Fakty - oglądaj online

Kroplówka

Ministerstwo zapowiada więcej pieniędzy dla szpitali. Lekarze: podwyżka powinna być wyższa

Będą dodatkowe pieniądze dla szpitali i na świadczenia zdrowotne - ogłasza minister zdrowia. Tylko czy 650 milionów złotych w skali kraju sprawi, że kolejki będą krótsze, a wizyty, zabiegi i operacje bardziej dostępne?

Miał być agresywny, więc został przypięty do łóżka. Zginął w szpitalu

W tej sprawie są na razie tragiczne fakty i bardzo wiele pytań. Dlaczego pacjent przypięty do...

Gdy pieniędzy w szpitalu jak na lekarstwo, każdy zastrzyk gotówki jest mile widziany.

Minister zdrowia mówi o 650 milionach- tyle ma popłynąć na wszystkie oddziały chirurgii i chorób wewnętrznych w Polsce. - Zwiększenie wycen będzie istotnym wsparciem dla szpitali - zapewnia Łukasz Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia zwiększa wycenę świadczeń w chirurgii i internie. Teraz, za wszystkie procedury, które są na tych oddziałach wykonywane, szpitale dostaną od pięciu do piętnastu procent więcej.

- To jest uzysk rzędu miliona złotych na poziomie szpitali powiatowych - precyzuje Andrzej Jacyna, prezes NFZ.

"Bardzo dobra informacja"

- Zwiększenie wyceny procedur jest dla nas bardzo dobrą informacją. Nie tylko dla nas, bo przede wszystkim to jest dobra informacja dla pacjenta - mówi Agnieszka Jóźwik ze Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. - Pacjenci chirurgiczni, internistyczni, którzy są coraz ciężsi, coraz trudniejsi - procedury były dotychczas mocno niedofinansowane - dodaje dr n. med. Paweł Skowronek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Ale gdy minister już myśli na co szpitale pieniądze mogłyby wydać, szpitale studzą zakupowy zapał.

- Przy aktualnie, dość dramatycznie złych wynikach finansowych szpitali powiatowych, na pewno nie uratuje sytuacji tych szpitali - mówi Józef Kurek chirurg, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, Śląski Związek Szpitali Powiatowych.

Kwestia wyceny

Piąta taka operacja w przeciągu czterech lat. "To jest coś pięknego"

Pani Edyta oddała nerkę Pani Magdzie. Mąż pani Magdy oddał nerkę mężowi Pani Edyty. I w ten...

Dyrektorzy przejrzeli podwyżkowe plany ministra i wyszło im, że podwyżka owszem będzie, ale za mała. Czy takie kwoty uratują zadłużone szpitale? Szpital w Zgierzu na przykład długów ma dziewięćdziesiąt milionów złotych.

- Płatność za procedurę powinna być wyższa - mówi Agnieszka Jóźwik ze Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

Bo według dyrektorów szpitali, to ile za świadczenia medyczne płaci NFZ, bardzo różni się od tego, jakie koszty faktycznie szpitale ponoszą.

Przykładem może być operacja przepukliny. Za operację NFZ płaci dwa tysiące siedemset złotych. Po podwyżce - trzy tysiące sto.

- Przy rozległej przepuklinie, której operacja trwa kilka godzin, sama siatka może kosztować od 3 do 7 tysięcy złotych - tłumaczy Józef Kurek ze Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, Śląski Związek Szpitali Powiatowych.

Dlatego szpitale uznają, że ta podwyżka to na razie dobry początek.

- Dalsza praca nad wyceną procedur medycznych jest po prostu niezbędna - tłumaczy Agnieszka Wołowiec ze Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, Śląski Związek Szpitali Powiatowych.

Na drugą połowę roku ministerstwo zapowiada podwyżki wyceny świadczeń na kolejnych oddziałach.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 16 października

  Fakty z 16 października

  Sąd w Gdańsku wydał wyrok w sprawie afery Amber Gold: 15 lat więzienia dla Marcina P., twórcy piramidy finansowej oraz 12,5 roku dla Katarzyny P. W programie powiemy także o podchodach PiS wokół nowych senatorów i o mastifie, który musiał zostać zniesiony na noszach z góry. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Donald Tusk: najważniejsze są teraz wybory prezydenckie

  Donald Tusk: najważniejsze są teraz wybory prezydenckie

  Donald Tusk jeszcze nie stracił nadziei związanej z opozycją. Komentując ostatnie wybory, od razu zaczął mówić o następnych, czyli o wyborach prezydenckich. - To sprawa strategiczna - mówi Donald Tusk. Podkreślił, że kandydat opozycji musi być w stanie przekonać do siebie tych, którzy dziś głosują na PiS.

  czytaj więcej »
 • "Edukacja seksualna, a nie parafialna". Protest przed Sejmem

  "Edukacja seksualna, a nie parafialna". Protest przed Sejmem

  Sejm VIII kadencji na ostatnim posiedzeniu zajął się obywatelskim projektem ustawy "Stop pedofilii". Zakłada ona trzy lata więzienia za nakłanianie małoletnich do seksu. PiS kwestionuje założenia ustawy - chce pięciu lat więzienia. Dla opozycji ta ustawa to gwóźdź do trumny edukacji seksualnej. Pod budynkiem Sejmu w środę odbyły się protesty przeciwko ustawie. Nie tylko zresztą tam.

  czytaj więcej »
 • Dobry wynik PSL. Już nie tylko na wsiach

  Dobry wynik PSL. Już nie tylko na wsiach

  Wynik wyborczy PSL: 8,55 procent głosów i 30 mandatów w Sejmie. PSL poczynił postępy nawet w dużych miastach. Ludowcy przeskoczyli próg i zdobyli nowych wyborców. A ich lider Władysław Kosiniak-Kamysz jest wymieniany jako kandydat na prezydenta.

  czytaj więcej »
 • Rodzina od 9 lat miała żyć w domu na wsi w izolacji od świata

  Rodzina od 9 lat miała żyć w domu na wsi w izolacji od świata

  Holenderska policja znalazła w wiejskim domu sześcioro rodzeństwa i ich schorowanego ojca. Żyli w izolacji od świata. Wszyscy są już dorośli. Policja zatrzymała mężczyznę, który miał wynajmować dom. Rodzina przetrwała w dużej mierze dzięki warzywom z ogrodu i zwierzętom na farmie. Teraz jest pod opieką lekarzy.

  czytaj więcej »
 • Ratownicy znieśli z gór 90-kilogramowego mastifa

  Ratownicy znieśli z gór 90-kilogramowego mastifa

  Trzyletni Floyd kompletnie opadł z sił. Ważącego niemal 90 kilogramów mastifa właściciel zabrał na wymagającą wędrówkę po górach w okolicach Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych. Droga powrotna okazała się dla pupila zbyt trudna, a temperatura spadała. Wezwano pomoc.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 17 października

  Prognoza pogody na czwartek 17 października

  W czwartek na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej przelotny deszcz (do 3 l/m2). Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie w południe, w Warszawie 1004 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 15 października

  Fakty z 15 października

  Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

  czytaj więcej »
 • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

  czytaj więcej »
tvnpix