"Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzeją

07.04.2019 | "Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzeją
07.04.2019 | "Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzeją
Magda Łucyan | Fakty TVN
07.04.2019 | "Jesteśmy na szarym końcu Europy". Brakuje lekarzy, specjaliści się starzejąMagda Łucyan | Fakty TVN

W wielu miejscach w Polsce brakuje lekarzy wielu specjalizacji. Służba zdrowia się starzeje. Coraz więcej lekarzy jest w wieku emerytalnym. Kto będzie nas leczył za kilka lat?

Wyremontowane i powiększone oddziały są. Dobry i nowoczesny sprzęt też. Brakuje tylko lekarzy. W szpitalu w Nowym Tomyślu pilne ogłoszenie wisi na stronach internetowych już od blisko dwóch tygodni. Odzewu brak.

- Brakuje nam lekarzy na SOR, w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, zaczynają się problemy z obsadą oddziału dziecięcego i oddziału chorób wewnętrznych - wylicza Bogumiła Trybuś z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.

Problemy z obsadą stają się codziennością dla większości szpitali w kraju. Szczególnie w szpitalach powiatowych. Na przykład w Prudniku i Kluczborku oddziały ginekologiczno-położnicze z powodu braku lekarzy są nieczynne.

Zamknięte oddziały

Powodem są wakaty na stanowiskach neonatologów i pediatrów dla noworodków przez co możliwy jest scenariusz całkowitego zamknięcia oddziałów.

- Jesteśmy na szarym końcu Europy, jeżeli chodzi o liczbę lekarzy na 1000 mieszkańców - mówi prof. dr hab. med. Andrzej Matyja z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Bo na tysiąc mieszkańców nie przypada nawet trzech lekarzy. W całym kraju brakuje około 20 tysięcy lekarzy.

- Najbardziej chyba krzykliwy przykład to reumatologia dziecięca. Mamy trzech specjalistów na całe województwo. Jeżeli mamy trzech specjalistów na całe województwo, to wystarczy, że jeden złamie nogę, a drugi zachoruje i teoretycznie żaden oddział nie może istnieć - mówi Michał Bulsa, przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

W tragicznym stanie jest też pediatria. - Pediatria metaboliczna. Mamy 19 specjalistów na cały kraj - podaje prof. dr hab. med. Andrzej Matyja z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Szokujące dane

Podobnych, szokujących przykładów jest więcej. Szczególnie mając świadomość, że w Polsce mamy ponad 6 milionów dzieci i młodzieży. Specjalistów od dziecięcych chorób płuc jest w całym kraju 45. Dziecięcych endokrynologów - 76., a dziecięcych urologów - 69.

Psychiatrów, którzy zajmują się najmłodszymi jest 419, a potrzeby lawinowo rosną - czego przykładem są oddziały psychiatryczne w całym kraju, na których wolne miejsca znajdują się tylko na korytarzach. W takich warunkach dochodzą do siebie najmłodsi na przykład po próbach samobójczych.

I według ekspertów będzie tylko gorzej, bo jedna trzecia lekarzy to seniorzy w wieku emerytalnym, którzy przy takim obciążeniu pracą - sami niedługo będą potrzebować pomocy.

- Średnia wieku jest w niektórych specjalizacjach jest, według mnie, katastrofalna. Jeżeli popatrzymy na pediatrów to około 60 lat, ginekologia i położnictwo podobnie - mówi Michał Bulsa, przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Słyszymy z ust młodych lekarzy, że czekają do końca stażu i zastanawiają się czy będzie to praca u nas, czy w szpitalu europejskim na Zachodzie - mówi Bogumiła Trybuś z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.

W szpitalu, w którym nie będą skrajnie przeciążeni pracą, a pensja będzie będzie wyższa niż w Polsce.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS