Fakty - oglądaj online

  • Foto: Krajowa Administracja Skarbowa | Video: Fakty TVN
  • Postęp szczepień w Polsce zwalnia. Do akcji dołączają apteki
  • W Polsce padają rekordy ciepła, przetaczają się kolejne burze. Eksperci: to zmiana klimatu
Przestępczość zorganizowana

Tak się mści Łukaszenka. Na granicę z Litwą trafiają imigranci, na granicę z Polską - papierosy

Od początku roku polskie służby przechwytują coraz więcej papierosów przemycanych z Białorusi. Według białoruskiej opozycji na przemycie zarabia Alaksandr Łukaszenka i ludzie z jego otoczenia. Podobnie jak na handlu ludźmi, czyli na sprowadzaniu do Białorusi nielegalnych imigrantów z Iraku i dostarczaniu ich na granicę z Litwą.

Na polsko-białoruskiej granicy wykrywane są coraz większe transporty przemycanych papierosów.

- Zdecydowanie jest to przemyt, który widać, że jest organizowany na skalę przemysłową - uważa st. asp. Maciej Czarnecki z podlaskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej.

Od początku roku na granicy z Białorusią wykryto już więcej nielegalnych papierosów niż w ciągu dwóch poprzednich lat. Tylko w jednym z przypadków w trzech kontenerach znaleziono papierosy o wartości 37 milionów złotych.

- Zgodnie z dokumentami przedstawionymi przez kierowcę, w tirze miał znajdować się transport gwoździ. Podczas kontroli okazało się, że nie ma tam nawet jednego gwoździa - relacjonuje st. asp. Maciej Czarnecki.

Od pięciu lat dane o trzech białoruskich fabrykach papierosów są utajnione. Jeden z zakładów został uruchomiony rok temu i nikt nie wie, gdzie trafia dodatkowa produkcja.

- Przemyt tak czy inaczej zawsze istniał, ale takiej skali przemysłowej, gdy buduje się nową fabrykę akurat na cele przemytu do Unii Europejskiej, takiego wcześniej nie było - mówi Anatol Kotow, białoruski opozycjonista.

Na Białorusi paczka papierosów kosztuje w przeliczeniu trzy złote, w Polsce – na czarnym rynku - trzy razy więcej. Nielegalnych papierosów zatrzymywanych na polskiej granicy jest coraz więcej.

- Dla Łukaszenki papierosy są, pod względem zysków, porównywalne do narkotyków. To prywatna kontrabanda ludzi z otoczenia Łukaszenki przy wykorzystaniu mechanizmów państwowych - wyjaśnia Dzmitri Bondarienko, białoruski opozycjonista.

"To wojna hybrydowa"

Przemyt papierosów to tylko jeden z pomysłów Alaksandra Łukaszenki, jak dopiec Unii Europejskiej. Uciekinierzy z Iraku, Syrii lub Afganistanu przebiegający pas graniczny to już na Litwie codzienność.

- To nie jest normalne, to kryzys migracyjny. To wojna hybrydowa wymierzona w Litwę - alarmuje Agne Bilotaite, minister spraw wewnętrznych Litwy.

W 2020 roku Litwini zatrzymali na granicy 81 nielegalnych imigrantów. W 2021 roku już 1546. Wilno ogłosiło stan wyjątkowy, władze budują kolejne obozy dla imigrantów.

Łukaszenka wprost mówi, że to zemsta za sankcje na jego reżim i wsparcie białoruskiej opozycji. - Mam ochotę zapytać: czy wyście tam w Europie już zupełnie poszaleli? Rozpętaliście przeciwko nam wojnę hybrydową i żądacie od nas, żebyśmy was bronili tak jak wcześniej? - perorował podczas oficjalnej uroczystości Alaksandr Łukaszenka.

Według źródeł białoruskiej opozycji imigranci płacą nawet kilkanaście tysięcy euro za przerzucenie do unijnej granicy. - Prawie codziennie przylatuje boeing z Iraku, który przywozi 400, 500 kolejnych osób - mówi Anatol Kotow.

Polska granica z Białorusią jest pilnowana jeszcze ściślej niż zwykle. W 2021 roku zatrzymano na niej już ponad 200 nielegalnych imigrantów. - Już więcej niż w całym zeszłym roku. W przeważającej większości są to obywatele Afganistanu i obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

W Polsce sytuacja na razie jest pod kontrolą.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix