Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkolu

16.09.2018 | Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkolu
16.09.2018 | Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkolu
Magda Łucyan | Fakty TVN
16.09.2018 | Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkoluMagda Łucyan | Fakty TVN

Bez szczepienia - trudniej o miejsce w publicznym żłobku czy przedszkolu. We Wrocławiu ruszyła akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dającej samorządom prawo stosowania takiego kryterium przy rekrutacji.

Dla niektórych rodziców to oczywiste, że dzieci należy szczepić. Dlatego dwaj mieszkańcy Wrocławia - społecznik i adwokat - napisali ustawę i zaczęli zbierać pod nią podpisy.

- Ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepienia jako jednego z kryterium w przyjmowaniu do publicznych żłobków i przedszkoli - tłumaczy Robert Wagner, współautor projektu ustawy "Szczepimy, bo myślimy". - Żeby ludzie nie musieli się bać o to, że jak wyślą dzieci do przedszkola lub żłobka, to będą narażone na te śmiertelnie niebezpieczne choroby zakaźne - dodaje Marcin Kostka, drugi współautor.

Dokładnie miałoby to wyglądać tak, że z aktualną i pełną kartą szczepień łatwiej byłoby dostać miejsce w państwowych żłobkach i przedszkolach. Obecnie prawo samorządowe nie pozwala na to, by było to punktowane. A przez to, że coraz więcej osób ulega teoriom antyszczepionkowym, takie choroby jak odra, polio czy krztusiec są znów realnym zagrożeniem.

Ogromny wzrost zachorowań

Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące zachorowań w całej Europie dają do myślenia. Dwa lata temu na odrę zachorowało 5 tysięcy osób, a w pierwszym półroczu tego roku ponad 41 tysięcy. Zmarło 37 osób.

- Epidemie są rzeczą bardzo groźną, przenoszą się bardzo szybko, można je porównać do huraganu, który jest w USA. Wtedy jest już za późno, by mówić, to ja teraz zaszczepię - tłumaczy prof. Alicja Chybicka, hematolog i onkolog dziecięcy. - Największe zalety szczepień to to, że nie mamy chorób, które pamiętają jeszcze starzy pediatrzy i które, ku naszej rozpaczy, zabijały dzieci - dodaje.

Tym bardziej, że Polska jest w wyjątkowo złym położeniu. Na Ukrainie i w Rumunii wprost mówi się o epidemii. Liczba zachorowań lawinowo rośnie też w Niemczech.

W tym roku szczepień odmówiło w Polsce już ponad 34 tysiące osób. Niepoddanie dziecka obowiązkowemu szczepieniu może się skończyć karą finansową, nawet w wysokości 50 tysięcy złotych.

W Sejmie jest już jeden obywatelski projekt ustawy, którego autorami są przeciwnicy obowiązku szczepień. Zakłada on, że opiekunowie będą mogli bezkarnie zdecydować, czy chcą szczepić dzieci czy nie.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS