Prąd droższy nawet o 300 procent. Przez brak rozporządzenia

05.01.2019 | Prąd droższy nawet o 300 procent. Przez brak rozporządzenia
05.01.2019 | Prąd droższy nawet o 300 procent. Przez brak rozporządzenia
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
05.01.2019 | Prąd droższy nawet o 300 procent. Przez brak rozporządzeniaJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Pytań o ceny prądu ciąg dalszy. Miała je uciąć przyjęta rzutem na taśmę ustawa, która blokuje podwyżki. Nie ucięła. Wręcz przeciwnie. Bo o nowe przepisy pyta Komisja Europejska. Pytają też odbiorcy, którzy już dostali nowe, wyższe rachunki.

W przypadku Szpitala Bródnowskiego powiedzieć, że dostali wyższy rachunek za prąd, to nic nie powiedzieć. Prąd im podrożał trzysta procent.

- W tej konstrukcji finansowej, w której w tej chwili jesteśmy, to koszt miesięczny za prąd w przypadku szpitala to jest kwota o 230 tysięcy złotych wyższa - poinformował Piotr Gołaszewski, doradca prezesa zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

- Szpital, o który pan pyta, jest prawdopodobnie szpitalem samorządowym. Proszę pytać władze miasta stołecznego Warszawy ze światłym, nowym przywództwem tego miasta, jak mają zamiar rozwiązać ten problem - stwierdził wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego pytany o sprawę. - My, wprowadzając ustawę, daliśmy możliwości doprowadzenia do sytuacji równowagi cenowej, jeśli chodzi o opłaty za prąd - dodał Jarosław Sellin.

Szpital Bródnowski jest wojewódzkim szpitalem specjalistycznym podlegającym samorządowi województwa mazowieckiego.

Brak przepisów wykonawczych

Rządzący wydali pod koniec 2018 roku, w ostatniej chwili, ustawę, która miała zapobiec podwyżkom prądu. Jednak Ministerstwo Energii ciągle nie wydało rozporządzenia w sprawie cen prądu, dlatego Szpital Bródnowski nie może dojść do porozumienia z firmami energetycznymi, które też czekają na rozporządzenie.

Pytania i obawy o miliony złotych mają samorządy. - W jaki sposób mamy renegocjować kontrakty, które zostały już rozstrzygnięte, przetargi, które zostały rozstrzygnięte, umowy, które podpisaliśmy - tłumaczył radny Łodzi Krzysztof Makowski (PO).

Wielu zwykłych odbiorców prądu też dostało wyższe rachunki, podobnie jak szpitale czy samorządy. Najprostsza, najbardziej bezpieczna odpowiedź na ich wątpliwości, jest taka: zapłacić wyższy rachunek, czekać na rozporządzenie i na późniejszą reakcję firmy energetycznej. Reakcję, która uwzględni obietnicę powtarzaną przez rząd także dzisiaj.

- Uspokajałabym tu wszystkie podmioty. Nawet, jeśli ten rachunek jest teraz nieco wyższy, ten system rekompensat zostanie wprowadzony - zapewniła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Wątpliwości Komisji Europejskiej

- Dyletanci z PiS-u, przygotowując na chybcika, na kolanie, ustawę, nie dopełnili wszelkich procedur - ocenił poseł PO Marcin Kierwiński.

- Nie tylko trzeba będzie zwrócić tę pomoc publiczną dla firm, która jest przewidziana w wysokości czterech miliardów, ale jeszcze zapłacić być może karę na konto Komisji Europejskiej, więc mamy do czynienia z nieprzemyślanym bublem - stwierdził Jacek Protasiewicz z Klubu Poselskiego Nowoczesnej.

W swoim ogłoszeniu Ministerstwo Energii nie tylko informuje, że dopiero pracuje nad rozporządzeniem do ustawy, ale uprzedza obawy opozycji i informuje, że zasady zawarte w ustawie dotyczą wszystkich podmiotów na rynku energii elektrycznej, więc nie są niezgodne z unijnym prawem i nie są niedozwoloną pomocą publiczną.

W czwartek Komisja Europejska zwróciła się do rządu o przesłanie jej nowych przepisów.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS