Fakty - oglądaj online

Znaki zapytania

Widmo brexitu bez umowy. "Jeśli sprawy pójdą źle, rezerwy nam nie wystarczą"

Od referendum minęło 2,5 roku, do brexitu zostało 13 tygodni, a wciąż nie wiadomo na jakich warunkach Wielka Brytania opuści Unię i jakie brexit będzie miał konsekwencje dla miliona Polaków uczących się, pracujących i mieszkających na Wyspach.

To mogą być ostatnie chwile beztroskiego wydawania pieniędzy i ucieczki od słowa "brexit", które prześladuje mieszańców Wysp od ponad dwóch lat, i które wśród mieszkających tam Polaków wywołuje wielką niepewność.

- Mam wielu znajomych. Też tysiące Polaków wyjeżdża, wraca, bo coraz mniej się opłaca tu żyć. Inflacja idzie w górę, wszystko drożeje, w tym żywność głównie, w Londynie szczególnie czynsze. Bardzo dużo ludzi wyjeżdża, bo przestaje się im tu opłacać żyć - tłumaczy Krzysztof Dalewicz.

Szpitale i apteki gromadzą zapasy

Nie tylko Polacy nie wiedzą co stanie się za 93 dni. Nie wiedzą tego też w porcie w Dover, przez który na Wyspy dociera więcej niż polowa importowanych towarów, ani w szpitalach i aptekach, które już gromadzą zapasy leków na wypadek wystąpienia z Unii Europejskiej bez żadnej umowy.

100 dni do brexitu. Bruksela przyspiesza przygotowania do czarnego scenariusza

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zdecydowała się przyspieszyć przygotowania do...

- Mamy zapasy, których przygotowanie zlecił nam rząd, ale jeśli sprawy pójdą źle, sześciomiesięczne rezerwy nam nie wystarczą. Będzie potrzebne otwarcie nowych portów i mostów powietrznych - uważa Mike Thompson, prezes brytyjskiej izby farmaceutycznej.

Podobnie alarmujący ton mają wypowiedzi szefów największych firm, których rząd na tajnych spotkaniach miał uprzedzić o spodziewanych kłopotach, które mogą trwać nawet przez pół roku. A to i tak optymistyczny scenariusz. Premier Theresa May w ostatniej chwili odwołała głosowanie nad wynegocjowaną przez siebie umową w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Theresa May obiecała posłom, że decyzje będą mogli podjąć w trzecim tygodniu stycznia, ale nic nie wskazuje na to, by w parlamencie znalazła się większość, która byłaby gotowa poprzeć umowę z kontrowersyjnym mechanizmem awaryjnym dla Irlandii Północnej. A to sprawia, że brexit bez umowy staje się bardziej prawdopodobny.

"Zrobimy to z szeroko otwartymi oczami"

Brytyjskie media krytykują premier May. Brak postępów w sprawie brexitu

Brytyjskie media krytycznie oceniły udział premier Theresy May w szczycie Rady Europejskiej,...

Niemal cała opozycja chce tego uniknąć i wzywa do zorganizowania referendum w sprawie umowy spisanej przez obecny rzad z Brukselą.

- Wtedy, jeśli decyzja narodu brzmieć będzie "musimy wyjść", to zgoda, ale przynajmniej zrobimy to z szeroko otwartymi oczami. Bez tych bzdur, jak to wszyscy rozumieli za pierwszym razem. Możliwe konsekwencje? Ja nie wyobrażałam sobie ich wszystkich i większość innych posłów też nie - twierdzi Margaret Beckett, posłanka Partii Pracy.

Rząd na powtórkę referendum zgodzić się nie chce, a rozczarowanych efektem negocjacji Theresy May z Brukselą przybywa nie tylko w Londynie, ale i na północy Szkocji.

- Nawet jak dostaniemy ten cały brexit to i tak nie odzyskamy kontroli. Nigdy nie będziemy mieć takich praw jak choćby Norwegowie, którzy się z Unią dogadali - przekonuje jeden z mieszkańców.

A od dogadania się zależy los szkockich rybaków, brytyjskich firm i Polaków na Wyspach.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Namit

Jakoś mi nie szkoda Anglików...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   janko_emigrant
   janko_emigrant

   € 4,28. £ 4.77. Z czego € zarobisz 1500. a funta 1200.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix