Przełom w leczeniu raka. Pierwszy raz w Polsce zastosowano chemię w aerozolu

10.05.2017 | Przełom w leczeniu raka. Pierwszy raz w Polsce zastosowano chemię w aerozolu
10.05.2017 | Przełom w leczeniu raka. Pierwszy raz w Polsce zastosowano chemię w aerozolu
Marek Nowicki | Fakty TVN
10.05.2017 | Przełom w leczeniu raka. Pierwszy raz w Polsce zastosowano chemię w aerozoluMarek Nowicki | Fakty TVN

Chemioterapia w aerozolu to nowa metoda i realna szansa na leczenie lub polepszenie standardów życia chorych na najcięższe nowotwory, tymi które już dały przerzuty. Ta chemia jest lżejsza - więc nie wykańcza pacjenta.

PIPAC to akronim chemioterapii w aerozolu pod ciśnieniem, czyli nowej metoda leczenia raka żołądka i jelita grubego u pacjentów w ciężkim stanie - z przerzutami choroby i zmianami w jamie otrzewnowej. - Dzisiaj jest ten szczęśliwy dzień, że Bydgoszczy pada śnieg dla pacjenta, który mu pomoże w przedłużeniu życia - mówi prof. Wojciech Zegarski z Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

"Każda chwila ważna"

To szansa na przedłużenie życia może o wiele lat, a może tylko o kilka miesięcy. - Jest dla człowieka każda chwila ważna, czy dzień, czy dwa, czy rok, czy dwa lata, czy pięć - mówi pacjent poddany nowej metodzie leczenia Ryszard Orzeł.

Pan Ryszard Orzeł jest pierwszym w Polsce pacjentem poddanym takiemu leczeniu. Lekarze już wcześniej musieli mu wyciąć żołądek, dziś wprowadzili mu do brzucha narzędzia laparoskopowe i tam pod ciśnieniem rozpylili toksyczny chemioterapeutyk. Metoda została opracowana przez jednego z onkologów z niemieckiej Tybingi. - To jest terapia bezpieczna tak dla pacjentów jak i lekarzy - jej celem jest poprawa jakości życia u chorego w stanie paliatywnym - tłumaczy prof. Marc Reymond z uniwersyteckiego szpitala w Tybindze.

Pomaga osłabionym

Chemioterapeutyki to ciężkie leki antynowotworowe, mogą wyleczyć, ale osłabionych długą chorobą pacjentów mogą też zabić. Dlatego chorym w ciężkim stanie do tej pory dożylnie i dootrzewnowo ich nie podawano. Rozpylony lek jest słabszy - do zaakceptowania przez wycieńczony organizm... Ryszard Orzeł chwyta każdy dzień; już wie co zrobi po operacji. - Jeżeli będę w takiej kondycji, to chciałbym wyjechać za granicę, nie opalam się. Zwiedzam - mówi pan Ryszard.

Pani Grażyna, również chora na raka żołądka, też przeszła dziś ten zabieg. I też ma plany. - Chciałabym wyjechać za granicę. A była pani kiedyś za granicą? Nie. A dokąd? Do ciepłych krajów - mówi jeszcze przed operacją.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS