Fakty - oglądaj online

Minister z przeszłością

"Kompromitacja". Były szef Młodzieży Wszechpolskiej wiceministrem

Były szef Młodzieży Wszechpolskiej nowym wiceministrem cyfryzacji. Ma 28 lat i przez byłych kolegów z Kukiz'15 jego nominacja jest nazywana kompromitacją moralną i intelektualną. Opozycja mówi: to antyeuropejski nacjonalista, a narodowcy krócej - "wazeliniarz".

"Nominacja Andruszkiewicza to kompromitacja premiera"

W internecie zasłynął z ostrych, skrajnych wypowiedzi. Teraz internetem będzie się zajmował...

Polityczna kariera Adama Andruszkiewicza to droga od Młodzieży Wszechpolskiej, przez Kukiz'15, do rządu PiS.

- To jest całkowita kompromitacja moralna i intelektualna pana premiera Morawieckiego. Dlatego że, z tego co słyszałem, to jest jego osobista decyzja - uważa Sławomir Tyszka, wicemarszałek Sejmu z partii Kukiz'15.

Początki w radykalnej organizacji nie przeszkodziły mu w ministerialnej karierze. Osobiście zdecydował o tym premier, a potwierdziło PiS.

- Najzdrowsza tkanka jest w Polsce wschodniej. Nie w żadnej "warszawce". Nie w żadnych ped*** knajpkach przy tęczy. Tam nie ma zdrowej Polski. Tu jest zdrowa Polska - mówił w 2015 roku Adam Andruszkiewicz.

- To premier powołuje i premier dobiera sobie swoich współpracowników w rządzie - tłumaczy Wojciech Skurkiewicz z PiS.

- Jak tylko się poznaliśmy na nim, to mu podziękowaliśmy. Natomiast pan premier Morawiecki mianuje go po trzech latach, jak już wszyscy o nim wszystko wiemy. I to jest nieprawdopodobne - dodaje Sławomir Tyszka.

Dobry poseł młodego pokolenia

Wiceminister Andruszkiewicz. Kontrowersje po nominacji

Mateusz Morawiecki powołał Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w resorcie...

Nowy wiceminister w rządzie PiS-u nie lubi Unii Europejskiej. Jego współpracownik Bartosz Sokołowski przedstawia się jako asystent posła, chociaż Adam Andruszkiewicz pod koniec listopada poinformował marszałka Sejmu, że już nie jest jego asystentem.

Sam Bartosz Sokołowski to kandydat z list PiS-u w wyborach samorządowych, który uczestniczył w happeningu, na którym spalono między innymi kukłę przedstawiającą Ryszarda Petru. Bartosz Sokołowski swoje zachowanie tłumaczy tym, że cała sytuacja była odwołaniem do symbolu palenia marzanny.

W innej rozmowie powiedział, że z Adamem Andruszkiewiczem działa wspólnie od lat, więc trudno, by nie zgadzali się poglądowo.

Adam Andruszkiewicz w "Super Expressie" twierdził, że nie jest faszystą. Jednak na jednym z przemówień w 2015 roku określił swojego politycznego przeciwnika mianem "szczura", który uciekł do Warszawy i zapewniał wszystkich zgromadzonych, że zajmą się nim członkowie warszawskiego Ruchu Narodowego.

Na tym samym spotkaniu przekonywał także zgromadzonych, że Stany Zjednoczone nie obronią Polski w razie jakiegokolwiek konfliktu. Pomimo to jednak Wojciech Skurkiewiecz mówił, że Adam Andruszkiewicz to "bardzo dobry młodego pokolenia poseł".

Punkt widzenia ambasady rosyjskiej

Andruszkiewicz wiceministrem. "Całkowita kompromitacja moralna i intelektualna premiera"

To jest obraźliwe wobec obywateli i wobec państwa polskiego, bo mianuje się człowieka, który po...

- Na prawo od PiS-u nic nie może powstać, więc różne dziwne osoby mogą nawet zostać ministrami, byleby Kaczyński nie obawiał się tego, że powstanie jakaś nowa formuła. Chociażby partia Tadeusza Rydzyka. Ale może być też drugie wytłumaczenie, a mianowicie potrzeba każdego głosu, aby pozbawić wpływów pana ministra Ziobro - tłumaczy Marcin Kierwiński z PO.

W przemówieniu z 2015 roku Adam Andruszkiewicz mówił źle o Berlinie, Brukseli, Londynie, Paryżu i Waszyngtonie. O Moskwie źle nie mówił.

- Jest to polityk, który prezentuje punkt widzenia ambasady rosyjskiej - uważa Jan Grabiec z PO.

Jako poseł Adam Andruszkiewicz zasłynął pobieraniem 40 tysięcy złotych ryczałtu na paliwo. Rozliczał kilometrówkę, chociaż nie miał samochodu i prawa jazdy.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
mund

nie do wiary. ja chyba snie koszmarny sen

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   JackPlacki

   Tosz to drugi misiewicz.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Pieróg Leniwy
     Pieróg Leniwy

     Jest nikim. Oto odpowiedź.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       PrzemoRT

       Rachuneczek za 1 listopada...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 19 maja

          Fakty z 19 maja

          Kampania europejska wchodzi w decydującą fazę. Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska zapewnia, że powoła niezależną komisję do spraw zbadania pedofilii w Kościele. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pieniądze dla osób niepełnosprawnych, a Jarosław Kaczyński twierdzi, że tylko PiS jest gwarancją, iż w Polsce nie będzie szariatu i seksualizacji dzieci. W programie powiemy także o dymisji szefa populistycznej prawicy w Austrii, oraz o kolejnej edycji Nocy Muzeów. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

          czytaj więcej »
         • Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

          Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

          Gdy Koalicja Europejska i Zjednoczona Prawica ubiegają się o pierwsze miejsce na wyborczym podium, Robert Biedroń i Paweł Kukiz wzywają do poparcia trzeciej siły i obaj mają aspiracje, by nią być. Wzywają, by im zaufać. Mówią, że mają nowe pomysły i jeszcze nie rządzili.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

          Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

          Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku do 25 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 18 maja

          Fakty z 18 maja

          Na 8 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Donald Tusk wystąpił na warszawskim marszu "Polska w Europie". Wezwał do głosowania na tych, którzy są gwarantami naszej obecności w Unii i nie są euroentuzjastami od dwóch tygodni. W programie także o słowach prezesa PiS na temat komisji, która miałaby zająć się sprawą pedofilii, o ataku nożem na policjanta w Busku-Zdroju, a także przegląd najbarwniejszych spotów wyborczych. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

          czytaj więcej »
         • Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

          Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

          Premier Mateusz Morawiecki obiecuje wcześniejsze zakończenie roku szkolnego. Na jednym ze spotkań wyborczych zapowiedział zmianę rozporządzenia. Pożegnanie z nauką ma się odbyć w środę 19 czerwca, w przeddzień wolnego od zajęć święta Bożego Ciała. Wcześniej rząd wyznaczył zakończenie roku na poświąteczny piątek.

          czytaj więcej »
         • "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

          "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

          Mija 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Kluczową rolę odegrali w niej żołnierze 2. korpusu generała Władysława Andersa. Wielu z nich zginęło. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd bohaterom. Złożył kwiaty, wziął udział we mszy polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym. Zdobycie wzgórza klasztornego przełamało niemiecką obronę na Linii Gustawa i otworzyło aliantom drogę na Rzym.

          czytaj więcej »
         tvnpix