"Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzeją

07.04.2019 | "Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzeją
07.04.2019 | "Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzeją
Magda Łucyan | Fakty TVN
07.04.2019 | "Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzejąMagda Łucyan | Fakty TVN

W wielu miejscach w Polsce brakuje lekarzy wielu specjalizacji. Służba zdrowia się starzeje. Coraz więcej lekarzy jest w wieku emerytalnym. Kto będzie nas leczył za kilka lat?

Wyremontowane i powiększone oddziały są. Dobry i nowoczesny sprzęt też. Brakuje tylko lekarzy. W szpitalu w Nowym Tomyślu pilne ogłoszenie wisi na stronach internetowych już od blisko dwóch tygodni. Odzewu brak.

- Brakuje nam lekarzy na SOR, w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, zaczynają się problemy z obsadą oddziału dziecięcego i oddziału chorób wewnętrznych - wylicza Bogumiła Trybuś z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.

Problemy z obsadą stają się codziennością dla większości szpitali w kraju. Szczególnie w szpitalach powiatowych. Na przykład w Prudniku i Kluczborku oddziały ginekologiczno-położnicze z powodu braku lekarzy są nieczynne.

Zamknięte oddziały

Powodem są wakaty na stanowiskach neonatologów i pediatrów dla noworodków przez co możliwy jest scenariusz całkowitego zamknięcia oddziałów.

- Jesteśmy na szarym końcu Europy, jeżeli chodzi o liczbę lekarzy na 1000 mieszkańców - mówi prof. dr hab. med. Andrzej Matyja z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Bo na tysiąc mieszkańców nie przypada nawet trzech lekarzy. W całym kraju brakuje około 20 tysięcy lekarzy.

- Najbardziej chyba krzykliwy przykład to reumatologia dziecięca. Mamy trzech specjalistów na całe województwo. Jeżeli mamy trzech specjalistów na całe województwo, to wystarczy, że jeden złamie nogę, a drugi zachoruje i teoretycznie żaden oddział nie może istnieć - mówi Michał Bulsa, przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

W tragicznym stanie jest też pediatria. - Pediatria metaboliczna. Mamy 19 specjalistów na cały kraj - podaje prof. dr hab. med. Andrzej Matyja z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Szokujące dane

Podobnych, szokujących przykładów jest więcej. Szczególnie mając świadomość, że w Polsce mamy ponad 6 milionów dzieci i młodzieży. Specjalistów od dziecięcych chorób płuc jest w całym kraju 45. Dziecięcych endokrynologów - 76., a dziecięcych urologów - 69.

Psychiatrów, którzy zajmują się najmłodszymi jest 419, a potrzeby lawinowo rosną - czego przykładem są oddziały psychiatryczne w całym kraju, na których wolne miejsca znajdują się tylko na korytarzach. W takich warunkach dochodzą do siebie najmłodsi na przykład po próbach samobójczych.

I według ekspertów będzie tylko gorzej, bo jedna trzecia lekarzy to seniorzy w wieku emerytalnym, którzy przy takim obciążeniu pracą - sami niedługo będą potrzebować pomocy.

- Średnia wieku jest w niektórych specjalizacjach jest, według mnie, katastrofalna. Jeżeli popatrzymy na pediatrów to około 60 lat, ginekologia i położnictwo podobnie - mówi Michał Bulsa, przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Słyszymy z ust młodych lekarzy, że czekają do końca stażu i zastanawiają się czy będzie to praca u nas, czy w szpitalu europejskim na Zachodzie - mówi Bogumiła Trybuś z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.

W szpitalu, w którym nie będą skrajnie przeciążeni pracą, a pensja będzie będzie wyższa niż w Polsce.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS