policji

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     saneka

     Jeżeli to jest prawda to znaczy że w Policji był zatrudniony hitlerowiec

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 18 grudnia

        Fakty z 18 grudnia

        Bonifikata do opłaty za zmianę użytkowania wieczystego we własność ma jednak w przypadku nieruchomości miasta Warszawy wynieść 98 procent - PO i Trzaskowski wycofali się z pomysłu, by obniżyć ją do 60 procent. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o SN, ale skrytykował sędziów za "anarchię". W programie powiemy tez o masowych protestach na Węgrzech, które z dnia na dzień przybierają na sile, o brazylijskim uzdrowicielu "Janie od Boga", znanym również w Polsce, który został aresztowany w związku z gwałtami, których miał dokonać oraz o niezwykłej akcji beskidzkiej grupy GOPR, której ratownicy musieli udać się na pomoc psu. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

        czytaj więcej »
       • Tchórzewski ma czas do środy. Podwyżek cen prądu ma nie być

        Tchórzewski ma czas do środy. Podwyżek cen prądu ma nie być

        Deklaracja zabrzmiała wiążąco i uspokajająco. - Nie będzie podwyżek cen prądu - mówił premier w sobotę. Tyle, że państwowe elektrownie dalej wnioskują o podwyższenie cen. Na podwyższenie cen nie zgadza się Urząd Regulacji Energetyki. Według naszych informacji minister Tchórzewski ma czas do środy na przedstawienie pomysłu, jak zablokować "podwyżki dla Kowalskiego". We wtorek minister spotkał się w tej sprawie nawet z prezydentem Dudą.

        czytaj więcej »
       • Determinacja Węgrów rośnie. Pojawiła się groźba strajku generalnego

        Determinacja Węgrów rośnie. Pojawiła się groźba strajku generalnego

        Rząd tego protestu nie przeczeka - jest coraz liczniejszy, a gniew Węgrów coraz większy. Są przeciwni zmianom w kodeksie pracy. Policja użyła gazu łzawiącego, aresztowała 50 osób, a z gmachu telewizji państwowej siłą wyrzucono opozycyjnych posłów, którzy w nim protestowali. Protestujący wciąż czekają na decyzję węgierskiego prezydenta i zapowiadają strajk generalny, jeśli w piątek podpisze on kontrowersyjną nowelizację kodeksu pracy.

        czytaj więcej »
       • Brazylijski uzdrowiciel miał zgwałcić setki kobiet, został zatrzymany

        Brazylijski uzdrowiciel miał zgwałcić setki kobiet, został zatrzymany

        Uzdrawiał, wspierał, dodawał wiary i otuchy - Brazylijczyk nazywany Janem od Boga został w końcu zatrzymany. Jest podejrzewany o zgwałcenie lub wykorzystanie seksualne ponad 300 kobiet. Mówią, że robił to pod pretekstem "przekazania uzdrawiających mocy". Hochsztapler to 76-letni João Teixeira de Faria. Od lat 70. pielgrzymowały do niego miliony ludzi. Wśród nich było także wielu Polaków, bo wyjazdy do niego organizowano także w naszym kraju.

        czytaj więcej »
       • Oni szli na nartach, a ich pies musiał się przedzierać przez zaspy. GOPR uratowało psa

        Oni szli na nartach, a ich pies musiał się przedzierać przez zaspy. GOPR uratowało psa

        Gdyby nie szybka akcja GOPR-owców, pies mógłby nie przeżyć wycieczki w góry. Dwójka skiturowców poszła z psem na spacer - za długi i zbyt wyczerpujący dla niego. Pies osłabł, wyziębił się i nie był w stanie się ruszać. - Był dysonans między ludźmi, którzy szli na nartach skiturowych, a psem, który musiał przedzierać się przez zaspy - tłumaczy jeden z GOPR-owców.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na środę 19 grudnia

        Prognoza pogody na środę 19 grudnia

        W środę pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Na Podlasiu, Mazurach i Mazowszu słaby śnieg do 1 cm. Ślisko. Temperatura maksymalna od -5 stopni Celsjusza na Podlasiu do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, w południe 1015 hPa.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 17 grudnia

        Fakty z 17 grudnia

        Do północy prezydent Andrzej Duda musi zdecydować co dalej z siódmą nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. W programie powiemy także o 48. rocznicy Grudnia '70, o zarzutach w sprawie makabrycznej zbrodni pod Kluczborkiem a także o zapowiedzi odejścia z polityki Krystyny Pawłowicz. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

        czytaj więcej »
       • Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

        Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

        Prezydentowi pozostało niewiele czasu na decyzję, czy podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym. Andrzej Duda ma problem, bo niedawno sam napisał zupełnie inną ustawę o Sądzie Najwyższym, ale PiS zmieniło zdanie i chce, by prezydent zmienił teraz swoje.

        czytaj więcej »
       tvnpix