Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
  • Zarzuty dla policjanta, który śmiertelnie postrzelił 21-latka w Koninie
  • Nowe wątki w sprawie wypadku Beaty Szydło. Politycy opozycji czekają na reakcję prokuratury
Drogie święta

Drogie przygotowania do świąt. "Za te same pieniądze można kupić dużo, dużo mniej"

Przed Polakami wyjątkowo drogie święta Bożego Narodzenia. Według ekspertów średnio na święta wydamy o 200 złotych więcej niż rok temu. W tym okresie najbardziej odczuwalny jest wzrost cen żywności i paliwa.

Na święta Bożego Narodzenia do pani Joanny, jej męża, dwóch córek i kota Belli wpadnie jeszcze syn z narzeczoną, mama i siostra. Pani Joanna na świąteczne zakupy wyda zdecydowanie więcej niż rok temu, ale kobieta nie chce, by te święta były gorsze.

- Czy możemy oszczędzić na tym, co się robi? Oszczędność pozorna, bo możemy pojeździć po promocjach, ale jak jeździmy szukając promocji, to wydajemy więcej na paliwo - zauważa pani Joanna Maślak.

Inflacja rośnie. Najpierw drogie święta, a w nowym roku wyższe ceny energii i Polski Ład

To będą drogie święta Bożego Narodzenia. Do wyboru mamy albo mniej kupić, albo wydać znacznie...

Eksperci firmy Deloittle policzyli, że Polacy w trakcie przygotowań do świąt odczują wzrost cen paliwa i  żywności. Średnio na święta wydamy o 200 złotych więcej niż rok temu.

- Wydamy 200 złotych więcej niż w ubiegłym roku, ale produktów w tych zakupach, które zrobimy na święta, będzie co najmniej jeszcze jedna piąta mniej. Towar dowolny ma cenę wyższą od ubiegłorocznej o 20, 25 czy 30 procent, nie mówiąc o oleju, gdzie wzrost jest o 100 procent - wyjaśnia prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Przed Polakami podwyżki gazu i prądu

Wzrost cen już odczuwają klienci. Nawet tam, gdzie wcześniej zakupy udawało im się robić nieco taniej. - Za te same pieniądze można kupić dużo, dużo mniej - mówi pan Andrzej.

- W życiu nie było takich cen jak w tej chwili. Bułki za złotówkę, ziemniaki są bardzo drogie. Przyjechałam dzisiaj na Manhattan. Sądziłam, że to będzie trochę taniej - dodaje pani Ewa Maculewicz.

Także sprzedawcy mówią o drożyźnie i uwagach klientów. - Cały czas sprawdzają nas, czy my dobrze  policzyliśmy. Nieraz zdarza się, że trzy razy liczymy i trzy razy zmniejszamy te produkty - opowiada pan Mariusz Janicki, sprzedawca warzyw i owoców ze Szczecina.

Z prezentami też bez szaleństw wśród klientów. - Prezenty symboliczne. Nawet książki chętnie kupowane co roku, okazują się tak drogie - mówi pani Hanna.

W tle pojawiają się jeszcze inne finansowe zmartwienia: wyższe raty kredytów czy wysokie rachunki za prąd i gaz.

- Teraz płacę tysiąc złotych za miesiąc za ogrzewanie. 50 procent podwyżki za gaz, to już się pokaże na pewno - mówi pani Joanna.

Sporo tych trosk jak na świąteczny, beztroski czas.

- Kumulacja tych niekorzystnych zdarzeń sumuje się przed świętami. Rząd nie zdążył z pakietem antyinflacyjnym, ustawa dopiero co wyszła z Senatu - mówi dr Jakub Kwaśny, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Krakowska Szkoła Biznesu. - Szkoda, że te działania nie pojawiły się wcześniej - dodaje.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix