"Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

16.06.2021 | "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"
16.06.2021 | "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
16.06.2021 | "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Ponad 10 milionów Polaków przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 lub zostało zaszczepionych preparatem jednodawkowym. Mogą być oni niemal pewni, że nie zachorują ciężko na COVID-19. Nawet przy zakażeniu Deltą, czyli wariantem, który jest ogromnym problemem w Wielkiej Brytanii. Co rząd robi, by nie był to także polski problem?

Deltą zakażonych jest w Polsce 77 osób. Kolejny przypadek wykryto właśnie w Katowicach. To jest powód do niepokoju.

Mutacja delta zaliczana jest do grupy tak zwanych wariantów alarmowych. - Tych, które nas najbardziej niepokoją ze względu na zwiększoną zakaźność, czy na cięższy przebieg zakażenia, gorsze rokowania - tłumaczy profesor Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do badania kodu genetycznego koronawirusa w każdym nowo wykrytym przypadku, mają być jak najszybciej gotowe wszystkie laboratoria sanepidu, by jak najszybciej wygaszać nowe ogniska zakażeń.

- Będziemy gotowi na to, aby przyglądać się wszystkim ryzykom płynącym ze świata i reagować na nie w sposób bieżący - zapewnia Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Rząd na razie nie planuje specjalnych działań wobec podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, gdzie notuje się ostatnio coraz więcej przypadków zakażeń tą odmianą koronawirusa.

Goście spoza Unii muszą mieć negatywny wynik testu lub świadectwo szczepienia.

Plan działań

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że ma dobry wakacyjny plan walki z koronawirusem. W każdym województwie pozostanie jeden szpital tymczasowy - tylko dla pacjentów covidowych.

W każdym szpitalu w Polsce będzie kilka łóżek dla takich pacjentów.

Ratownictwo medyczne ma dostać jesienią specjalny plan dysponowania karetkami, a w całym kraju mają odbyć się szkolenia dla personelu medycznego z obsługi respiratorów.

- Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować, aby Polacy po powrocie z tego pięknego okresu, czuli się nadal bezpiecznie - uspokaja wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Minister zdrowia zapewnia, że do jesieni zaszczepieni zostaną wszyscy chętni. Ważne, by było ich jak najwięcej.

Głos prezydenta

W akcji promowania szczepień raczej nie pomogła wtorkowa wypowiedź prezydenta w Bratysławie. Andrzej Duda sugerował, że przyczyną spadku liczby zakażeń może być nie akcja szczepień, ale pogoda.

- Czy rzeczywiście możemy się cieszyć, że jest to efekt szczepienia? Czy też jest to efekt po prostu tego, że takie a nie inne mamy warunki atmosferyczne, pogodowe, taka jest pora roku? W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a tych przypadków było tyle samo - stwierdził Andrzej Duda.

Jednak rok temu nie wykonywaliśmy tylu testów. Wtedy wykrywano 250 zakażeń przy dwóch tysiącach testów, dziś - przy 50 tysiącach testów na dobę.

- Absolutnie akcja szczepień, i widzimy to po prostu też po wynikach badań odporności ludzi, jest fundamentalnym elementem, fundamentalną przyczyną, dlaczego ta sytuacja epidemiczna w tej chwili jest pod kontrolą - zapewnia Adam Niedzielski.

Komentarze ekspertów są w tym przypadku jednoznaczne.

- Prezydent się kompletnie nie zna na chorobach zakaźnych, epidemiologii i tak dalej. Zna się na prawie, zdaje się. Jest prawnikiem - przypomina profesor Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS