Fakty - oglądaj online

Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma wydać kluczowy wyrok w sprawie nominacji sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą PiS-owi przychodzi Trybunał Konstytucyjny. Prezes Julia Przyłębska wszczęła postępowanie, które według niej "zawiesza" zaplanowane na czwartek posiedzenie sędziów z trzech Izb Sądu Najwyższego. Jak ten sądowy chaos może odbić się na życiu przeciętnego Polaka?

W czwartek trzy Izby Sądu Najwyższego - Izba Karna, Izba Cywilna oraz Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - mają wydać orzeczenie w sprawie powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa sędziów. Sędziowie SN mają odpowiedzieć na pytanie zadane przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Chodzi o to, czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS są ważne.

W przeddzień posiedzenia aż trzy instytucje zaangażowały się w próbę jego zablokowania.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego" między Sejmem i Prezydentem RP z jednej strony a Sądem Najwyższym z drugiej strony. Jej wniosek wsparł osobiście prezydent.

- Jeżeli ten wniosek zostanie przekazany przez Trybunał Konstytucyjny do Sądu Najwyższego, to uważam, że Sąd Najwyższy powinien wstrzymać procedowanie - powiedział Andrzej Duda.

Brak decyzji o odwołaniu posiedzenia

"Ustawa represyjna" odrzucona przez Senat. Politycy PiS zapowiadają jej przyjęcie

Senat odrzucił "ustawę represyjną", ale większość Sejmu ją zatwierdzi - zapowiada PiS. Dlatego...

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski na konferencji prasowej w środę odniósł się do skierowanego przez marszałek Sejmu wniosku, a także co do kwestii "zawieszenia" posiedzenia w Sądzie Najwyższym.

- Decyzję w tej sprawie podejmiemy jutro w toku posiedzenia, ale na razie żadnej decyzji o odwołaniu terminu, czy innych decyzji, nie ma - powiedział Laskowski.

Zaangażowanie przez marszałek Sejmu przychylnej władzy prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej może być tylko wstępem do nieuznawania przez PiS rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego, jeśli taki zapadnie.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego w oficjalnym oświadczeniu napisała, że zaplanowane posiedzenie Sądu Najwyższego "zostaje zawieszone" w związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu.

Zdaniem opozycji politycy Prawa i Sprawiedliwości obawiają się decyzji SN, który może zostać podjęta w czwartek. - PiS boi się jak ognia orzeczenia kolejnej niezależnej instytucji, jaką jest Sąd Najwyższy - oceniła posłanka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Obóz rządzący z pewnością obawia się, że Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu uzna, iż nowa Krajowa Rada Sądownictwa nie jest niezależna od polityków, a sędziowie, w których powołaniu nowa KRS brała udział, także tej niezależności nie gwarantują.

Furtka do podważania legalności wyroków?

Kancelaria Sejmu nie udostępniła list poparcia do KRS. Pretekstem cofnięta delegacja

We wtorek sędzia Paweł Juszczyszyn przyjechał do Sejmu, by na własne oczy zobaczyć listy poparcia...

Morderstwo w Cerekwicy Starej, rozwód w Katowicach czy jazda po narkotykach w Jeleniej Górze to tylko trzy przykłady zwykłych spraw w sądzie, w których podważana jest lub była niezależność sędziów.

Mariusz Paplarczyk, obrońca Eryka J., chce podważenia wyroku dożywocia dlatego, że sędzia, który go wydawał, został powołany na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Chodzi o sprawę, którą dwa lata temu żyło pół Polski. Eryk J., używając noży, miał zabić małżeństwo i zaatakować ich córki. Jedna z nich spodziewała się narodzin jego dziecka, którego nie chciał.

Mężczyzna usłyszał wyrok dożywocia, ale teraz jego obrońca chce podważyć legalność orzeczenia.

Można się oburzać, że obrońca wykorzystuje furtkę, by bronić skazanego klienta, ale taka jest jego rola. Ta furtka została otwarta po sądowej rewolucji Prawa i Sprawiedliwości.

- Zaklinanie rzeczywistości przy pomocy "ustawy kagańcowej" powoduje tylko eskalację tego chaosu. Bo to, że sędziowie nie będą mogli kwestionować statusu określonych osób, nie oznacza, że te osoby będą sędziami - skomentowała sędzia Dorota Zabłudowska ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Aigiler_
Aigiler_

Czy TK nie bada czasami zgodności z konstytucją tego forum? Ktoś je zawiesił?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Światowit
   Światowit

   Pisowcy robią wszystko żeby im nie przeszkadzano w łamaniu prawa i niszczeniu polskiego sądownictwa jak też demolki pańswa!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Night King
     Night King

     to juz anarchia,kazdy wiec moze wstrzymac Sad rejonowy w swojej sprawie

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       p_p

       Szanowna Redakcjo, nie wyrok; połączone izby mają podjąć uchwałę.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 3 grudnia

          Fakty z 3 grudnia

          Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan? W programie powiemy również o Funduszu Odbudowy, kolejnej dobie walki z pandemią i realiach zdalnego nauczania. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

          czytaj więcej »
         • Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

          Kto, kiedy i gdzie? Mnożą się pytania o szczepionki

          Kiedy będą w Polsce szczepionki? Kiedy rozpoczną się szczepienia? Kto pierwszy będzie zaszczepiony - oraz kto i gdzie będzie szczepił? Start szczepień najpierw premier widział w styczniu, teraz może w lutym. Skoro wciąż jest tak dużo pytań, to warto dopytywać o odpowiedzi. Czy jest już jakiś plan?

          czytaj więcej »
         • Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

          Co dalej z europejskim Funduszem Odbudowy?

          Fundusz Odbudowy z pominięciem Polski i Węgier? To jest możliwe - odpowiada polski premier, kiedy cała Europa czeka na fundusze. Skoro praworządność nie jest dla nas, nie dla nas są też przelewy z Unii. Z takim podejściem możemy znowu na europejskiej mapie być wyspą, ale już nie zieloną.

          czytaj więcej »
         • "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

          "Ludzkość prowadzi wojnę z naturą"

          Rok 2020 będzie na podium w zawodach na najgorętszy rok w historii. To nie są puste słowa, to pełna mobilizacja. Rozgrzana ziemia już nas zabija, więc sekretarz generalny ONZ bije na alarm - ludzkość prowadzi wojnę z naturą. To jest wojna samobójcza. Co trzeba wiedzieć, żeby przestać wojować, a zacząć spokojnie żyć?

          czytaj więcej »
         • "Teleporada to jest taki substytut"

          "Teleporada to jest taki substytut"

          Teleporada to substytut - mówią lekarze i martwią się o swoich pacjentów. Szczególnie tych starszych. Szczególnie tych, z którymi stracili kontakt, bo na teleporadę nie dają rady sami się umówić. Seniorzy są nie tylko najłatwiejszym celem dla wirusa, ale także dla samotności, bezradności i zapomnienia.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

          Prognoza pogody na piątek 4 grudnia

          Zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 2 grudnia

          Fakty z 2 grudnia

          Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym zatwierdzono do stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19. Jeszcze nigdy w historii szczepionka nie została opracowana i przetestowana tak szybko. W programie powiemy również o tym, jak ma wyglądać szczepienie w Polsce, jak Polacy radzą sobie w czasie obostrzeń i o tym, jak może przebiegać syndrom pocovidowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

          czytaj więcej »
         • Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

          Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"

          W Polsce szczepienia mają się zacząć w lutym. Będą darmowe i dobrowolne, ale premier liczy, że uda się do nich przekonać 60 procent obywateli. Najpierw szczepionka na COVID-19 trafi do pracowników ochrony zdrowia i tych, którzy są w grupie ryzyka. To będzie największa taka operacja logistyczna od dziesięcioleci.

          czytaj więcej »
         tvnpix