Fakty - oglądaj online

  • "Łukaszenka zmienia mój kraj w Koreę Północną Europy". Reżim pokazał film z więzienia
    Foto: Białoruski Komitet Śledczy
  • W Mechelinkach powstaje tak zwane osiedle covidowe, czyli bez zezwolenia na budowę
  • Pseudokibice zaatakowali w Gdańsku kibiców Manchesteru United
Zbrodnie dyktatury

"Łukaszenka zmienia mój kraj w Koreę Północną Europy". Reżim pokazał film z więzienia

Białoruskie władze ujawniły nagranie, które ma przedstawiać ostatnie chwile życia Witolda Aszuraka. Opozycjonista zmarł w więzieniu. Przekazując informację o jego śmierci, służby jako przyczynę zgonu podały zatrzymanie akcji serca. Wątpliwości co do okoliczności śmierci mężczyzny ma Swiatłana Cichanouska, przywódczyni białoruskiej opozycji.

Witold Aszurak zmarł w białoruskim więzieniu. "Skazany nie skarżył się na stan zdrowia"

Białoruski Komitet Śledczy skomentował śmierć w więzieniu opozycjonisty Witolda Aszuraka. Według...

Człowiek w więziennym drelichu upada w toalecie w celi - to fragment wstrząsającego nagrania zza krat, które ma pokazywać ostatnie chwile Witolda Aszuraka.

50-letni opozycjonista, skazany w styczniu na pięć lat za udział w protestach przeciwko białoruskiemu reżimowi, nigdy nie skarżył się na zdrowie. Zmarł kilka dni temu. Według białoruskich władz przyczyną zgonu było zatrzymanie akcji serca.

W białoruskim systemie więzień polityczny jest bezbronny i nikt mu nie pomoże, nawet gdy umiera - podkreślają eksperci.

- Myślimy o tym, że zdarzyły się najgorsze rzeczy, tym bardziej że na Białorusi cały czas są przypadki tortur - uważa Olga Sałomatowa z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W środę na Białorusi odbył się pogrzeb Witolda Aszuraka.

- Łukaszenka zmienia mój kraj w Koreę Północną Europy: nieprzejrzystą, nieprzewidywalną i niebezpieczną - podkreśla Swiatłana Cichanouska, przywódczyni białoruskiej opozycji.

Śmierci za kratami obawiał się przed aresztowaniem Raman Pratasiewicz. Film z jego udziałem, który został nagrany przez białoruskie służby po jego aresztowaniu, pokazuje, że został złamany.

- Kontynuuję współpracę w ramach śledztwa i przyznaję się podczas zeznań do organizacji masowych zamieszek w Mińsku - powiedział opozycjonista na opublikowanym nagraniu wideo.

Przed nagraniem Ramana ucharakteryzowano, by nic nie zdradziło, co się z nim działo.

- Cały policzek ma posmarowany żółtą charakteryzacją, jest cały posiniaczony - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Natalia Pratasiewicz, matka Ramana Pratasiewicza. - Widać ostre przejście na nosie, jest złamany - dodaje Dzmitrij Pratasiewicz, ojciec opozycjonisty.

Raman ma prawdopodobnie również wybite zęby, dlatego jego rodzice obawiają się najgorszego.

- Błagam cały świat: ruszcie się i pomóżcie. Bardzo, bardzo was proszę, bo inaczej oni go zabiją - apeluje matka opozycjonisty.

Nagranie "zeznania" Sapiegi

Kolejne nagranie, które zostało opublikowane przez media związane z białoruskimi władzami, przedstawia Sofię Sapiegę, narzeczoną Ramana Pratasiewicza. Kobieta na filmie - podobnie jak opozycjonista - również przyznaje się do zarzucanych jej czynów.

"Jestem redaktorem kanału internetowego "Czarna księga Białorusi", który publikuje dane funkcjonariuszy" - powiedziała Sofia Sapiega w opublikowanym w internecie nagraniu.

Władze od dawna chcą dopaść kretów we własnych szeregach - czyli tych funkcjonariuszy i urzędników, którzy współpracują z opozycją. Służby Łukaszenki zrobią wszystko, żeby wydobyć te informacje.

- On tak rozumie, że bicie ludzi, torturowanie ludzi, trzymanie ludzi w warunkach nieludzkich to jest obrona państwa - zaznacza Olga Sałomatowa z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W środę Alaksandr Łukaszenka bronił swojej decyzji, by zmusić samolot z opozycjonistami na pokładzie do lądowania w Mińsku. Powtarzał, że na pokładzie była bomba, a on chronił swoje państwo i naród.

- Działałem zgodnie z prawem, broniąc moich ludzi. Tak samo będzie w przyszłości - mówił prezydent Białorusi.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix