Fakty - oglądaj online

Minister z przeszłością

"Kompromitacja". Były szef Młodzieży Wszechpolskiej wiceministrem

Były szef Młodzieży Wszechpolskiej nowym wiceministrem cyfryzacji. Ma 28 lat i przez byłych kolegów z Kukiz'15 jego nominacja jest nazywana kompromitacją moralną i intelektualną. Opozycja mówi: to antyeuropejski nacjonalista, a narodowcy krócej - "wazeliniarz".

"Nominacja Andruszkiewicza to kompromitacja premiera"

W internecie zasłynął z ostrych, skrajnych wypowiedzi. Teraz internetem będzie się zajmował...

Polityczna kariera Adama Andruszkiewicza to droga od Młodzieży Wszechpolskiej, przez Kukiz'15, do rządu PiS.

- To jest całkowita kompromitacja moralna i intelektualna pana premiera Morawieckiego. Dlatego że, z tego co słyszałem, to jest jego osobista decyzja - uważa Sławomir Tyszka, wicemarszałek Sejmu z partii Kukiz'15.

Początki w radykalnej organizacji nie przeszkodziły mu w ministerialnej karierze. Osobiście zdecydował o tym premier, a potwierdziło PiS.

- Najzdrowsza tkanka jest w Polsce wschodniej. Nie w żadnej "warszawce". Nie w żadnych ped*** knajpkach przy tęczy. Tam nie ma zdrowej Polski. Tu jest zdrowa Polska - mówił w 2015 roku Adam Andruszkiewicz.

- To premier powołuje i premier dobiera sobie swoich współpracowników w rządzie - tłumaczy Wojciech Skurkiewicz z PiS.

- Jak tylko się poznaliśmy na nim, to mu podziękowaliśmy. Natomiast pan premier Morawiecki mianuje go po trzech latach, jak już wszyscy o nim wszystko wiemy. I to jest nieprawdopodobne - dodaje Sławomir Tyszka.

Dobry poseł młodego pokolenia

Wiceminister Andruszkiewicz. Kontrowersje po nominacji

Mateusz Morawiecki powołał Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w resorcie...

Nowy wiceminister w rządzie PiS-u nie lubi Unii Europejskiej. Jego współpracownik Bartosz Sokołowski przedstawia się jako asystent posła, chociaż Adam Andruszkiewicz pod koniec listopada poinformował marszałka Sejmu, że już nie jest jego asystentem.

Sam Bartosz Sokołowski to kandydat z list PiS-u w wyborach samorządowych, który uczestniczył w happeningu, na którym spalono między innymi kukłę przedstawiającą Ryszarda Petru. Bartosz Sokołowski swoje zachowanie tłumaczy tym, że cała sytuacja była odwołaniem do symbolu palenia marzanny.

W innej rozmowie powiedział, że z Adamem Andruszkiewiczem działa wspólnie od lat, więc trudno, by nie zgadzali się poglądowo.

Adam Andruszkiewicz w "Super Expressie" twierdził, że nie jest faszystą. Jednak na jednym z przemówień w 2015 roku określił swojego politycznego przeciwnika mianem "szczura", który uciekł do Warszawy i zapewniał wszystkich zgromadzonych, że zajmą się nim członkowie warszawskiego Ruchu Narodowego.

Na tym samym spotkaniu przekonywał także zgromadzonych, że Stany Zjednoczone nie obronią Polski w razie jakiegokolwiek konfliktu. Pomimo to jednak Wojciech Skurkiewiecz mówił, że Adam Andruszkiewicz to "bardzo dobry młodego pokolenia poseł".

Punkt widzenia ambasady rosyjskiej

Andruszkiewicz wiceministrem. "Całkowita kompromitacja moralna i intelektualna premiera"

To jest obraźliwe wobec obywateli i wobec państwa polskiego, bo mianuje się człowieka, który po...

- Na prawo od PiS-u nic nie może powstać, więc różne dziwne osoby mogą nawet zostać ministrami, byleby Kaczyński nie obawiał się tego, że powstanie jakaś nowa formuła. Chociażby partia Tadeusza Rydzyka. Ale może być też drugie wytłumaczenie, a mianowicie potrzeba każdego głosu, aby pozbawić wpływów pana ministra Ziobro - tłumaczy Marcin Kierwiński z PO.

W przemówieniu z 2015 roku Adam Andruszkiewicz mówił źle o Berlinie, Brukseli, Londynie, Paryżu i Waszyngtonie. O Moskwie źle nie mówił.

- Jest to polityk, który prezentuje punkt widzenia ambasady rosyjskiej - uważa Jan Grabiec z PO.

Jako poseł Adam Andruszkiewicz zasłynął pobieraniem 40 tysięcy złotych ryczałtu na paliwo. Rozliczał kilometrówkę, chociaż nie miał samochodu i prawa jazdy.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
mund

nie do wiary. ja chyba snie koszmarny sen

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   JackPlacki

   Tosz to drugi misiewicz.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Pieróg Leniwy
     Pieróg Leniwy

     Jest nikim. Oto odpowiedź.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       PrzemoRT

       Rachuneczek za 1 listopada...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 15 października

          Fakty z 15 października

          Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

          czytaj więcej »
         • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

          Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

          Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

          czytaj więcej »
         • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

          Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

          Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

          czytaj więcej »
         • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

          Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

          W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

          czytaj więcej »
         • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

          77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

          W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na środę 16 października

          Prognoza pogody na środę 16 października

          W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 14 października

          Fakty z 14 października

          Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

          czytaj więcej »
         • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

          PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

          PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

          czytaj więcej »
         tvnpix