Mieszkańcy z Brzezin walczą o zmniejszenie cmentarnego cennika

03.02.2020 | Mieszkańcy z Brzezin walczą o zmniejszenie cmentarnego cennika
03.02.2020 | Mieszkańcy z Brzezin walczą o zmniejszenie cmentarnego cennika
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
03.02.2020 | Mieszkańcy z Brzezin walczą o zmniejszenie cmentarnego cennikaMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Nie pomogły listy do biskupa i marsze protestacyjne. Ale mieszkańcy Brzezin w województwie łódzkim nie odpuścili i złamali cmentarny monopol archidiecezji. Chodzi o kościelny cennik, który ustaliła Kuria Archidiecezji Łódzkiej. Niektórzy mieszkańcy musieli się zapożyczać, by móc pochować bliskich. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Swoją pomoc deklaruje też gmina.

Na cmentarzu katolickim w Brzezinach (województwo łódzkie) za darmo są tylko toalety. Bo za samo otwarcie bramy od cmentarza mieszkańcy muszą zapłacić nawet 150 złotych. I żadna inwencja twórcza nie przejdzie, bo pomnika wnieść się nie da.

- Kolega taki właśnie stawiał mamie i mówi: 150 złotych to jest dużo. To ja sobie taczką (przywiozę - przyp. red.). To 50 złotych - opowiada Anna Czajkowska, mieszkanka Brzezin.

Cmentarny cennik w Brzezinach

Ceny za pochówek na cmentarzu parafialnym w Brzezinach ustaliła Archidiecezja Łódzka. Innego cmentarza w Brzezinach niestety nie ma, dlatego mieszkańcy zmuszeni są dostosować się do obowiązującego cennika.

Według niego za miejsce na cmentarzu trzeba zapłacić 10 tysięcy złotych. Z kolei koszt wykopania grobu to kwota 2000 złotych, a murowanie grobowca - 2 400 złotych. Za wynajęcie kaplicy mieszkańcy muszą zapłacić 380 złotych, a 400 złotych za złożenie trumny do grobu. Pozostaje jeszcze opłata za udział księdza w uroczystości pogrzebowej - co kosztuje 500 złotych.

Do kosztu pochówku dochodzi jeszcze opłata dla firmy pogrzebowej, co kosztuje około 4 000 złotych. Całkowity koszt pogrzebu dochodzi więc do prawie 20 tysięcy złotych.

- Nie miałem innego wyjścia. Zapożyczyłem się u szefa i dzięki temu udało się pochować tatę - wspomina Michał Baranowski, mieszkaniec Brzezin.

Początek problemów

Kłopoty w Brzezinach zaczęły się kilka lat temu, kiedy cmentarzem zaczęła administrować Kuria Archidiecezji Łódzkiej. - Kuria według swojego rozpoznania doi z Brzeziniaków, ile się tylko da - mówi Zygmunt Szeleszczyk, mieszkaniec Brzezin.

O samych cenach pochówku w Brzezinach zrobiło się głośno w ubiegłym roku. Jako pierwszy opowiedział o tym pan Sławomir Pawlik, którego historia została przedstawiona w głównym wydaniu Faktów TVN.

Mieszkaniec Brzezin skarżył się, że za pogrzeb swojego ojca na miejscowym cmentarzu (zarządzanym przez łódzką kurię) musiał wydać blisko pięć tysięcy złotych. Jednocześnie mieszkańców Brzezin niezadowolonych z cen nałożonych przez archidiecezję znalazło się więcej. Dlatego zaapelowali do kurii.

pel do arcybiskupa Grzegorza Rysia (http://www.tvn24.pl)

Pan Sławomir Pawlik pod listem zebrał podpisy ponad 1200 mieszkańców. Prosili w nim o obniżenie cen do tych obowiązujących w sąsiednich miejscowościach, czyli o połowę, ale to nie pomogło.

- Dziwi postawa archidiecezji, która jest nieugięta i nadal ceny są paskarskie. Nie widać człowieka, widać tylko pieniądze - skarży się Sławomir Pawlik, mieszkaniec Brzezin

Nie pomogły też demonstracje i list do episkopatu, który nie udzielił żadnej odpowiedzi mieszkańcom. Kuria Archidiecezji Łódzkiej zdania nie zmienia. Tłumaczy, że stawki te są związane z kosztami utrzymania.

- W tej chwili przeznacza się największe nakłady finansowe na wywóz śmieci - wyjaśnia ksiądz Paweł Kłys z Archidiecezji Łódzkiej.

Sprawą zajął się UOKiK

Łódzka kuria ma stały cennik na wszystkich swoich cmentarzach, ale w Bełchatowie, Łodzi czy Zgierzu - są też cmentarze komunalne, zatem mieszkańcy mają większy wybór.

- Naszym celem jest doprowadzenie do takiej sytuacji, żeby usługi pogrzebowe na terenie zarządzanym przez Archidiecezję Łódzką były otwarte na konkurencję - tłumaczy Piotr Majewski, pełnomocnik pana Sławomira Pawlika.

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Postępowanie wyjaśniające jest prowadzone w sprawie. Nie jest na razie przeciwko żadnemu przedsiębiorstwu. Po prostu chcemy tą sprawę dokładnie wyjaśnić - tłumaczy Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pomoc brzezinianom obiecuje miasto. Wybuduje cmentarz komunalny, ale na ten cel musi uzbierać milion złotych. Zajmie to jakieś sześć lat.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS