Deweloper chce wycięcia ponad 1300 drzew. "To nie jest szkoda ekologiczna"

14.07.2019 | Deweloper chce wycięcia ponad 1300 drzew. "To nie jest szkoda ekologiczna"
14.07.2019 | Deweloper chce wycięcia ponad 1300 drzew. "To nie jest szkoda ekologiczna"
Robert Jałocha | Fakty TVN
14.07.2019 | Deweloper chce wycięcia ponad 1300 drzew. "To nie jest szkoda ekologiczna"Robert Jałocha | Fakty TVN

1300 drzew do wycięcia w Chorzowie z działki tuż przy Parku Śląskim. Jest zgoda na wycinkę, bo jest inwestor i są plany zabudowy. Ekolodzy i społecznicy mówią "nie". Chcą bronić zielonych płuc regionu.

Urzędnicy i deweloper szumu wokół drzew nie rozumieją. Pierwsi tłumaczą, że działka od lat nie leży już na terenie parku. Deweloper podkreśla, że wycinka to wielka szansa dla całego miejsca.

- To nie jest szkoda ekologiczna, to jest korzyść ekologiczna dla tego terenu. W tej chwili rosną tam drzewa niejednokrotnie zmurszałe, samosiejki, które grożą powaleniem przez wiatr - tłumaczy Marek Klimek ze spółki deweloperskiej Green Park Silesia.

Pozwolenie na wycinkę dotyczy dokładnie 1327 drzew. Z przesłanej dokumentacji wynika, że są to głownie klony, topole, brzozy dęby i lipy. Przy większości nie ma zapisów o tym, że drzewa są chore lub stanowią niebezpieczeństwo.

- Te drzewa, które znajdują się na obecnej działce, to jest jakby kontynuacja tej najbardziej dzikiej, bogatej przyrodniczo części leśnej parku - mówi Janusz Kminikowski ze Stowarzyszenia "Nasz Park".

- Skandaliczna, nieodpowiedzialna decyzja, na którą, mam nadzieje, mieszkańcy się nie zgodzą - dodaje Michał Książek, ekolog.

- Większą część tej decyzji zajmuje nakaz zasadzenia co najmniej takiej samej liczby nowych drzew - odpowiada jednak Klimek.

Mieszkańcy protestują

Tłumaczenia dewelopera mieszkańców nie przekonują. W niedzielę zorganizowali marsz. Chcą, by sprawą wycinki zajęło się także Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Jeśli próba zablokowania decyzji urzędników z Chorzowa będzie nieskuteczna, to deweloper może rozpoczynać przygotowania pod inwestycje.

- Warunkiem rozpoczęcia wycinki jest uzyskanie pozwolenia na budowę, o czym powszechnie wiadomo - tłumaczy Marek Klimek. - Pytanie teraz jest takie: pozwolenie na jaką budowę dostaniemy - dodaje jednak.

Pytanie zasadne, bo zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na działce mogą powstać wyłącznie obiekty usługowe, handlowe lub wystawiennicze. Inwestor podtrzymuje jednak, że jego celem jest wybudowanie osiedla mieszkaniowego.

Już raz próbował uzyskać na to zgodę, ale radni Chorzowa jego wniosek odrzucili.

Co ciekawe, zdaje się, że władze miasta w całej sprawie zmieniły zdanie i nie chcą nowej inwestycji.

- Najlepszym rozwiązaniem w tej chwili jest to, by ten teren przyłączyć do Parku Śląskiego; by właściciel Parku Śląskiego - samorząd województwa - złożył stosowna ofertę prywatnym właścicielom - uważa Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Wiceprezydent Chorzowa dodaje jednak, że miasto przy sprzedaży było tylko pośrednikiem. Działka należała do Skarbu Państwa, a więc zgodę na jej zbycie musiał wydać wojewoda. Jeśli wiec dojdzie ostatecznie do wycinki, to nikt sam do błędu raczej się nie przyzna.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS