Biegacz zmarł, Kenijka zasłabła. Co zrobić przed startem w maratonie?

26.09.2017 | Biegacz zmarł, Kenijka zasłabła. Co zrobić przed startem w maratonie?
26.09.2017 | Biegacz zmarł, Kenijka zasłabła. Co zrobić przed startem w maratonie?
Marek Nowicki | Fakty TVN
26.09.2017 | Biegacz zmarł, Kenijka zasłabła. Co zrobić przed startem w maratonie?Marek Nowicki | Fakty TVN

Nieziemski wysiłek i mordercza walka - nie tylko z dystansem, także z samym sobą. Podczas Maratonu Warszawskiego zmarł jeden z uczestników. Sport to zdrowie, ale w sporcie wyczynowym najpierw trzeba mieć zdrowie, a dopiero potem można startować. Dlatego warto przebadać się przed startem.

Kolejny maraton i kolejny dramat. Jeden z uczestników w trakcie biegu w Warszawie stracił przytomność i już jej, pomimo szybkiego przyjazdu karetki i reanimacji, nie odzyskał.

- Przyjechała też druga karetka i zabrała biegacza do szpitala Bielańskiego. Stamtąd, niestety, przyszła informacja, że biegacz ten zmarł - mówi Jakub Karasek z portalu magazynbieganie.pl.

Bieg maratoński jest ciężkim wysiłkiem. O tym jak bardzo, pokazuje przypadek Kenijki Recho Kosgei, która osiemset metrów przed metą warszawskiego maratonu, po przebiegnięciu ponad czterdziestu jeden kilometrów, upadła na asfalt i długo nie była w stanie się podnieść. Najprawdopodobniej była zbyt odwodniona.

Najpierw zdrowie, potem sport

- Sport wyczynowy, z przykrością muszę powiedzieć, nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Wręcz przeciwnie. Trzeba być zdrowym, aby uprawiać sport wyczynowy - tłumaczy kardiolog dr Robert Pietruszyński z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi.

Problem polega na tym, że zdecydowana większość osób biorących udział w maratonach to oczywiście nie wyczynowcy, tylko amatorzy, którzy z tak dużym wysiłkiem rzadko mają do czynienia. Dlatego zgon podczas warszawskiego maratonu nie jest wyjątkiem - podobne wypadki mają miejsce w biegach długodystansowych na całym świecie. Co więc robić? Trzeba się badać.

- Ważne jest, żeby nie podejmować takiej decyzji z dnia na dzień, powinno to być raczej poprzedzone rzetelnym treningiem i sprawdzeniem możliwości organizmu. A nieraz także diagnostyką w kierunku nierozpoznanych wcześniej chorób - tłumaczy Michał Kosowski z Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, mówiąc o udziale w maratonie.

Ukryte wady serca

W czasie dużego wysiłku, kiedy organizm dochodzi do progu beztlenowego, mogą ujawnić się na przykład istniejące, ale dotąd nie dające żadnych objawów, wady serca. Doświadczył tego Adam Kszczot, lekkoatleta, medalista mistrzostw Europy. Na szczęście lekarze zrobili mu na czas ablację serca.

- Robi się odpowiednią operację. W moim przypadku było to podgrzewanie serca od środka, powodowanie małego zbliznowacenia, żeby usunąć dodatkową drogę przewodzenia. Wiele osób ma taki problem bezobjawowo, tak jak to było w moim przypadku. A jeżeli to nie daje objawów, to może się bardzo źle skończyć - ostrzega Kszczot.

Dlatego dopiero po porządnym przebadaniu i przygotowaniu wysiłkowym powinno się stanąć na starcie maratonu. I biec ostrożnie, nieustannie wsłuchując się w swój organizm. Bo nawet doświadczeni i zdrowi biegacze mogą zasłabnąć na tak długiej i męczącej trasie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS