Fakty - oglądaj online

Minister z przeszłością

"Kompromitacja". Były szef Młodzieży Wszechpolskiej wiceministrem

Były szef Młodzieży Wszechpolskiej nowym wiceministrem cyfryzacji. Ma 28 lat i przez byłych kolegów z Kukiz'15 jego nominacja jest nazywana kompromitacją moralną i intelektualną. Opozycja mówi: to antyeuropejski nacjonalista, a narodowcy krócej - "wazeliniarz".

"Nominacja Andruszkiewicza to kompromitacja premiera"

W internecie zasłynął z ostrych, skrajnych wypowiedzi. Teraz internetem będzie się zajmował...

Polityczna kariera Adama Andruszkiewicza to droga od Młodzieży Wszechpolskiej, przez Kukiz'15, do rządu PiS.

- To jest całkowita kompromitacja moralna i intelektualna pana premiera Morawieckiego. Dlatego że, z tego co słyszałem, to jest jego osobista decyzja - uważa Sławomir Tyszka, wicemarszałek Sejmu z partii Kukiz'15.

Początki w radykalnej organizacji nie przeszkodziły mu w ministerialnej karierze. Osobiście zdecydował o tym premier, a potwierdziło PiS.

- Najzdrowsza tkanka jest w Polsce wschodniej. Nie w żadnej "warszawce". Nie w żadnych ped*** knajpkach przy tęczy. Tam nie ma zdrowej Polski. Tu jest zdrowa Polska - mówił w 2015 roku Adam Andruszkiewicz.

- To premier powołuje i premier dobiera sobie swoich współpracowników w rządzie - tłumaczy Wojciech Skurkiewicz z PiS.

- Jak tylko się poznaliśmy na nim, to mu podziękowaliśmy. Natomiast pan premier Morawiecki mianuje go po trzech latach, jak już wszyscy o nim wszystko wiemy. I to jest nieprawdopodobne - dodaje Sławomir Tyszka.

Dobry poseł młodego pokolenia

Wiceminister Andruszkiewicz. Kontrowersje po nominacji

Mateusz Morawiecki powołał Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w resorcie...

Nowy wiceminister w rządzie PiS-u nie lubi Unii Europejskiej. Jego współpracownik Bartosz Sokołowski przedstawia się jako asystent posła, chociaż Adam Andruszkiewicz pod koniec listopada poinformował marszałka Sejmu, że już nie jest jego asystentem.

Sam Bartosz Sokołowski to kandydat z list PiS-u w wyborach samorządowych, który uczestniczył w happeningu, na którym spalono między innymi kukłę przedstawiającą Ryszarda Petru. Bartosz Sokołowski swoje zachowanie tłumaczy tym, że cała sytuacja była odwołaniem do symbolu palenia marzanny.

W innej rozmowie powiedział, że z Adamem Andruszkiewiczem działa wspólnie od lat, więc trudno, by nie zgadzali się poglądowo.

Adam Andruszkiewicz w "Super Expressie" twierdził, że nie jest faszystą. Jednak na jednym z przemówień w 2015 roku określił swojego politycznego przeciwnika mianem "szczura", który uciekł do Warszawy i zapewniał wszystkich zgromadzonych, że zajmą się nim członkowie warszawskiego Ruchu Narodowego.

Na tym samym spotkaniu przekonywał także zgromadzonych, że Stany Zjednoczone nie obronią Polski w razie jakiegokolwiek konfliktu. Pomimo to jednak Wojciech Skurkiewiecz mówił, że Adam Andruszkiewicz to "bardzo dobry młodego pokolenia poseł".

Punkt widzenia ambasady rosyjskiej

Andruszkiewicz wiceministrem. "Całkowita kompromitacja moralna i intelektualna premiera"

To jest obraźliwe wobec obywateli i wobec państwa polskiego, bo mianuje się człowieka, który po...

- Na prawo od PiS-u nic nie może powstać, więc różne dziwne osoby mogą nawet zostać ministrami, byleby Kaczyński nie obawiał się tego, że powstanie jakaś nowa formuła. Chociażby partia Tadeusza Rydzyka. Ale może być też drugie wytłumaczenie, a mianowicie potrzeba każdego głosu, aby pozbawić wpływów pana ministra Ziobro - tłumaczy Marcin Kierwiński z PO.

W przemówieniu z 2015 roku Adam Andruszkiewicz mówił źle o Berlinie, Brukseli, Londynie, Paryżu i Waszyngtonie. O Moskwie źle nie mówił.

- Jest to polityk, który prezentuje punkt widzenia ambasady rosyjskiej - uważa Jan Grabiec z PO.

Jako poseł Adam Andruszkiewicz zasłynął pobieraniem 40 tysięcy złotych ryczałtu na paliwo. Rozliczał kilometrówkę, chociaż nie miał samochodu i prawa jazdy.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
mund
mund

nie do wiary. ja chyba snie koszmarny sen

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   JackPlacki
   JackPlacki

   Tosz to drugi misiewicz.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Pieróg Leniwy
     Pieróg Leniwy

     Jest nikim. Oto odpowiedź.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       PrzemoRT
       PrzemoRT

       Rachuneczek za 1 listopada...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 3 grudnia

          Fakty z 3 grudnia

          Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

          czytaj więcej »
         • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

          Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

          Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

          czytaj więcej »
         • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

          Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

          Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

          czytaj więcej »
         • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

          "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

          Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

          czytaj więcej »
         • "Teleporada to jest taki substytut"

          "Teleporada to jest taki substytut"

          Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

          Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

          Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 2 grudnia

          Fakty z 2 grudnia

          Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

          czytaj więcej »
         • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

          Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

          W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

          czytaj więcej »
         tvnpix